Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč ještě není Blanka otevřená? Nás se neptejte, říká Krnáčová

  10:35aktualizováno  10:35
Označila projektanty tunelu Blanka za „debily,“ ve sporu o Škodův palác se pochybně domlouvala s právníky protistrany a míří na ni trestní oznámení. Primátorka Adriana Krnáčová toho za čtyři měsíce ve funkci stihla hodně. V sobě však chybu nevidí. Minulý týden jí ale hrozilo odvolání z funkce.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) během úterního jednání pražského zastupitelstva. (14. dubna 2015) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Opozice se totiž do Krnáčové opřela kvůli e-mailové aféře, kdy omylem zaslala opozičnímu zastupiteli postup, jak vybírá na základě doporučení protistrany právníky ve sporu o Škodův palác.

Na mimořádném jednání pražského zastupitelstva minulé úterý se jí nezastal takřka nikdo z jejích stranických kolegů. „Je to dobře. Byli jsme tak od začátku dohodnutí,“ tvrdí Krnáčová. Přitom nemá pocit, že by v čemkoliv pochybila.

Proč jste se domluvili, aby se vás kolegové nezastali?
Nezastali se mě, protože jsme jednali o programu. Kdyby do toho vstoupili, tak jednáme možná doteď. Opozice standardně zneužívá rozpravy o programu tak, že si z ní každý dělá dvacetiminutové rétorické cvičení. To jsme nechtěli dopustit. Já naopak děkuji za to, že se nikdo nezapojil. Věděli jsme, že je to divadlo. Byla jsem na to připravená, protože se do mě navážejí vždycky. To je v Praze styl TOP 09. Pánům to asi dělá dobře. Na druhou stranu si musí uvědomit, že jsem starší dáma a že mě to nerozhodí.

Myslíte si, že to máte jako žena na primátorském křesle těžší?
To si pište, že jo. Samozřejmě.

Před volbami jste řekla, že se budete o řízení Prahy radit s Andrejem Babišem. Jak to probíhá?
Radím se s panem Babišem o mnoha věcech. Když mám potřebu mu zavolat, tak to ráda udělám. Ale že by se nějakým způsobem míchal do vedení, to si nedovedu představit.

Voda opět v Blance

Jak již MF DNES upozornila před několika dny, v tunelu Blanka se v době podpisu memoranda mezi magistrátem a společností ČKD Praha DIZ objevila znovu voda. Vlhkost zaznamenali dodavatelé po několika deštivých dnech právě v technických šachtách, kudy vedou problémové kabely. Teoreticky by tak mohlo dojít k poškození dalšího vedení. Nicméně Metrostav tvrdí, že v době, kdy v tunelu vlhkost stoupla, čerpali osm kubíků vody denně. Tunel je přitom projektovaný na čerpání 22 kubíků vody denně.

frk, MF DNES

Nový termín zprovoznění tunelu Blanka je nyní stanoven na září. Máte jistotu, že se skutečně otevře?
Co je jistota v životě? V prosinci mi dodavatelé svatosvatě slíbili přelom března a dubna, a jak to dopadlo! Když si teď sami navrhnou 15. září, fajn, chci tomu věřit. Vypadá to, že si konečně uvědomili, že takhle neustále natahovat gumu u kalhot nelze, že se nenecháme. Proč už tunel není otevřený se neptejte nás. My jsme tady čtyři měsíce a za ty čtyři měsíce jsme byli schopni donutit dodavatele, aby si sami stanovili termín. Takže se neptejte nás, ale těch lidí, kteří tu seděli před námi a slibovali, že tunel bude, a on není. A my říkáme, že bude a on bude.

Ovšem pouze pokud budou chtít dodavatelé. Podobné sliby mělo i bývalé vedení...
Věřte mi, že uděláme maximum pro to, aby se to povedlo. Jsme tvrdí vyjednavači. Zkušení, tvrdí, ale zároveň korektní.

Vaše označení projektantů Blanky v televizi moc korektní nebylo...
Já si nemyslím, že to bylo mimo mísu. V okamžiku, když jeden na druhého hází vinu, tak je třeba jasně pojmenovat věci. A v minulosti na radnici seděli lidé, kteří se vymlouvali jeden na druhého a nikoho se nakonec nic nedotklo. Musíme si rozmyslet, co chceme. Buď tu chceme mít dvacet let lidi, kteří se budou usmívat do kamery, a bude se hledat důvod, proč to nejde. Anebo budeme mít lidi, kteří říkají věci na rovinu a pak to dotáhnou do konce. To jsou dvě polohy.

Ale vy jste zatím do konce nic nedotáhli. Zatím jste jenom pojmenovala projektanty Blanky...
Jasně. Jsme tady čtyři měsíce a už jsme donutili dodavatele, aby si sami řekli termín. To dosud žádná reprezentace nedokázala.

A jakým způsobem se dodavatelé k termínu zavázali?
Podepsali jsme společné memorandum. Tlačíme je, aby termín dodrželi.

Blanku asi projektoval debil, řekla Krnáčová:

Jak to vypadá s Opencard? Už máte výsledky auditu společnosti Nexia?
Výsledky Nexie máme a zveřejníme je 27. dubna. Vysvětlíme přitom, v jakém stadiu jsme teď s Opencard a co přesně se v projektu odehrálo.

