Jedna z dosud nerekultivovaných odkalovacích nádrží bývalé úpravny uranu MAPE nedaleko Mydlovar na Českobudějovicku

Jedna z dosud nerekultivovaných odkalovacích nádrží bývalé úpravny uranu MAPE nedaleko Mydlovar na Českobudějovicku | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ropa a fenol v Zásmukách volně vytékají ze skládky a zamořují okolí

  • 3
Středočeské Zásmuky by potřebovaly sto milionů korun na úklid skládky a vyčištění půdy po zkrachovalé firmě. Jenže obec nemá peníze, aby odklizení skládky zaplatila. O finance chce žádat Evropskou unii, jenže ta zaplatí 90 procent ceny a navíc až po dokončení projektu.

Fenol a ropa volně vytékají ze skládky Vlčí důl. Náklady na vyčištění celého území jsou až 100 milionů korun. Pokud se městu podaří peníze získat z grantu od Evropské unie, který je vypsán na letošní podzim, již do konce příštího roku by mohla být lokalita čistá.

"V katastru města se nachází bývalá skládka odpadů z výroby syntetického ethylvanilinu, který naposledy produkoval státní podnik Arovanillon Zásmuky," uvedl starosta města Jiří Pechar.

Firma však v roce 1996 zanikla. Následní vlastníci pak již získávali majetek bývalého státního podniku bez závazků ke skládce Vlčí důl.

Fenolové a ropné výluhy z opuštěné skládky volně vytékají a zamořují okolní pozemky i přilehlý vodní tok. "Je to špatně utěsněné," vysvětlil Pechar s tím, že starost o škodlivé látky zůstala městu. "Budeme muset nejdříve vypracovat analýzu rizik, studii proveditelnosti a projekt sanace, což si dohromady vyžádá asi 1,4 milionu korun," doplnil starosta.

Hledají se desítky milionů

Náklady na sanaci celého území si poté vyžádají padesát až sto milionů korun. Prostředky na přípravné práce i vlastní sanaci chce čerpat z Evropské unie. Ta však pokryje jen 90 procent nákladů.

"Město proto požádalo Středočeský kraj o příspěvek na zbývajících deset procent z krajského havarijního fondu," řekl hejtmanův náměstek pro životní prostředí Miloš Petera.

Krajští zastupitelé včera schválili desetiprocentní spolufinancování přípravných prací za 140 tisíc korun. "Pokud jde o náklady na vlastní sanaci, je stále otázkou, kde město potřebný desetiprocentní podíl získá," řekl Pechar.

Jeho výše totiž přesahuje možnosti krajského havarijního fondu, který je každoročně doplňován jen na částku deset milionů korun. "To je na další jednání. Je to samozřejmě možné zahrnout jako samostatnou položku v rámci rozpočtu Středočeského kraje," uvedl Petera.

Pokud by se vše podařilo, skládka by mohla do konce příštího roku zmizet. "Dalo by se pro místo najít i nějaké využití, je to rovná travnatá plocha, to je však nyní jen hudba budoucnosti," dodal starosta Zásmuk.