Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O památkách v Praze rozhodují i ti, kterým může vyhovovat jejich zbourání

  6:55aktualizováno  6:55
Systém památkové péče v Praze nefunguje podle jasných pravidel. Odborníci tvrdí, že pražské památky jsou v rukou vyvolených, kteří pak mohou ze zbourání památkově chráněných domů profitovat. Primátor Bohuslav Svoboda to odmítá a hájí účast architektů a lidí z praxe na rozhodování.

Nová Revoluční Podle inspekce ministerstva nesmí tomuto domu ustoupit starý. | foto: Vizualizace: DaM

Stavební změny v metropoli posuzuje mimo jiné takzvaný magistrátní sbor expertů. Ročně se zabývá desítkami staveb v městské památkové rezervaci. Jeho členy jsou architekti, památkáři či úředníci. Připravují podklady k závazným stanoviskům pro odbor památkové péče, zároveň však mnozí projekty kontroverzních staveb v centru zpracovávají pro investory. Hlasy, že z tohoto systému profitují, sílí.

"Sbor podléhá politickým tlakům a v rozhodnutích je z principu nesystémový a korupční. Rozhoduje subjektivně a bez pořádné argumentace mění stanoviska Národního památkového ústavu," tvrdí architekt Tomáš Vích.

Primátor Bohuslav Svoboda šestnáctičlenný poradní sbor hájí. "Asi čtyři z nich jsou aktivně projektující architekti a tři zpracovatelé stavebně historických průzkumů. Ostatní jsou teoretici. Účast lidí z praxe je potřebná," míní.

Pro jedny střet zájmů, pro druhé ti správní experti

"Jak je možné, že o budoucnosti památky rozhodují lidé, kteří na projektu, jenž počítá s jejich demolicí, participují?" ptají se někteří odborníci, které MF DNES oslovila. Podle Jakuba Bachtíka z Klubu Za starou Prahu lze členství ve sboru spojené s tak intenzivní prací v rámci památkové rezervace považovat za střet zájmů.

Příkladem toho je projekt Novomlýnské brány v Revoluční ulici od ateliéru DaM, který vede Petr Malinský. Zároveň je předsedou sboru expertů. "O jeho souhlasný názor se stanoviska odboru opírají. V případě Revoluční se sice hlasování zdržel, ale jeho vliv je i tak nepopiratelný," tvrdí Bachtíkova kolegyně Kateřina Bečková.

Případů spojených se jmény členů sboru je několik. "To, že názory významných architektů a dalších odborníků mají váhu a vliv, je zcela legitimní. Prověřoval jsem si, že při účasti na konkrétních projektech se neúčastní hlasování," tvrdí primátor. Bachtík však naznačuje, že mnohdy stavby navrhují lidé nejen kvůli svému umu, ale i kvůli vlivu, který na magistrátu mají.

To architekt Malinský rezolutně odmítá. "Spolupracoval jsem s městem jako poradce dřív, než sbor expertů vznikl, a jsem přesvědčen, že si náš ateliér investoři vybírají výhradně kvůli tomu, že umíme v historické části města postavit kvalitní architekturu," oponuje. Tvrzení opírá o řadu cen, které získal.

Dobrodružství s nejasným koncem

Jak se však zdá, v Praze ani tak nejde o kvalitu novostaveb. Nejde ani o architektonickou či historickou hodnotu ohrožených památek, které komerčním projektům ustupují. V praxi nakonec ani tak neplatí celkem vžitá představa, že investor je a priori bezohledným stavitelem.

V podstatě se totiž stává obětí nejasnosti pravidel. Architekt Rostislav Říha popisuje pražskou praxi následovně: "Zahraniční investor koupí zanedbaný dům v historickém centru a chce ho přestavět, vytvořit novou hodnotu a vydělat. Všude platí, že komerční úspěch závisí na tom, že vytvoří něco, z čeho mají prospěch i ostatní. Praha je jiná. Řada nesmyslných požadavků památkářů postupně osekává původně logický záměr do nefunkční absurdity," tvrdí.

Investor podle něj absurdní podmínky akceptuje, nechá projekt přepracovat a v dalším kole čelí ještě nesmyslnějším podmínkám. To umožňuje absence jasných pravidel výstavby v historickém centru. Celý proces stojí čas a peníze, a když už investor nemůže od projektu upustit, přichází nabídka.

"Vše, o co jste dosud zažádal, stáhněte, začneme znova od začátku, ovšem s jinými architekty, které dodáme. Pochopte, bez nás souhlas nedostanete!" popisuje inženýrka, jejíž jméno MF DNES zná a která se do tohoto soukolí už dostala. Když si k tomu připočteme podmínky dalších magistrátních odborů, které se k projektům vyjadřují, dostává se investor do podivného víru, z něhož již nelze couvnout.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

VIDEO: Z parku v centru Prahy se připlazil hroznýš a zamotal se do auta

Hroznýš královský, který se zamotal do podvozku osobního auta

U zvláštního případu v centru Prahy asistovali strážníci městské policie. Odchytové službě pomáhali z podvozku osobního...

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz