Dánští policisté pomáhají v Praze svým českým kolegům.

Dánští policisté pomáhají v Praze svým českým kolegům. | foto:  Milan Bureš, MAFRA

S mladými krajany hlavně komunikujeme, říká dánský policista v Praze

  • 32
Nejprve krátký brífink na služebně, poté hurá do akce. Pražské policii v těchto dnech vypomáhají při nočních kontrolách v barech v centru metropole čtyři dánští kolegové. Mají za úkol především umravnit své mladé krajany, kteří do metropole vyrazili za levným alkoholem.

"Dánská mládež je zvyklá, že s policisty komunikuje," popisuje velitel skupiny Lars Ruby.

Studenti je v Praze vnímají pomalu jako své druhé rodiče a podle toho se k nim chovají. Způsob, jakým postupují čeští policisté, je pro ně překvapivě tvrdý. V Dánsku se zkrátka upřednostňuje dialog.

"Snažíme se s lidmi komunikovat. A víme, že to funguje," říká Ruby. Ví, že dánští studenti v Praze jsou za přítomnost čtyř svých krajanů rádi.

Co je vaším hlavním úkolem v Praze?
Přijeli jsme sem na základě žádosti české policie, abychom pomohli v souvislosti s příjezdem dánských studentů. A hlavním naším úkolem je působit preventivně na mladé Dány.

Jak ta spolupráce vypadá v praxi?
Vždy začínáme krátkým brífinkem na stanici. Tady čeští policisté dostanou úkoly, které nám potom překladatel tlumočí. A pak už jdeme do ulic, barů, restaurací...

Takže jste takoví prostředníci mezi studenty a českou policií?
Můžete tomu klidně říkat i tak. Nicméně my náš úkol vidíme jako práci s lidmi skrze dialog, snažíme se s nimi hodně mluvit. A oni jsou na to zvyklí z Dánska, že s policisty komunikují. Takže my se tímto způsobem pokoušíme pomoci českým kolegům.

Myslíte, že se to daří?
To byste se musel zeptat dánských studentů. Podle dánských médií jsme úspěšní. Už první noc nás prý studenti překřtili na "báječnou čtyřku" a ty reakce byly vcelku hodně pozitivní. Takže nějaký smysl to určitě má.

Byla pro tuto cestu potřeba nějaká zvláštní kvalifikace?
Všichni jsme trénovaní na vyjednávání, komunikaci s lidmi. Ověřili jsme si náš způsob práce během rizikových fotbalových zápasů a různých dalších masových událostí. Například v Kodani se každý rok koná velký hudební festival. Ten trvá čtyři dny a každý den přiláká sto tisíc lidí, kteří jsou pod vlivem všech možných látek. A máme jen velice málo incidentů.

Přesto, co říkáte na to, jak dánští středoškoláci tráví své zimní prázdniny v Praze?
Zatím jsem viděl jen jediného opravdu hodně opilého studenta. A můžu vás ujistit, že by byl zadržen i doma v Dánsku.

Jaký je vůbec v Dánsku přístup k alkoholu u mladistvých?
Není vůbec přísný. V barech, restauracích a klubech sice platí zákaz prodávat alkohol lidem mladším osmnácti let, jinak je však možné ho běžně koupit a pít třeba doma. Ale vždy platí, že za dítě odpovídají rodiče.

Z toho, co říkáte, mám pocit, že je to mnohem volnější režim než tady...
Svým způsobem... Pokud však policie v Praze chytí opilého nezletilého Čecha, předá jej rodičům. V Dánsku postupujeme stejně.

Když jsem v týdnu potkal některé studenty, tak hodně z nich popíjelo i přes den. Sloužíte také v této době?
Nemůžeme pracovat dvacet čtyři hodin denně. V terénu jsme pouze v noci. To je rozhodnutí české policie. Kdyby však čeští kolegové chtěli, můžeme sloužit dva ve dne a dva v noci.

Jak se vám spolupracuje s českými policisty? Není problém s dorozuměním?
Samozřejmě mezi námi nějaká jazyková bariéra je, ale daří se nám ji překonat i díky překladateli. Ale zaznamenal jsem, že celá řada mladých českých policistů mluví velmi dobře anglicky.