Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček.

Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček. | foto: Michal Šula, MAFRA

Praha ještě nemá vyhráno, zůstáváme ve střehu, říká zastupující primátor

  • 47
Povodňová situace v hlavním městě se již uklidnila, přesto zastupující primátor Tomáš Hudeček míní, že Praha ještě nemusí mít vyhráno, a s napětím sleduje předpověď počasí. "Pokud by se změnilo za tři čtyři dny, tak z toho rozhodně nejsme venku," říká.

Velká voda vtrhla do Prahy krátce poté, co město přišlo o primátora. Jeho zástupce Tomáš Hudeček čelí kvůli povodním kritice některých starostů městských částí.

Byl jste překvapený tím, jak rychle voda postupovala? V neděli jste na tiskové konferenci vypadal, že máte obavy.
Rychlostí vody jsem překvapený nebyl. Ale nevěděli jsme, kam to až vystoupá v pondělí. Nešlo o to, že bychom nestíhali, ale ve chvíli, kdy voda stoupá tak rychle, vzniká chaos. Proto jsem postupně kupil rozhodnutí jako zavření škol, aby Praha nezkolabovala celá.

A měl jste strach?
Strach mám od začátku a stále.

I z toho, co se bude dít v příštích dnech?
Teď se situace uklidnila. Zatím se nepředpovídá déšť v nejbližších dvou třech dnech, tak snad ne.

Někteří vás kritizují, že protipovodňové zábrany byly někde postaveny pozdě. Například na Kampě.
Není to pravda. Byly včas a podle povodňového plánu. Na Kampě to koordinoval to starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Projevil se jako nejschopnější starosta.

Jenže zábrany se stavěly v momentě, kdy už tam byla voda.
Nebyla tam voda, to byla fotka jednoho konkrétního člověka, který to udělal tak, aby bylo vidět, že krajní sloup zábrany je budován, když je tam dvacet centimetrů vody.

My jsme na místě měli vlastního fotografa a viděli jsme, že je tam voda a zmatek při stavění bariér.
Nenazval bych stavění bariér zmatkem. Stavění bariér je věc, u které šedesát lidí dělá šedesát věcí.

Někteří starostové si také stěžovali, že jste je včas neinformovali o stavu Botiče, který se rozvodnil.
Neschopní starostové, kteří se bojí přiznat, že zanedbali péči o své toky na svém území na základě svého protipovodňového plánu, se to snaží hodit na magistrát. Ten se má starat o bariéry u Vltavy, dopravu a informace lidí. To jsme splnili. I přitom obrovském nárůstu vody jsme ve třetině času postavili potřebné bariéry. Pokud městská část se svými problémy přijde, město jí může pomoci třeba se sháněním pomocníků.

Hypotetické vypouštění hostivařské přehrady tedy závisí na rozhodnutí místních radnic?
Přehrada zaznamenala vodu, která není měřitelná. Prostě přetekla. Takže musí existovat plán městských částí. To nemá co dělat s magistrátem. Dokud nejsou ve Vltavě tři tisíce kubíků, tak nerozhodujeme ani o evakuaci, to si dělá každá městská část sama. My to můžeme přebrat od tří tisíc či při nouzovém stavu, který v tu chvíli nebyl.

Kde jsou momentálně v Praze riziková místa?
Je nutné věnovat se sanacím a úklidu. Ale stále nám teče Vltavou 2 400 kubíků, což je 900 nad třetím stupněm. Pokud by se za tři čtyři dny změnilo počasí, tak z toho rozhodně nejsme venku. Vltavská kaskáda nemá stále retenční schopnost, kvůli Ústí a Mělníku nevypouští tolik, kolik by v uvozovkách mohla. Teď se vůbec nedá říci, že bychom jásali a odstraňovali bariéry.

Hrozí ještě něco od hostivařské přehrady a Rokytky?
Co se týká Říčanského rybníka, Říčanského potoka, který nám teče do Rokytky, tak tam zpevňujeme hráz. Zkusíme pomoci s vybagrováním rybníka. Pro případ dalších dešťů zvýšíme jeho objem. Bagrujeme i u Rokytky. Hostivař už má určitou retenci. Tam nastala situace, která se predikovat nedala. Přehrada volala na Prahu 10, 15 v neděli ráno s tím, že nezadržitelně stoupá voda. Ale to vám starosta nepřizná, protože ten v tu chvíli někde spal. Následně se to vylilo a starostové začali jančit, kdyby radši pracovali... Ale upozorňuju, i kdyby přehrada byla prázdná, naplnila by se za pět hodin.

Kde se podle vás ukázaly další slabiny?
V Chuchli, kde nám v tuhle chvíli chybějí zábrany, nejsou dobudované. Stále se diskutuje také o zoo. Tu musíme zanalyzovat. Jde o to, jestli zvýšení valu tak, aby vydržel více než dvacetiletou vodu, nám pak nevytvoří špunt na Vltavě. Pak by se  mohla víc zvedat hladina v centru.

A teď je zoo chráněna jak?
Valem na dvacetiletou vodu. Teď to nestačilo. Ozývají se hlasy, kdo za to může. Možná to bylo nesprávné rozhodnutí, ale je to dávno. Jenže následně do zoo začali investovat strašně moc peněz a selský rozum šel stranou. Pavel Bém chtěl asi ukázat, že vybuduje krásnou zoo, tak tam poslal stovky milionů, aby se rychle obnovila. Že to může znovu zaplavit voda, na to nemyslel.

,