Praha schválila vznik hotelu a bytů u Staroměstského náměstí

  10:12aktualizováno  10:12
V bloku osmi domů mezi Celetnou, Kamzíkovou a Železnou ulicí v Praze se přece jen usídlí hotelový řetězec Ritz-Carlton. A to navzdory tomu, že magistrát firmě Akroterion vlastnící polovinu domů vypověděl smlouvu. Praha se s Akroterionem dohodla na úpravě podmínek a rozhodla se ve vztahu pokračovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jedna polovina budov patří soukromé firmě Akroterion, druhá městu. Společnost si magistrátní část pronajímá už dvacet dva let. Smlouvu jí magistrát vypověděl v prosinci, protože firma nestačila hotel za 20 let zprovoznit (o vypovězení smlouvy zde).

Po úterním rozhodnutí pražských radních má Akroterion jistotu, že v domech setrvá do konce roku 2081. Kromě hotelu tam vznikne i dvacet šest luxusních bytů.

Podle radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) firma již doložila, že tentokrát už hotel postaví. „Společnost má platné stavební povolení a finanční záruky,“ říká radní. Jednání na magistrátu se zúčastnili i zástupci řetězce Ritz-Carlton, kteří potvrdili, že mají zájem v Praze působit.

Magistrát přesvědčily i lepší smluvní podmínky. Například vyšší roční nájemné, které má v roce 2041 vzrůst o sedm procent. Praha tak získá o třicet šest milionů korun víc. „Byl to nejen požadavek města, ale i částečně vstřícný krok společnosti,“ uvádí radní Procházka.

Akroterion navíc musí zaplatit desetimilionovou pokutu za nedodržení podmínek. Zatím není jasné, zda ji uhradí naráz, nebo ve více splátkách.

Chybějí záruky veřejné pasáže

Hotelem povede průchod z Kamzíkové do Celetné a Železné ulice. Objeví se v něm obchody nebo restaurace. Podle radní pro územní rozvoj Petry Kolínské (Trojkoalice/Zelení) ale ve smlouvě není výslovně uvedeno, že bude otevřen veřejnosti. Proto se při úterním schvalování smlouvy zdržela hlasování.

„Chybí tam slovo, že to bude veřejný průchod, že jej bude moci využívat veřejnost, která nebude ani zákazníky obchodů, ani hotelovými hosty,“ tvrdí radní Kolínská. Dále jí vadí, že v textu není zmíněn minimální počet bytů, který by se měl v domech vybudovat.

Podle mediálního zástupce firmy Akroterion Michala Štefla je veřejný průchod i počet bytů garantován už v projektové dokumentaci. Jak dále uvádí, zapracovat tyto požadavky do současného textu je „velmi složité“ a musel by se uzavřít jiný druh smlouvy, což by celou stavbu ještě více oddálilo.

„Každý hotel má zájem na tom, aby do něj chodilo co nejvíce lidí, jak Pražanů, tak turistů,“ dodává Štefl. Podobně argumentuje i v případě bytů, tedy tím, že je v zájmu společnosti, aby jich bylo co nejvíce. Jejich počet se podle něj podařilo oproti původnímu plánu navýšit. Byty budou sloužit primárně movitějším lidem, například manažerům zahraničních firem. Spravovat je bude přímo hotel.

Smlouva je lepší než předtím, říká radní Kolínská

Jedna z věcí, s níž je Kolínská naopak spokojena, je stanovení první kontroly ze strany města, která proběhne oproti návrhu už v březnu příštího roku. Pokud se tou dobou nebude stavět, město bude moci smlouvu vypovědět. Akroterion ale chce začít v objektech pracovat už na přelomu tohoto a příštího roku, a proto by měl termín dodržet.

„Celkově je smlouva pro město nepochybně lepší než předtím. Nechci ji torpédovat nebo vyjadřovat hlasitý nesouhlas. Je to rozhodně krok kupředu,“ myslí si radní Kolínská. Akroterion hodlá v místě investovat dvě miliardy korun. Hotel by se měl otevřít nejpozději na sklonku roku 2022.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Další z rubriky

Muž vybral v cizině na falešnou občanku statisíce z účtu pražské firmy

Policie hledá muže, který v zahraničí na falešný občanský průkaz vybral peníze...

Neznámý muž díky padělanému občanskému průkazu vybral v několika bankách v zahraničí přes půl milionu korun z cizího...

Magistrát nechá za 230 milionů opravit park na Karlově náměstí v Praze

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy, vznikne síť cest a...

Místo tramvají bude na Vítězném náměstí monument, „Kulaťák“ zakryjí stromy

Vítězný návrh podoby Vítězného náměstí od autorů Pavla Hniličky, Evy Macákové a...

Praha vybrala novou podobu Vítězného náměstí v Praze, kterému bude dominovat vysoký obelisk. Vítězný návrh přesunul...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz