Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O bytí a nebytí ODS rozhodnou komunální volby, říká Bendlův nástupce

  14:48aktualizováno  14:48
Nový šéf středočeských občanských demokratů Jan Skopeček tvrdí, že nadcházející komunální volby rozhodnou o bytí a nebytí strany. ODS však podle něj má potenciál, aby v nich uspěla. Nebojí se ani vlivu silných jmen, pro návrat Václava Klause ale podle něj nejsou podmínky.

Jan Skopeček se stal předsedou středočeské ODS na prosincovém sněmu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kdybyste měl třemi slovy popsat aktuální stav středočeské ODS, která by to byla?
Popsat středočeskou ODS ve třech slovech neumím. Kdybych ale měl stručně shrnout, co se stalo na regionálním sněmu, řekl bych, že jsme vykročili do nové etapy. A mě velmi těší, že mohu v této nové době hrát roli jejího předsedy. Zároveň mne ta role ale zavazuje.

Jan Skopeček

Narodil se v roce 1980 v Hořovicích na Berounsku. Dodnes tam žije a je zastupitelem.

Do ODS vstoupil v roce 2001.

Na VŠE studoval ekonomiku, nyní tam přednáší.

V letech 2006 až 2013 pracoval jako poradce prezidenta Václava Klause, v roce 2009 se stal ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku, které má vazby na Klause.

Třetí volební období je zastupitelem kraje, od loňska šéfem kontrolního výboru.

Letos za ODS kandidoval do Sněmovny, ale kvůli propadu strany se z šestého místa nedostal.

Je svobodný.

V čem?
Já i mí kolegové se musíme pokusit, abychom vrátili odéesce nejen ve středních Čechách, ale v celé republice důvěru voličů. Abychom se vrátili k výsledkům, kterých jsme dosahovali v minulosti.

Na co byste se při tom měli zaměřit? Co je teď pro ODS naprosto nejdůležitější?
Jsou to komunální volby na podzim příštího roku. Ty podle mého názoru rozhodnou o bytí a nebytí ODS. A já si myslím, že je naděje, aby se opět ukázalo, že jsme nejsilnější pravicová strana.

Při pohledu na výsledky posledních voleb je to hodně optimistická vize. Co vás k ní vede?
Naše základna starostů, primátorů a komunálních politiků je velká a velmi kvalitní. Z toho vyvěrá můj optimismus, že se obraz ODS může proměnit. I proto bychom měli těmto lidem jako vedení poskytnout co největší podporu. A ani velký neúspěch ODS v parlamentních volbách nevedl k tomu, že by lidé ve straně přestali být aktivní a přestali se účastnit stranického života. Naopak, ti lidé si s naším regionálním sněmem a kongresem spojují naději na nějaký restart občanských demokratů.

Opravdu? Vždyť například někteří nezávislí starostové už hlásí odchod z vaší kandidátky.
Já jsem ještě ve svém okolí nepotkal nikoho, kdo by u nás kandidoval a teď by mi říkal, že už s tím nepočítá. Pokud jsou starostové, pro které byla strana dobrá jenom ve chvíli, kdy dosahovala třiceti procent, a teď se poohlížejí po jiném subjektu, tak myslím, že s nimi bychom stejně štěstí v budoucnu neudělali. O to víc si budu vážit těch lidí, kteří do toho půjdou s vervou i v této složité době.

Co tedy musí strana podle vás konkrétně udělat pro to, aby v komunálních volbách uspěla?
Musíme se snažit, abychom navrátili důvěru svých voličů. Důležitým krokem bude volba celostátního vedení. Druhým krokem je nutnost sebereflexe. Tedy říci si, jaké chyby udělala strana v minulosti, zejména pokud jde o vládu. To není snaha se vracet, ale pokud se chceme dívat dopředu, musíme se poučit i z chyb. A tyto své chyby vysvětlit i voličům.

Co udělala ODS ve vládě špatně?
ODS i kvůli tomu, že byla v koaliční vládě, musela přistoupit na řadu kompromisů. Například zvyšování daní, které nám vnutila TOP 09. Přitom naopak nízké daně byly pro ODS vždycky princip, na kterém stavěla program a zdůrazňovala ho. Takže když přistoupila na zvýšení, které nebyla příliš schopna vysvětlit voličům, tak ti ji za to potrestali. Z toho pro nás plyne důležité poučení, že některé kompromisy jsou za hranou toho, co bychom jako strana měli přijmout.

Ještě se vraťme k regionálnímu sněmu. Vedení se teď kompletně obměnilo, jsou to jména především komunálních politiků. Dá se to chápat jako určitý zlom?
To nové vedení naznačuje i určitou generační obměnu, a tedy i zmiňovanou obnovu ODS. Jsem rád, že je tam mix komunálních politiků, ale i člověka, který dělá náměstka na ministerstvu životního prostředí. To je tým lidí, který dokáže naplnit to, co jsem říkal.

Hovoříte o nové éře středočeské ODS. Přesto, nebojíte se trochu, že lidé typu Petra Tluchoře, Marka Šnajdra či koneckonců i Petra Bendla i tak dál udrží svůj vliv?
Podívejte, třeba po mé volbě jsem Petru Bendlovi poděkoval za to, že Středočechy vedl. On toho v minulosti udělal pro Středočechy hodně. Já nemám důvod se vůči lidem z minulého vedení vymezovat. Důležité pro úspěch ODS je i to, jak dokáže mezi sebou komunikovat. Jakýkoliv názor nesmí být ve straně umlčován. Navíc Petr Bendl je jedním ze středočeských poslanců. A spolupráce předsedy a poslanců je přece nezbytná.

A další názorová křídla, o kterých se v minulosti hovořilo?
Jiných vlivů se také nebojím, my jsme strana velkých osobností a umíme spolu rozumně komunikovat. Proto není důvod se bát jakéhokoliv spolustraníka.

Ještě se jednou vraťme k výhledům ODS. Jste dlouholetým spolupracovníkem exprezidenta Václava Klause. Myslíte si, že by se měl vrátit do ODS a třeba jí pomoci v návratu k lepším časům?
Neřekl bych, že je to otázka dnešního dne. Návrat by totiž musel chtít on sám a musela by ho chtít i sama ODS. A ty podmínky zkrátka splněny nejsou.

A vy sám osobně? Chtěl byste Klause jako člena?
Já jsem jeho dlouholetým spolupracovníkem. Jsem mu vděčný za mnohé, co se týče mé osobní kariéry, i za to, co udělal pro tuto zemi. Na druhou stranu, nelíbilo se mi, že nevyjádřil podporu ODS před volbami a nedoporučil ji volit. Mrzelo mne to. Nebudu ale člověk, který proti němu bude vystupovat. Jsem loajální jak k němu, tak k občanským demokratům.Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Další z rubriky

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

V pražské městské dopravě mají přibýt vozy s klimatizací i platby kartou

Nová faceliftovaná tramvaj Škoda ForCity Alfa

Veřejná doprava v Praze je často chválena jako jedna z nejspolehlivějších i nejlevnějších v Evropě. I přes to, že ve...

Praha 1 se opět pokouší prosadit omezení otevírací doby nočních podniků

Restaurace Prašivka na Letné

Praha 1 připomněla primátorce Adrianě Krnáčové, aby se radní města konečně začali zabývat návrhem vyhlášky, která jim...

Najdete na iDNES.cz