Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti byty. Proti jejímu bourání se zvedla vlna nevole ze strany místních. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Nenechám se vydírat, stáhl nabídku pro sousedy majitel vily na Petřinách

  • 152
Majitel funkcionalistické vily na Petřinách stáhl svou nabídku, že sousedům a zároveň odpůrcům bourání dá po sto tisíci korunách. Protistrana mu totiž poslala dopis, kde chce kromě slíbených peněz dalších 4,2 milionu korun. A to vlastník vily Jiří Šalda považuje za vydírání, na které nehodlá přistoupit.

Původní nabídka počítala s penězi pro 13 bytů, jednalo se tak o 1,3 milionu. Šlo o kompenzaci za způsobené nepohodlí při bourání staré vily i nové výstavbě. Nabídka také přišla ve chvíli, kdy lidé z okolí zvažovali další odvolání proti vydanému demoličnímu výměru. To nakonec i podali.

„Ukazuje se, že mým odpůrcům jde jen a jen o peníze, nikoliv o záchranu vily, která prokazatelně není kulturní památkou. Za celkem pět a půl milionu prý přestanou kverulovat, ale já se od nikoho vydírat nenechám,“ uvedl k nynějšímu požadavku Šalda.

Sousedé tvrdí, že 4,2 milionů korun požadují pro majitele bytů na východní straně jejich domu.

„Ti utrpí kromě dočasné újmy v době stavebních prací, především újmu trvalou, a to nezanedbatelným snížením kvality prostředí. A to výrazným snížením osvětlení, soukromí, ztrátou výhledu do krajiny, a také zvýšením hluku a znečištění vzduchu v přímém sousedství vjezdu do nově budovaných garáží,“ napsali lidé v dopisu majiteli vily. Zároveň argumentují i významným znehodnocením tržní ceny východních bytů.

Soused: Ne všichni byli ochotní přijmout peníze

Dopis adresovaný Jiřímu Šaldovi, kterým se dotčení domáhali vyšší kompenzace, nepodepsali podle jednoho ze sousedů Vladimíra Urbánka (rozhovor s ním čtěte zde) všichni sousedé vily.

„Podepsala ho jen část sousedů. Někteří sousedé dopis nepodepsali, a sice proto, že nabídku pana Šaldy na kompenzaci a jeho následná prohlášení v médiích i v dopisech zasílaných sousedům považovali za mediální hru a nepřijatelnou snahu umlčet kritické hlasy penězi,“ sdělil iDNES.cz.

Podle jeho slov selhal při ochraně kulturního dědictví především ministr kultury Daniel Herman, který dal přednost soukromému před veřejným zájmem.

Šalda je však už teď připraven vilu zbourat i bez ohledu na to, jestli mu to úřad povolí nebo ne. Případná pokuta za nepovolené zbourání totiž bude podle něj rozhodně menší než nabízená kompenzace. Doufá však, že k takovému kroku nebudu nucen přistoupit.

„Věřím ve zdravý rozum pracovníků stavebního odboru městské části a v jejich dobrou vůli konat bez průtahů podle zákonů. O mém majetku totiž mohou kromě mě rozhodovat v rámci platných zákonů jen dotčené státní orgány, nikoliv hrstka závistivců a nepřejícníků,“ uzavřel Šalda.

Kolem chystaného bourání „režné“ vily se zvedla vlna nevole ze strany obyvatel Petřin už loni, odpůrci sesbírali více než tisíc podpisů pod petici a usilovali o její zpamátnění. Letos v červnu však ministerstvo kultury definitivně rozhodlo, že vila památkou nebude a může jít k zemi.

,