Praha dostala elektromobil do zkušebního provozu.

Praha dostala elektromobil do zkušebního provozu. | foto: Magistrát hl.m.Prahy

Rok od voleb: v Praze by opět vyhrála TOP 09, druhá by byla ODS

  • 34
Ani jedna ze stran, které nyní vládnou v Praze, by ve volbách mezi lidmi nijak extra nezabodovala. Podle průzkumu MF DNES by volby vyhrála TOP 09 s 35 procenty hlasů. ODS by dostala 20 procent a polepšila by si Strana zelených.

V anketě MF DNES na otázku komu by dali svůj hlas, kdyby šli nyní hlasovat, odpovídalo sto padesát Pražanů.

Pravicově naladěná Praha si v ní dupla a vyčinila ODS a ČSSD za jejich rok starý pakt. TOP 09 získala 35 procent hlasů. Druhou ODS by volila pětina Pražanů. Hodně si polepšili zelení, kteří se vloni ani do zastupitelstva nedostali, kteří přesvědčili 13 procent dotazovaných.

"Propadákem" je strmý pád pražských sociálních demokratů. Z loňských téměř 18 procent zaznamenali skok ani ne na devět procentních bodů. Ve srovnání s komunisty (2 procenta) a véčkaři (1,3 procenta) je to alespoň něco.

Zdeněk Tůma

Zdeněk Tůma

Jistě je nutné brát anketu s nadsázkou a s humorem. Nesplňuje totiž kritéria předvolebního průzkumu. "Nicméně vaše výsledky i tak částečně naznačují zažité volební trendy," řekl s úsměvem politolog Petr Sokol.

Praha je podle něj naprosto specifická, protože svými volebními preferencemi kopíruje celostátní úroveň, a ne komunální. "V zásadě se u klíčových stran zájem mezi voliči dramaticky nezměnil. Ačkoliv je TOP 09 v Praze málo viditelná, bude mít podporu právě proto, že je významná v rámci Česka," říká Sokol.

Naopak za velký úspěch považuje oblíbenost primátora Bohuslava Svobody. Podle našeho průzkumu za ním stojí zhruba polovina Pražanů, přesně 49 procent dotázaných. Začínal v době, kdy lidi štvalo, že jeho ODS nešla do koalice s vítězem voleb Zdeňkem Tůmou. "Není spojován s žádnými aférami a navíc se od svých předchůdců odlišuje osobním politickým stylem," myslí si Sokol.