Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O památkách v Praze rozhodují i ti, kterým může vyhovovat jejich zbourání

  6:55aktualizováno  6:55
Systém památkové péče v Praze nefunguje podle jasných pravidel. Odborníci tvrdí, že pražské památky jsou v rukou vyvolených, kteří pak mohou ze zbourání památkově chráněných domů profitovat. Primátor Bohuslav Svoboda to odmítá a hájí účast architektů a lidí z praxe na rozhodování.

Nová Revoluční Podle inspekce ministerstva nesmí tomuto domu ustoupit starý. | foto: Vizualizace: DaM

Stavební změny v metropoli posuzuje mimo jiné takzvaný magistrátní sbor expertů. Ročně se zabývá desítkami staveb v městské památkové rezervaci. Jeho členy jsou architekti, památkáři či úředníci. Připravují podklady k závazným stanoviskům pro odbor památkové péče, zároveň však mnozí projekty kontroverzních staveb v centru zpracovávají pro investory. Hlasy, že z tohoto systému profitují, sílí.

"Sbor podléhá politickým tlakům a v rozhodnutích je z principu nesystémový a korupční. Rozhoduje subjektivně a bez pořádné argumentace mění stanoviska Národního památkového ústavu," tvrdí architekt Tomáš Vích.

Primátor Bohuslav Svoboda šestnáctičlenný poradní sbor hájí. "Asi čtyři z nich jsou aktivně projektující architekti a tři zpracovatelé stavebně historických průzkumů. Ostatní jsou teoretici. Účast lidí z praxe je potřebná," míní.

Pro jedny střet zájmů, pro druhé ti správní experti

"Jak je možné, že o budoucnosti památky rozhodují lidé, kteří na projektu, jenž počítá s jejich demolicí, participují?" ptají se někteří odborníci, které MF DNES oslovila. Podle Jakuba Bachtíka z Klubu Za starou Prahu lze členství ve sboru spojené s tak intenzivní prací v rámci památkové rezervace považovat za střet zájmů.

Příkladem toho je projekt Novomlýnské brány v Revoluční ulici od ateliéru DaM, který vede Petr Malinský. Zároveň je předsedou sboru expertů. "O jeho souhlasný názor se stanoviska odboru opírají. V případě Revoluční se sice hlasování zdržel, ale jeho vliv je i tak nepopiratelný," tvrdí Bachtíkova kolegyně Kateřina Bečková.

Případů spojených se jmény členů sboru je několik. "To, že názory významných architektů a dalších odborníků mají váhu a vliv, je zcela legitimní. Prověřoval jsem si, že při účasti na konkrétních projektech se neúčastní hlasování," tvrdí primátor. Bachtík však naznačuje, že mnohdy stavby navrhují lidé nejen kvůli svému umu, ale i kvůli vlivu, který na magistrátu mají.

To architekt Malinský rezolutně odmítá. "Spolupracoval jsem s městem jako poradce dřív, než sbor expertů vznikl, a jsem přesvědčen, že si náš ateliér investoři vybírají výhradně kvůli tomu, že umíme v historické části města postavit kvalitní architekturu," oponuje. Tvrzení opírá o řadu cen, které získal.

Dobrodružství s nejasným koncem

Jak se však zdá, v Praze ani tak nejde o kvalitu novostaveb. Nejde ani o architektonickou či historickou hodnotu ohrožených památek, které komerčním projektům ustupují. V praxi nakonec ani tak neplatí celkem vžitá představa, že investor je a priori bezohledným stavitelem.

V podstatě se totiž stává obětí nejasnosti pravidel. Architekt Rostislav Říha popisuje pražskou praxi následovně: "Zahraniční investor koupí zanedbaný dům v historickém centru a chce ho přestavět, vytvořit novou hodnotu a vydělat. Všude platí, že komerční úspěch závisí na tom, že vytvoří něco, z čeho mají prospěch i ostatní. Praha je jiná. Řada nesmyslných požadavků památkářů postupně osekává původně logický záměr do nefunkční absurdity," tvrdí.

Investor podle něj absurdní podmínky akceptuje, nechá projekt přepracovat a v dalším kole čelí ještě nesmyslnějším podmínkám. To umožňuje absence jasných pravidel výstavby v historickém centru. Celý proces stojí čas a peníze, a když už investor nemůže od projektu upustit, přichází nabídka.

"Vše, o co jste dosud zažádal, stáhněte, začneme znova od začátku, ovšem s jinými architekty, které dodáme. Pochopte, bez nás souhlas nedostanete!" popisuje inženýrka, jejíž jméno MF DNES zná a která se do tohoto soukolí už dostala. Když si k tomu připočteme podmínky dalších magistrátních odborů, které se k projektům vyjadřují, dostává se investor do podivného víru, z něhož již nelze couvnout.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

Další z rubriky

VIDEO: Dělník nepřežil pád do sila s cementem, tělo vynesli hasiči

V betonárce v Kněževsi zemřel dělník, spadl do sila s cementem

V betonárce v Kněževsi v Praze-západ spadl ve středu dělník do sila s cementem. Nehodu nepřežil. Záchranka do nemocnice...

Proti bourání Libeňského mostu se protestuje i bojuje humorem

Jedna z koláží, kde je výrazné obočí Petra Dolínka graficky překresleno na...

Pražští radní v úterý schválili návrh náměstka primátorky Petra Dolínka, který počítá s demolicí Libeňského mostu a...

Zachránili jsme je, hájí se aktivistky viněné z krádeže farmářových psů

Západosibiřská lajka

U Okresního soudu v Benešově začalo hlavní líčení v kauze ukradených psů ze statku v Jankově. Obžalovaní jsou...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz