Petr Kubíček před svým domem v Říčanech. Na plánku ukazuje projekt, ke kterému...

Petr Kubíček před svým domem v Říčanech. Na plánku ukazuje projekt, ke kterému město nevydalo souhlas, přesto od něj chtělo zaplatit příspěvek na infrastrukturu | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Chcete stavět? Nejdříve přispějte na kanalizaci, vyzývají v Říčanech

  • 11
Než začnete stavět, dejte nám příspěvek na infrastrukturu. S takovou žádostí se obracejí některé obce v okolí Prahy na každého, kdo si chce své obydlí zkrášlit nebo postavit nové. Podle ministerstva vnitra nejsou příspěvky v rozporu se zákonem.

Podnikatel Petr Kubíček se před dvěma lety rozhodl přistavět na hlavní říčanské ulici ke svému domu jedno patro. Vedení města k nástavbě nevydalo souhlas. Později podnikateli poslalo návrh dohody, aby zaplatil přes 800 tisíc jako příspěvek na obecní infrastrukturu.

Říčany chtějí takový poplatek od každého stavebníka. Brání se tak následkům velkého stavebního boomu, který město nedaleko Prahy v posledních letech zažívá. Podobný model už ze stejného důvodu zavedly i další obce v okolí hlavního města.

Účet za přístavbu

Příspěvek za byt 446 400,- (6 bytových jednotek do 60 m2)
1 jednotka (do 80 m2) 93 800,-

Příspěvek na nebyt. prostory
likvidace odpad. vod 182 652,-
zásobování pitnou vodou 76 105,-
dopravní infrastruktura 30 480,-
Celkem 829 437, -

Pozn.: výpočet z návrhu dohody pro Petra Kubíčka

"Jde o to, zda se stavebníci připojí k odpovědnosti za město. Na příspěvek přistoupit nemusí, což na stavební řízení jako takové nemá vliv," tvrdí starosta Říčan Vladimír Kořen.

Podle něj jeho předchůdci souhlasili s řadou staveb, aniž by řešili kapacitu čističky odpadních vod.

Ve městě od roku 2001 přibyly tisíce obyvatel, oficiálně více než tři tisíce, další se nepřihlásili k trvalému pobytu, a jsou tak těžko dopočítatelní. Město si už muselo půjčit třeba na novou školu za 430 milionů a řeší i to, jak bude financovat zvýšení kapacity čističky.

Kubíček, který se snažil domluvit snížení příspěvku, přesto nechápe, proč by ho měl vůbec platit, když už potřebné přípojky má. Zdá se mu, že ho město v podstatě vydírá.

"Zákon mi nic takového nenařizuje. Dělám rekonstrukci domu a zvýšení o patro. Je nepřiměřené, aby ode mě město požadovalo 800 tisíc, když rekonstrukce vyjde na dva a půl milionu," říká.

Starosta ale jakýkoliv nátlak odmítá. Podle něj podnikatel souhlas u svého projektu, který počítá se vznikem sedmi nových bytů a kanceláří, tak jako tak získat nemůže.

Kořen nicméně uznává, že příspěvky přinášejí spory. "Princip vyvolává u stavebníků kolizi a může být pro spoustu podnikatelů nepříjemný. Stejní podnikatelé se ale na město obrací s tím, proč nenavýšíme kapacitu kanalizace a neopravujeme víc ulic," doplnil.

V roce 2010 se příspěvky zabývalo ministerstvo vnitra. Podle jeho rozhodnutí však není praxe v rozporu se zákonem, protože jde o smluvní vztah, kterým se zákon o obcích vůbec nezabývá.

Jak rostou Říčany

V červenci 2001 žilo v Říčanech 10 876 obyvatel. Na konci roku 2012 to bylo již 14 116 lidí.

Podle starosty Kořena nyní ve městě žijí další tři až čtyři tisícovky lidí, kteří mají trvalý pobyt nahlášený jinde. Může jít tedy až o 18 tisíc obyvatel. Čistička odpadních vod je po rekonstrukci z roku 2005 dimenzována jen na 16 158 lidí.

Město čeká na studii, zda se vyplatí stavět novou, nebo bude výhodnější rozšířit tu stávající. Nová čistička by stála včetně sítí 130 milionů, město na ni nemá.

"Příspěvek by měl být upraven zákonem. Takhle je to spíše dobrovolně nedobrovolné," míní advokátka a pravděpodobná budoucí náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová.

Peníze chtějí i další obce

Kolik Říčany z peněz od stavitelů dosud získaly, není podle Kořena možné přesně vyčíslit. Jde o desítky milionů korun.

"Fond je proměnlivý, záleží, na jaké akce z něj peníze jdou, což schvaluje zastupitelstvo. Navíc řada stavebníků má příspěvky rozložené na splátky," uvedl starosta.

To, že minimálně ve středních Čechách nejde o výjimečný přístup radnic, potvrzují představitelé již zmíněných obcí, kam se v posledních deseti letech přistěhovaly tisíce lidí do satelitních rodinných domů a bytovek.

"Město Odolena Voda zavedlo v roce 2011 velmi podobnou praxi. Pro vydání souhlasu města pro připojení na místní komunikace a infrastrukturu požaduje finanční příspěvek. Výše příspěvku činí čtyřicet tisíc korun na novou bytovou jednotku," popsala starostka Dita Výborová.

V Úvalech nedaleko Prahy mají dokonce dva způsoby, jak příspěvky vybírají. "Buď je vybíráme na základě vyhlášky města za zhodnocení stavebního pozemku, nebo na základě smlouvy s developerem před započetím projektu. V posledních osmi letech se tak podařilo získat téměř sto milionů například na doplacení přístavby školky a základní školy nebo kanalizace," uvedl starosta Jan Šťastný.

A také Libor Kvasnička, jeho kolega z Řevnic, kde podobné řešení zatím nezavedli, nepopírá výhody příspěvků. "Příspěvek, pokud je dobrovolný, jistě není protiprávní. Obce jinak rozšiřování výstavby zatěžuje v podobě nutných investic, na které není dostatek prostředků," doplnil Kvasnička.

Poplatky by měl upravovat zákon, míní Marvanová

"Situace, že se z veřejných prostředků zhodnocuje soukromníkům majetek, není ideální. Tím chci říct, že princip příspěvků je racionální. Připomíná mi to infrastrukturní daň, která se platí v některých městech v USA.

Příspěvek by měl být upraven zákonem. Takhle je to spíše dobrovolně nedobrovolné, protože pokud platí, že město vydá nesouhlasné stanovisko ke stavbě, když člověk nepřistoupí na placení příspěvků, tak podmiňují něco, co se stanoviskem vlastně nesouvisí.

Když jsme v roce 1995 diskutovali nástroje v souvislosti s politikou bydlení, jako byly hypotéky, patřila k nim i infrastrukturní daň. Příslušný zákon se již nestihl připravit, protože padla vláda. Myslím, že by se takovou věcí mohlo znovu zabývat například ministerstvo pro místní rozvoj."

Hana Marvanová, advokátka