Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Říčany budou mít nový areál pro volný čas. Díky štědrému dědečkovi

  16:39aktualizováno  16:39
V Říčanech u Prahy vyroste Centrum pro volný čas Na Fialce. Projekt za 120 milionů korun, se kterým přišel místní manželský pár zejména s ohledem na své dva syny, vznikne díky finančnímu daru jejich dědečka – úspěšného podnikatele. Areál by měl být hotový už za rok a nabídne dokonce i bazén.

Základní kámen centra pro volný čas v Říčanech poklepaly i děti, kterým bude areál sloužit. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Nápad, který se zrodil v hlavě Lukáše a Lucie Basíkových, je pro spoustu rodičů jen těžko splnitelným snem. Mladý pár si usmyslel, že pro své dva malé syny a ostatní říčanské děti postaví centrum, kde by mohli trávit volný čas.

"Nebyli jsme spokojeni s nabídkou aktivit pro volný čas, která v Říčanech pro děti je. Nejdřív jsme měli v plánu malé centrum pro děti předškolního věku, pak jsme ale nápad prodiskutovali s manželčinými rodiči a změnili plány," říká Lukáš Basík.

Ve spodní části volnočasového centra bude bazén, nad ním prostory pro kroužky,

Ve spodní části volnočasového centra bude bazén, nad ním prostory pro kroužky, kolem zelený park.

Manželé totiž dostali štědrou nabídku. Basíkův tchán Ivan Drbohlav se rozhodl, že zaplatí stavbu velkorysého areálu pro volný čas, kde budou moci vzděláváním, kulturou i sportem naplňovat volné chvíle děti i dospělí.

"Říčany na to prostě nemají peníze, pro mě je to nenávratná investice, ale jsem rád, že tu po mně něco zůstane," objasnil motivaci k financování stavby úspěšný podnikatel Drbohlav.

Areál Na Fialce by měl stát do roka a do měsíce

Z původně plánovaného klubu pro malé děti se stalo rozlehlé Centrum pro volný čas Na Fialce, jehož vybudování přijde na 120 milionů korun. A bude stát do roka a měsíce – v úterý synové manželů Basíkových a desítky dalších říčanských dětí poklepali na základní kámen a stavba začala.

Co bude Na Fialce

* Sportovní část centra zabere pětadvacetimetrový krytý bazén a tělocvična pro sálové sporty. Vstupné do bazénu by podle odhadů mělo stát zhruba 80 korun pro dospělé a 60 korun pro děti.
* Zásadní prostor centra bude patřit místnostem pro dětské zájmové a vzdělávací kroužky, ale i pro kurzy pro dospělé a seniory. Bude tam i sauna, masážní salon a kavárna.

Areál, ve kterém bude bazén, tělocvična, sál pro kino a divadlo nebo zájmové centrum pro děti i dospělé zahájí provoz příští rok v květnu. "Přemýšleli jsme, co v Říčanech kromě dětského centra chybí, a uvědomili jsme si, že do bazénu musí lidé jezdit do Benešova, kino zavřelo před šesti lety a za filmy se teď jezdí do Prahy. Chtěli bychom, aby tohle všechno měli místní přímo v Říčanech," řekl Basík.

Centrum by podle jeho plánů mělo být soběstačné, aby si na provoz vydělalo ze vstupného a nepotřebovalo další finance od Ivana Drbohlava ani od města.

Říčany se na projektu nijak finančně nepodílejí. Vyšly však investorovi vstříc tím, že předaly atraktivní pozemek poblíž centra církvi, které v minulosti patřil. Ta jej za symbolickou cenu prodala Drbohlavovi. "Celá částka šla do opravy a zkrášlení místní fary," prohlásil starosta Vladimír Kořen.

Stavbě centra požehnal i kardinál Duka

Projekt dostal návdavkem posvěcení od nejvyššího představitele české katolické církve. Základnímu kameni požehnal i kardinál Dominik Duka. "Projekt myslí na duševní i tělesný rozvoj člověka od raného dětství," pochválil všestrannost chystané nabídky areálu Na Fialce.

Řada říčanských rodin se otevření centra už nemůže dočkat. "Jistě tam budeme dost často. Představuji si to tak, že dám dceru do kroužku a půjdu třeba na masáž," řekla s úsměvem Jana Terovská, maminka dvouleté Kláry.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Opilec se dožadoval změny trasy autobusu MHD a tvrdil, že má zbraň

Ilustrační snímek

Opilý muž v neděli večer vyhrožoval řidiči MHD na pražském Smíchově s tím, že má u sebe zbraň. Chtěl po něm změnu...

Chatař rozbil oběti hlavu motykou, za pokus vraždy dostal deset let

Šestapadesátiletý Anton Gál čelí obvinění z napadení muže, který na jeho...

Motykou v zahrádkářské kolonii v Hloubětíne loni podle spisu vážně zranil šestapadesátiletý Anton Gál o čtyřiadvacet...

Najdete na iDNES.cz