Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč ještě není Blanka otevřená? Nás se neptejte, říká Krnáčová

  10:35aktualizováno  10:35
Označila projektanty tunelu Blanka za „debily,“ ve sporu o Škodův palác se pochybně domlouvala s právníky protistrany a míří na ni trestní oznámení. Primátorka Adriana Krnáčová toho za čtyři měsíce ve funkci stihla hodně. V sobě však chybu nevidí. Minulý týden jí ale hrozilo odvolání z funkce.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) během úterního jednání pražského zastupitelstva. (14. dubna 2015) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Opozice se totiž do Krnáčové opřela kvůli e-mailové aféře, kdy omylem zaslala opozičnímu zastupiteli postup, jak vybírá na základě doporučení protistrany právníky ve sporu o Škodův palác.

Na mimořádném jednání pražského zastupitelstva minulé úterý se jí nezastal takřka nikdo z jejích stranických kolegů. „Je to dobře. Byli jsme tak od začátku dohodnutí,“ tvrdí Krnáčová. Přitom nemá pocit, že by v čemkoliv pochybila.

Proč jste se domluvili, aby se vás kolegové nezastali?
Nezastali se mě, protože jsme jednali o programu. Kdyby do toho vstoupili, tak jednáme možná doteď. Opozice standardně zneužívá rozpravy o programu tak, že si z ní každý dělá dvacetiminutové rétorické cvičení. To jsme nechtěli dopustit. Já naopak děkuji za to, že se nikdo nezapojil. Věděli jsme, že je to divadlo. Byla jsem na to připravená, protože se do mě navážejí vždycky. To je v Praze styl TOP 09. Pánům to asi dělá dobře. Na druhou stranu si musí uvědomit, že jsem starší dáma a že mě to nerozhodí.

Myslíte si, že to máte jako žena na primátorském křesle těžší?
To si pište, že jo. Samozřejmě.

Před volbami jste řekla, že se budete o řízení Prahy radit s Andrejem Babišem. Jak to probíhá?
Radím se s panem Babišem o mnoha věcech. Když mám potřebu mu zavolat, tak to ráda udělám. Ale že by se nějakým způsobem míchal do vedení, to si nedovedu představit.

Voda opět v Blance

Jak již MF DNES upozornila před několika dny, v tunelu Blanka se v době podpisu memoranda mezi magistrátem a společností ČKD Praha DIZ objevila znovu voda. Vlhkost zaznamenali dodavatelé po několika deštivých dnech právě v technických šachtách, kudy vedou problémové kabely. Teoreticky by tak mohlo dojít k poškození dalšího vedení. Nicméně Metrostav tvrdí, že v době, kdy v tunelu vlhkost stoupla, čerpali osm kubíků vody denně. Tunel je přitom projektovaný na čerpání 22 kubíků vody denně.

frk, MF DNES

Nový termín zprovoznění tunelu Blanka je nyní stanoven na září. Máte jistotu, že se skutečně otevře?
Co je jistota v životě? V prosinci mi dodavatelé svatosvatě slíbili přelom března a dubna, a jak to dopadlo! Když si teď sami navrhnou 15. září, fajn, chci tomu věřit. Vypadá to, že si konečně uvědomili, že takhle neustále natahovat gumu u kalhot nelze, že se nenecháme. Proč už tunel není otevřený se neptejte nás. My jsme tady čtyři měsíce a za ty čtyři měsíce jsme byli schopni donutit dodavatele, aby si sami stanovili termín. Takže se neptejte nás, ale těch lidí, kteří tu seděli před námi a slibovali, že tunel bude, a on není. A my říkáme, že bude a on bude.

Ovšem pouze pokud budou chtít dodavatelé. Podobné sliby mělo i bývalé vedení...
Věřte mi, že uděláme maximum pro to, aby se to povedlo. Jsme tvrdí vyjednavači. Zkušení, tvrdí, ale zároveň korektní.

Vaše označení projektantů Blanky v televizi moc korektní nebylo...
Já si nemyslím, že to bylo mimo mísu. V okamžiku, když jeden na druhého hází vinu, tak je třeba jasně pojmenovat věci. A v minulosti na radnici seděli lidé, kteří se vymlouvali jeden na druhého a nikoho se nakonec nic nedotklo. Musíme si rozmyslet, co chceme. Buď tu chceme mít dvacet let lidi, kteří se budou usmívat do kamery, a bude se hledat důvod, proč to nejde. Anebo budeme mít lidi, kteří říkají věci na rovinu a pak to dotáhnou do konce. To jsou dvě polohy.

Ale vy jste zatím do konce nic nedotáhli. Zatím jste jenom pojmenovala projektanty Blanky...
Jasně. Jsme tady čtyři měsíce a už jsme donutili dodavatele, aby si sami řekli termín. To dosud žádná reprezentace nedokázala.

A jakým způsobem se dodavatelé k termínu zavázali?
Podepsali jsme společné memorandum. Tlačíme je, aby termín dodrželi.

Blanku asi projektoval debil, řekla Krnáčová:

Jak to vypadá s Opencard? Už máte výsledky auditu společnosti Nexia?
Výsledky Nexie máme a zveřejníme je 27. dubna. Vysvětlíme přitom, v jakém stadiu jsme teď s Opencard a co přesně se v projektu odehrálo.

Už jste pokročili v jednání s firmou Erika? Bude možné si kupony na MHD kupovat pomocí mobilu jako u SMS jízdenek?
V médiích proběhlo, že tímto způsobem chceme někomu dát vydělat. To je ale mylná informace. Existuje smlouva s firmou Erika, kterou dříve podepsal dopravní podnik. My prověřujeme, na jakých principech by nová smlouva stála. Pokud by se nám nezamlouvala, do projektu bychom nešli. Vše je zatím ve fázi jednání.

Je pravda, že by Erika dostávala z každého prodaného kuponu určitý podíl?
Jedná se o marži. V současné době dopravní podnik vyjednává skutečně výhodnou marži pro město. To ale není jediné kritérium.

A v případě, že byste se s Erikou dohodli, jednalo by se o náhradu Opencard, nebo jen další variantu, podobně jako v případě papírových kuponů?
Šlo by o variantu. I papírové kupony byly takovým úkrokem bokem, abychom získali čas a společnost eMoneyServices nás nemohla tlačit do ukvapených rozhodnutí. Nejprve jsme museli zjistit skutečný stav Opencard. Kolik máme licencí, jakým způsobem se systém provozuje, jak probíhá komunikace. Dnes už všechny tyto souvislosti, ať už právní nebo provozní, známe a víme, jak karta funguje. Čas navíc jsme využili také k tomu, abychom zjistili, jaké možnosti vůbec máme a jak bychom chtěli dál pokračovat v nakupování si jízdného ve městě. A možná nejen ve městě.

Tím myslíte třeba rozšíření do Středočeského kraje?
Například. Eventuálně bychom mluvili také se železnicí, a to nejen se státní, ale i se soukromými provozovateli. Pro nás je momentálně důležité, aby šlo o otevřenou platformu, která bude pro město v podstatě zadarmo. V březnu jsme uspořádali kulatý stůl, kde jsme se bavili o tom, jak je možné jednotlivé služby propojit, jak zapojit platební karty, mobilní aplikace. Teď nemluvím vůbec o Erice, ale o několika desítkách možných variant. Hlavní je, aby lidé měli možnost si zvolit, jakým způsobem si budou předplatné kupovat. Kdyby se v budoucnu například musely měnit občanské průkazy kvůli požadavkům Evropské unie na čipové karty, tak by se mohl kupon nahrávat přímo na občanku. Je to sice hudba budoucnosti, nicméně ne tak vzdálené.

Kdo nyní nese na magistrátu odpovědnost za odbor informatiky, pod kterou spadá i Opencard, když ji nemá na starosti žádný radní?
Je to ředitel Pavel Mánek, který byl nedávno vybrán ze čtrnácti uchazečů v transparentním výběrovém řízení.

Ale kdo nese politickou odpovědnost? Jsou to zastupitelé za piráty, kteří problematiku řeší, nebo přímo vy?
Piráty jsem do týmu, který má na starosti Opencard, přizvala, protože měli zájem tento problém řešit. Jsou jeho velice hodnotnou součástí. Co se týče politické odpovědnosti, tak všichni neseme odpovědnost za vše, co se tady děje. Ale IT je především provozní záležitostí. To jsou nuly a jedničky, je to podpora, fungování. Současný stav je způsobený tím, že z toho chtěl někdo posledních dvacet let udělat politikum. Za to, že fungují počítače a další systémy, odpovídá ředitel informatiky, ale žádní radní.

Jak si stojí náměstek Matěj Stropnický? Předtím, než se zastupitelé začali zabývat vaším ukliknutím, mluvilo se o tom, že na magistrátu skončí.
Pan Stropnický je na tom dobře. Jeho pozice nikdy nebyla nepevná. Byly určité pochybnosti v postupu, kterým jednal, ale on vše vysvětlil. Náš tým je mladý. Ti lidé spolu dříve nikdy nespolupracovali a postupně si na sebe zvykají. Hledáme cestu a nacházíme vzájemné pochopení. Myslím si, že pan Stropnický je velice hodnotný spolupracovník, který má těžký úkol a nelehkou agendu. Musíme mu v tom všichni pomáhat.

Autor:


Nejčtenější

Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi nezvládli. Ač proti...

Majitel auta zapomněl po zaparkování zavřít okno. Stálo ho to 200 tisíc

Muž přišel během jedné noci o přibližně dvě stě tisíc korun (12. srpna 2018).

Muž po zaparkování svého vozu zapomněl zavřít okno u spolujezdce. Doplatil na to hned dvakrát. Za jednu noc přišel o...Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místa srpnových událostí na Vinohradech v roce 1968 a dnes

Dnešní místa srpnových událostí na pražských Vinohradech - Vinohradská třída

Invazní vojska Varšavské smlouvy táhla v roce 1968 Prahou mimo jiné i po Vinohradské ulici. Tam a v jejím okolí je...

VIDEO: Řidič ujížděl strážníkům. Když jel stotřicítkou, smetl jiné auto

Honička skončila nehodou, zranili se dva lidé. (20.8.2018)

Řidiče, který se s autem otáčel ve světelné křižovatce na červenou, pronásledovali v pondělí v Praze 12 strážníci....

Kandidáti na primátora v Praze chtějí okruhy. Netuší ale, kudy je vést

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Kandidáti na primátora hlavního města Prahy slibují urychlenou dostavbu klíčových dopravních staveb. Často ale nemají...

Najdete na iDNES.cz