Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beze mě se jim bude snáz vládnout pozemkům, říká Matěj Stropnický

  19:39aktualizováno  19:39
Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický ze Strany zelených říká, že krize v koalici je pokusem dostat ho z postu na magistrátu. ANO a ČSSD se podle něj díky tomu bude lépe vládnout především pozemkům v Praze.

Místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický | foto: Ondřej NěmecMAFRA

Stropnický, který je v radě za Trojkoalici (zelení, lidovci, STAN) ve středu zveřejnil tři stránky hustě popsané chybami v novém návrhu Pražských stavebních předpisů (PSP).

Tyto nedostatky má podle něj na svědomí primátorka Adriana Krnáčová (ANO), když bez jeho vědomí zpracovala vlastní verzi dokumentu a nechala si jej schválit radou. Jeho novela stejného materiálu, na kterém pracoval od ledna, tak skončila v koši.

Vyšlo najevo, že jste nevěděl o nové verzi stavebních předpisů. Už víte, kdo na nich pracoval?
To právě nevím, ale rád bych to věděl, protože by mě zajímalo, kteří odborníci měli větší důvěru paní primátorky než celá rada a Institut plánování a rozvoje. Mám trochu pocit, že si ta pravidla napsali sami developeři.

Proč si to myslíte?
Vypustili velkou část povinností, které se pro ně zaváděly. A to jednoznačně nahrává tomuto výkladu.

V čem jsou stavební předpisy paní primátorky jiné než vaše?
Příkladů je více. Bezdůvodně například z návrhu vypustili požadavek na vymezování výsadbového pásu ve stromořadí v ulicích od šířky 12 metrů, což bylo jedno z podstatných inovativních opatření, která Pražské stavební předpisy přinášely. Také otázka reklamy, billboardů, je zmírněná oproti našemu předpisu. Nebo vypustili podmínku, aby protihlukové stěny a valy byly architektonicky zpracované s ohledem na charakter území. Celá řada chybějících opatření se týkala také cyklistiky. Ale je to jen výběr, ve skutečnosti je toho více.

V kuloárech se říká, že by Trojkoalici mohla nahradit TOP 09.
Kuloáry, ty mají volného času...

Spekuluje se také o výměně primátorky. Jaká z těchto variant je podle vás možná?
Neumím posoudit, co z toho je reálné. To, že se mě koalice chce zbavit, považuji za reálné, vše ostatní považuji za spekulace. V mém případě totiž vidím konkrétní kroky: brzdí mi tisky, veřejně mě paní primátorka obviňuje z neschopnosti, přebírá mi stavební předpisy, jmenuje mi ředitele odboru územního rozvoje, ke kterému mám naprosto odůvodněnou nedůvěru. To jednoznačně ukazuje, že se mnou koalice dál nechce pracovat. A ten problém se netýká jen mne. Kolegyně Jana Plamínková (STAN) má podobné zkušenosti. Potíže se týkají gescí Trojkoalice, byť v mém případě je střet zřetelný.

Primátorka vám vytýká řadu chyb. Tvrdí, že má informace z ministerstva pro místní rozvoj, že by vaši novelu nepřijalo. Jaké máte vy informace o spokojenosti ministerstva?
Se zástupci ministerstva jsme hledali konečné formulace a myslím, že jsme je našli, alespoň podle ústního vyjádření těchto lidí. Možná to nevyhovuje paní ministryni - když vidím novelu stavebního zákona, ve které se navrhuje vypustit plánovací smlouvy a zrušit výjimku pro stavební předpisy pro hlavní město, které zpřísňují regulaci výstavby, tak se mi zdá, že paní ministryně podléhá tlaku developerů taky. Navíc paní ministryně je obklopená některými poradci, ve které nemám sebemenší důvěru.

Pokud jsem středeční vyjádření správně pochopila, přidal jste do novely věci, které se ministerstvu pro místní rozvoj nelíbily.
Úkolem ministerstva není posuzovat opatření, které my si dáme do předpisů. Úkolem je posuzovat, zda jsou tato opatření v souladu se zákonem. A to jsme dělali. Navíc rada schválila zadání novely, tedy věcný záměr o asi 25 bodech, kde řekla, jaké cíle bude novela sledovat. A to já jsem musel naplňovat, protože to bylo usnesení rady.

Proč jste vy pro koalici takový problém?
Beze mě se jim bude vládnout snáz, to nepopírám. Ale já jsem tu od toho, abych vadil. Voliči mi dali důvěru, že nebudu součástí struktur na magistrátu, který má celosvětově takovou pověst, že se EU léta zdráhala vypsat pro Prahu dotační program. Nakonec se nechala obloudit a přemluvit.

Dokázal už jste si zanalyzovat, kam tato situace povede?
Politickým cílem je pokračování vlivu developerů na magistrátu, který ale není možný za mé přítomnosti na tomto místě. A pravděpodobně ani Trojkoalice v koalici. Nejde o můj osobní spor s paní primátorkou nebo s panem Haškem, ty také hrají roli, ale nejsou podstatné. Důležité jsou ekonomické síly, které jsou za těmi spory.

Například?
Třeba změny územní. Dosud to měli pod palcem sociální demokraté, kteří vedou výbor pro územní rozvoj, který změny doporučuje. Domnívám se, že to je předmětem velkých lobbistických tlaků, jimž ČSSD podléhá. Proto jsem zřídil komisi, abych vyvážil názor tohoto výboru ještě expertním názorem komise sestavené z odborníků. Komise posoudila 70 úprav územního plánu, u zhruba 80 procent z nich doporučila nezahajovat celý ten proces. Jenže to vstupuje do politickolobbistického prostoru, který kolem toho ČSSD vytvořila. Tento materiál tak dva měsíce visí na radě, protože ho ČSSD odmítá schválit.

Máte pověst člověka svérázného. Narážím na způsob komunikace s kolegy. Nemáte pocit, že by obroušení hran, což neznamená, že máte jít na ruku lobbistům, usnadnilo celou situaci?
V tom ale nejsou osobní problémy, jde o obsah a ten je předmětem toho sporu. Tady se vytvořila aliance mezi ČSSD a ANO, která byla předvídatelná od začátku, poukazoval jsem na toto riziko již na jaře. Paní Kleslová byla ještě nedávno členkou a funkcionářkou ČSSD a má k této straně blízko. Klub ANO poslouchá paní Kleslovou na slovo. Vazby mezi nimi jsou blízké, a tak důvěrné vztahy Trojkoalice nemá ambici navazovat.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Squateři mohou slavit, z Šatovky se stane místo setkávání a přednášek

Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí.

Chátrající usedlost Šatovka může radnice Prahy 6 přebudovat na komunitní centrum. Pražští zastupitelé ve čtvrtek...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz