Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třenice na magistrátu doléhají na chod Prahy, zakázky se řeší pomalu

  18:38aktualizováno  18:38
Od listopadu loňského roku probíhají pře o vládu nad Prahou. Nyní jsou v jeho vedení čtyři radní z původních jedenácti a nestíhá se. Zakázky v oblasti IT se řeší pomalu, metropolitní plán „jede“ bez ruční brzdy a radou občas neprojde ani obyčejné rozhodnutí o výstavbě kanalizace.

Magistrát hlavního města Prahy | foto: Tadeáš HavlíkMetro.cz

Nejde jen o drobnosti, jako je zamítnutá výstavba kanalizace a komunikace v Ďáblicích. Podle opozice ztrácí rada hlavního města v nynější politické krizi schopnost dělat i vážná rozhodnutí. Na to primátorka Adriana Krnáčová (ANO) vzkazuje, že jí připadá okleštěná rada naopak efektivnější.

„Zahaprovalo to například u zakázky na osvětlení, kterou rada schvalovala na poslední chvíli a město nebylo daleko od toho, aby Praha nesvítila,“ připomněl prosincové jednání předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. „A v informatice čeká na vyřešení celý balík problémů,“ dodal Novotný, když vypočítával, proč podle něj město nefunguje.

Filipa Humplíka z ODS zase rozhněvala exekuce podaná na Prahu firmou eMoneyServices, nebo když rada zadala práci na správě portálu praha.eu bývalé firmě Erika (figurovala ve sporných smlouvách dopravního podniku).

„Nic nového se neděje. Připravují se úřední tisky a neřeší se zásadní problémy, jako je třeba informatika, tam rada postupuje velmi pomalu a chybí jí rozhodnost,“ jmenoval výtky za piráty jejich lídr Jakub Michálek. Konkrétně se podle něj zastavil rozvoj protikorupčních opatření. U Metropolitního plánu se mu zajídá, že tento nový klíčový dokument neposuzují politici odborně.

Potom, co si bývalá koalice navzájem odvolala čtyři radní, zůstalo ve vedení města sedm politiků místo původních jedenácti. Každý má dvakrát víc práce. „To se musí nutně podepsat. Ale myslím, že v rámci možností dělají, co umí,“ chválí radu Miloslav Ludvík (ČSSD).

Primátorka Adriana Krnáčová nepřipouští, že by se Praha „zadrhla“. Upozornila na kauzu svozu odpadu a regulaci hazardu, což jsou dvě důležité věci, na kterých vedení města v poslední době pracovalo. „Rada je i v této podobě zcela funkční a často mám pocit, že dokonce i efektivnější, než tomu bylo v plném složení. V příštím týdnu představíme řešení Opencard. Pokračujeme v rozvoji sítě tramvají nebo dále pokračují přípravy na dokončení městského okruhu. O stagnaci se tedy podle mého skromného názoru mluvit nedá,“ uvedla.

Práce za odvolaného kolegu

Mezi necelými šesti sty tisky pro radu za poslední dva měsíce byly spíše technické záležitosti jako privatizace bytů, výstavby kanalizací, četné dopravní akce. Strategická rozhodnutí tvořila spíše výjimku.

Třeba v listopadu sice zastupitelé schválili regulaci hazardu, ale v podobě, jakou navrhla opozice. Na poslední schůzi rady však politici odhlasovali důležitou desetiletou zakázku na svoz odpadu za třináct miliard. Rada se také rozhodla, že požádá Evropskou komisi, aby přezkoumala smlouvu v kauze Veolia. To doporučila radní Jana Plamínková (STAN, Trojkoalice). „Čekala bych, že vznikne koncepční materiál, jak by se mělo nakládat se sociálním bydlením. A připadá mi, že dostáváme méně tisků z oblasti majetku než dříve,“ dodala radní.

Sama za sebe připouští, že navrhuje málo změn v oblasti územního plánu, který převzala po zeleném Matějovi Stropnickém. Mimo jiné i proto, že výbor pro územní rozvoj přišel o předsedu, když ho zastupitelé při jedné z politických půtek odvolali.

Lidovecký radní Jan Wolf si myslí, že sedmičlenná rada zásadní rozhodnutí dělá. „Možná taková, která by si předtím žádná rada nedovolila,“ poznamenal Wolf – poukázal přitom na odpady. I jemu však chybějí debaty nad tím, jakým směrem by se měla Praha rozvíjet. Zda město má stavět koncertní sál a jakým způsobem bude budovat sociální byty.

Bytovou politiku má v resortu radní za ANO Radek Lacko. Ten včera upozornil, že na zmíněné koncepci nyní jeho odbor pracuje. „V rámci gesce dělá každý svou práci dál. Řešíme tendry, rozhodujeme, nečekáme, až bude rada kompletní,“ dodal Lacko. Podle něj bude opozice vždy tvrdit, že je město v rozkladu.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Praha chce odkoupit lom Požáry a udělat z něj přírodní koupaliště

Vápencový lom ve Štramberku.

Hlavní město zvažuje, že za miliony koupí vápencový lom Požáry v Řeporyjích. Chce ho rekultivovat a vytvořit z něj...

Práce na Květinovém domě na Václavském náměstí sledují archeologové

Na místě zbouraného domu (uprostřed na snímku ze 17. ledna) na rohu Opletalovy...

Na místě zbouraného domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí začal investor s přípravnými pracemi na stavbu....

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Najdete na iDNES.cz