Už jste pokročili v jednání s firmou Erika? Bude možné si kupony na MHD kupovat pomocí mobilu jako u SMS jízdenek?
V médiích proběhlo, že tímto způsobem chceme někomu dát vydělat. To je ale mylná informace. Existuje smlouva s firmou Erika, kterou dříve podepsal dopravní podnik. My prověřujeme, na jakých principech by nová smlouva stála. Pokud by se nám nezamlouvala, do projektu bychom nešli. Vše je zatím ve fázi jednání.

Je pravda, že by Erika dostávala z každého prodaného kuponu určitý podíl?
Jedná se o marži. V současné době dopravní podnik vyjednává skutečně výhodnou marži pro město. To ale není jediné kritérium.

A v případě, že byste se s Erikou dohodli, jednalo by se o náhradu Opencard, nebo jen další variantu, podobně jako v případě papírových kuponů?
Šlo by o variantu. I papírové kupony byly takovým úkrokem bokem, abychom získali čas a společnost eMoneyServices nás nemohla tlačit do ukvapených rozhodnutí. Nejprve jsme museli zjistit skutečný stav Opencard. Kolik máme licencí, jakým způsobem se systém provozuje, jak probíhá komunikace. Dnes už všechny tyto souvislosti, ať už právní nebo provozní, známe a víme, jak karta funguje. Čas navíc jsme využili také k tomu, abychom zjistili, jaké možnosti vůbec máme a jak bychom chtěli dál pokračovat v nakupování si jízdného ve městě. A možná nejen ve městě.

Tím myslíte třeba rozšíření do Středočeského kraje?
Například. Eventuálně bychom mluvili také se železnicí, a to nejen se státní, ale i se soukromými provozovateli. Pro nás je momentálně důležité, aby šlo o otevřenou platformu, která bude pro město v podstatě zadarmo. V březnu jsme uspořádali kulatý stůl, kde jsme se bavili o tom, jak je možné jednotlivé služby propojit, jak zapojit platební karty, mobilní aplikace. Teď nemluvím vůbec o Erice, ale o několika desítkách možných variant. Hlavní je, aby lidé měli možnost si zvolit, jakým způsobem si budou předplatné kupovat. Kdyby se v budoucnu například musely měnit občanské průkazy kvůli požadavkům Evropské unie na čipové karty, tak by se mohl kupon nahrávat přímo na občanku. Je to sice hudba budoucnosti, nicméně ne tak vzdálené.

Kdo nyní nese na magistrátu odpovědnost za odbor informatiky, pod kterou spadá i Opencard, když ji nemá na starosti žádný radní?
Je to ředitel Pavel Mánek, který byl nedávno vybrán ze čtrnácti uchazečů v transparentním výběrovém řízení.

Ale kdo nese politickou odpovědnost? Jsou to zastupitelé za piráty, kteří problematiku řeší, nebo přímo vy?
Piráty jsem do týmu, který má na starosti Opencard, přizvala, protože měli zájem tento problém řešit. Jsou jeho velice hodnotnou součástí. Co se týče politické odpovědnosti, tak všichni neseme odpovědnost za vše, co se tady děje. Ale IT je především provozní záležitostí. To jsou nuly a jedničky, je to podpora, fungování. Současný stav je způsobený tím, že z toho chtěl někdo posledních dvacet let udělat politikum. Za to, že fungují počítače a další systémy, odpovídá ředitel informatiky, ale žádní radní.

Jak si stojí náměstek Matěj Stropnický? Předtím, než se zastupitelé začali zabývat vaším ukliknutím, mluvilo se o tom, že na magistrátu skončí.
Pan Stropnický je na tom dobře. Jeho pozice nikdy nebyla nepevná. Byly určité pochybnosti v postupu, kterým jednal, ale on vše vysvětlil. Náš tým je mladý. Ti lidé spolu dříve nikdy nespolupracovali a postupně si na sebe zvykají. Hledáme cestu a nacházíme vzájemné pochopení. Myslím si, že pan Stropnický je velice hodnotný spolupracovník, který má těžký úkol a nelehkou agendu. Musíme mu v tom všichni pomáhat.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pražští hasiči slaví 165. výročí svého vzniku

Historické fotky jednotky pražských hasičů, kteří 23. března 2018 oslavili 165...

Pražský magistrát se přesně před 165 lety, 23. března 1853, rozhodl, že vyřeší zvyšující se rizika vzniku požáru a...

Ženy i muže stříhá za stejné ceny. Žižkovská kadeřnice zaujala i v USA

Majitelka salonu Barberette Klára Váňova strávila v Londýně 15 let. V roce 2012...

Odmalička sledovala práci s nůžkami v kadeřnictví, kde pracovala její matka. Rozhodla se však vydat jinou cestou,...

Při požáru roubenky z pohádky S čerty nejsou žerty zemřel člověk

Požár zachvátil historickou roubenku v obci Střehom, ve které se natáčela...

Hasiči vyráželi o sobotním poledni k požáru historické roubenky v obci Střehom na Mladoboleslavsku, ve kterém se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz