Eduard Šuster vede pražskou městskou policii od ledna 2013.

Eduard Šuster vede pražskou městskou policii od ledna 2013. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Nábor strážníků v Praze neláká správné kandidáty. Chystá se tak změna

  • 6
Navzdory velkému zájmu o nábor se pražské městské policii nedaří najít 260 chybějících strážníků. Uchazeči propadávají u psychotestů a ředitel Eduard Šuster chce proto oslovit jinou cílovou skupinu.

"Ze 471 uchazečů prošlo výběrovým řízením pouze 27," shrnuje v rozhovoru smutné výsledky náborové kampaně pražské městské policie její ředitel Eduard Šuster.

Jaké změny plánujete, aby se nábor konečně podařil?

Chystám ve spolupráci s vedením města soubor opatření, která by měla vést ke zvýšení konkurenceschopnosti policie na trhu práce.

Eduard Šuster

Šéfem pražských strážníků je od ledna 2013. Předtím od roku 2009 velel pohotovostní motorizované jednotce Policie ČR. U Policie ČR působí od roku 1994. Jeho předchůdce ve funkci ředitele pražské městské policie Vladimír Kotrouš byl za přijetí úplatku odsouzen k 5,5 roku vězení.

Můžete být konkrétnější?

Chceme nabídnout lepší podmínky, aby ta práce byla zajímavá i pro lidi, kteří o tom nikdy neuvažovali a pravděpodobně by mohli projít výběrovým řízením s větší úspěšností. Budeme cílit i na mimopražské uchazeče. Více zatím neprozradím. Konkrétně vše představíme koncem června.

Kolik zájemců jste dosud přilákali?

Za první čtvrtletí tohoto roku nás kontaktovalo skoro 1 500 lidí. To není málo, zvláště když jsme si kampaň připravovali sami. Z tohoto počtu se výběrového řízení zúčastnilo 471 uchazečů, z nichž prošlo pouze 27. V drtivé většině neuspějí u psychotestů.

To vypadá jako slušné síto. Jak takový psychotest vypadá?

Test je rozdělen do dvou částí. První část je klasický inteligenční test. Tím neprojdou jednotlivci. Druhou část tvoří soubor otázek, který vykreslí osobnost uchazeče. Tady jsou však uchazeči z devadesáti procent neúspěšní.

A co fyzička? S tou nebojují?

S fyzickými testy, kdy adepti dělají sedy-lehy, kliky, cvičí speciální sestavu s tyčí a běhají, většinou problémy nejsou. Úspěšnost je okolo osmdesáti procent.

Kde je v Praze nedostatek strážníků nejmarkantnější?

Hlavně ve velkých městských částech, jako je Praha 1, 4 nebo 5. Chybí hlavně okrskáři a strážníci v hlídkových službách.

Strážníků má ubýt i kvůli nedostatečnému vzdělání. Je to tak?

Podle novely z roku 2009 musí mít městský policista dokončené středoškolské vzdělání s maturitou. Strážníci, kteří to nesplňují, si musí vzdělání doplnit do konce roku 2015. Pokud ne, skončí jejich pracovní poměr.

Kolika strážníků se to týká?

Nyní máme 185 strážníků, kteří podmínku vzdělání nesplňují. Z tohoto počtu asi polovina nestuduje. Takže je zde riziko, že za rok bude muset policii opustit dalších zhruba devadesát strážníků.

Co může za současný podstav?

Má to více důvodů. Loni jsme až do října nemohli přijímat nové zaměstnance kvůli sníženému rozpočtu na mzdy. Také bylo zrušeno 70 míst s příplatkem za vedení a stejně tolik v administrativě. Tito zaměstnanci dostali možnost pracovat jako řadoví strážníci, ne všichni to však akceptovali. Volná místa ale vznikla i tím, že byl v lednu navýšen tabulkový stav strážníků o 77 míst.