Pod zelenou stavbou na vizualizaci se skrývá roubenka v ulici Pod Zvonařkou. Plánovaná rezidence má mít 35 bytů a 42 garáží.

Pod zelenou stavbou na vizualizaci se skrývá roubenka v ulici Pod Zvonařkou. Plánovaná rezidence má mít 35 bytů a 42 garáží. | foto: rh-arch, iDNES.cz

Roubenku v Praze 2 pohltí developerský projekt. Zastupitelé jsou proti

  • 91
Rada v Praze 2 schválila stavbu u kulturně chráněné roubenky, ačkoliv bylo zdejší zastupitelstvo proti. Památku tak obepne kolos s byty a garážemi. Zastupitelé i občané městské části neskrývají překvapení ani naštvanost.

V neudržované zahradě hned vedle dlouhého schodiště, které spojuje Nusle a Vinohrady, se schovává kulturně chráněná roubenka, kterou by každý očekával někde v Krkonoších nebo na Šumavě. Podtrhuje jedinečnou atmosféru hranice mezi tolik odlišnými částmi Prahy. Rok 2015 je ale zřejmě tím posledním, kdy mohli kolemjdoucí obdivovat roubenku v její současné podobě.

Na její zahradě by totiž měl brzy vyrůst developerský projekt, který roubenku obepne. Má v něm být 35 bytů a 42 garáží.

Stavbě zásadním způsobem pomáhá rozhodnutí rady městské části Praha 2 - předčasné vánoční překvapení, které si pro tamní obyvatele radní připravili. A nutno dodat, že ho nečekal téměř nikdo. Rada ve složení stran ODS, TOP 09 a Občané za spokojené bydlení totiž na svém letos posledním jednání schválila smlouvu s investorem, firmou Rezidence pod Zvonařkou navzdory tomu, že podpora toho samého kontraktu týden předtím neprošla tamním zastupitelstvem.

Rozhodnutí rady padlo sice už minulé pondělí, ale protože tento bod původně nebyl zařazen na program jednání, ostatní zastupitelé a veřejnost se o jejím kroku dozvěděli až o týden později. A neskrývají překvapení ani naštvanost.

Tamní zelení, kteří proti zastavění zahrady u roubenky dlouhodobě protestovali, teď vyzývají starostku městské části Praha 2 a zároveň poslankyni ODS Janu Černochovou k rezignaci.

„Považuji to za podvod na voličích. V momentě, kdy zastupitelstvo souhlas s výstavbou nevyjádřilo, není legitimní získat namísto toho souhlas od rady. Je to za hranou demokratického fungování zastupitelstva,“ říká zastupitel za Stranu zelených Michal Uhl.

Starostka se k věci pro MF DNES nevyjádřila, její kolegové z rady své rozhodnutí obhajují.

„Hlasovala jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, protože se nenechám ovlivňovat několika zelenými aktivisty,“ reagovala jedna z radních, Alexandra Udženija z ODS.

Zklamání z vývoje neskrývá další opoziční zastupitelka, Jana Duchková z řad Nezávislých. „Přiznám se, že když jsem to zjistila, tak jsem nevěřila vlastním očím. Přijdu si, jako by zastupitelstvo bylo vlastně k ničemu,“ postěžovala si.

Zatímco ze zasedání zastupitelstva na začátku prosince odcházeli investoři plánované stavby velmi rozladění, teď jim rada nadělila velmi milý dárek. „Já o žádném rozhodnutí nic nevím,“ odpověděl však jeden z nich, Ivan Hurník. A to na žádost MF DNES o komentář více než týden starého kroku rady.

Stín „Janouškova“ úředníka

Právě osoby investorů výstavby na zahradě kulturně chráněné roubenky vrhají na dění v Praze 2 nepříjemný stín. Jedním ze spolumajitelů firmy Rezidence pod Zvonařkou je Bořek Votava, jehož minulostí i současností se MF DNES zabývala.

Votava šéfoval pražskému územnímu rozvoji v době vlády Pavla Béma a z této doby si nepochybně odnesl cenné kontakty. Figuroval například mezi nejčastěji volanými kontakty aktuálně vězněného lobbisty Romana Janouška a v roce 2010 se podle informací MF DNES zúčastnil párty v pražských Žlutých lázních, kterou pořádali pražští podnikatelé Tomáš Hrdlička, Roman Janoušek a další.

„Tehdy mi volala spousta lidí. Že mezi nimi byli Janoušek a Hrdlička, není vzhledem k mému postavení a jejich stavební aktivitě nijak překvapivé,“ zpochybňuje dnes Votava svůj vztah s oběma politickými podnikateli.

Ze zjištění MF DNES také vyplývá, že si bývalý úředník Votava v posledních ani ne šesti letech nakoupil tři luxusní rodinné domy v Kunraticích. Za dva dvoupatrové domy s malými pozemky zaplatil po 9,5 milionu, cenu za větší třípatrový dům a pozemek s výhledem do Kunratického lesa nelze zjistit.

„Prodal jsem předtím firmu s obratem 70 milionů ročně,“ zdůvodňuje původ finančních prostředků Votava. Z obchodního rejstříku ale vyplývá, že za svůj třetinový podíl ve firmě BOMART, který prodal před nástupem na magistrát, dostal 8,4 milionu korun. O dalších detailech nákupu nemovitostí se už s MF DNES bavit nechtěl.

O zastavění zahrady u roubenky se investoři neúspěšně pokoušeli mnoho let. Jednotlivé návrhy staveb se nijak zásadně nelišily a pokaždé se dočkaly zamítavého stanoviska ať už ze strany úřadů, nebo volených zastupitelů. Důvodem většinou byla jejich velká rozloha. V roce 2009 dokonce zamítavé stanovisko v této věci vydal sám Votava.

„Tato stavba neodpovídá urbanistickému a architektonickému charakteru území,“ zdůvodnil tenkrát rozhodnutí svého úřadu. Nyní rada podpořila stavbu, do které by se mělo vměstnat až dvakrát více bytů než do odmítnutých návrhů.

Někteří z řad zklamaných zastupitelů dokonce naznačují, že na nestandardním postupu radních se mohl podepsat právě vliv ze strany investorů. „Jejich motivaci plně nerozumím, ale musí být velmi silná,“ naznačuje Michal Uhl ze Strany zelených.

Radní Alexandra Udženija z ODS něco takového odmítá a zdůrazňuje, že Votava ve funkci šéfa pražského územního rozvoje skončil poté, co jej odvolala rada hlavního města, ve které ona tehdy nově zasedla. „Jestli někdo tyto dvě skutečnosti spojuje, je to smyšlené a účelové,“ uvedla Udženija.