Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíky zvládneme, věří nová starostka Bělé a chce instalovat kamery

  19:54aktualizováno  19:54
Vedení města Bělá pod Bezdězem, které proslavili uprchlíci i rekordní počet starostů za pouhý rok a půl, se ujímá Jitka Tošovská, kterou do čela ve čtvrtek zvolili tamní zastupitelé. Nová starostka se teď hodlá pustit do práce: kvůli středisku s uprchlíky chce instalovat bezpečnostní kamery.

Jitka Tošovská, starostka Bělé pod Bezdězem | foto: archiv MF DNES

Výsledek volby je pro vás déja vu. Vždyť jste byla starostkou zvolena po sesazení exstarosty Jaroslava Vernera na podzim 2014 a teď znovu po sesazení Milana Lomoze. Jak vnímáte, že se to takhle sešlo?
Je pravda, že to se moc často nestává. Je to trochu rarita. Přitom jsem vyhrála komunální volby, kdy jsem dostala nejvíce hlasů. V zastupitelstvu jsem však při volbě starosty o jeden hlas neprošla a zvolen byl Milan Lomoz. Tuto situaci jsem přijala a smířila se s ní. Více než rok jsem byla místostarostkou, necítila jsem žádnou zášť, myslím, že jsme spolupracovali dobře a neházeli si klacky pod nohy, jak se říká.

Neříkejte, že jste své nezvolení po volbách na podzim 2014 nebrala jako podraz?
Trochu ano, protože zastupitelé nectili výsledky voleb a nenaslouchali hlasům voličů, kteří mi hlasy dali.

Fotogalerie

Zastupitelé vás přesto ani po sesazení Milana Lomoze v prosinci nezvolili hned, ale až teď v únoru. To byla vyjednávání mezi stranami tak náročná?
Ano. Probíhala prakticky od 9. prosince do prvního únorového týdne se všemi stranami. A bylo to opravdu těžké a velmi náročné období, nechci se k tomu více vyjadřovat.

Za rok a půl jste se fakticky stala čtvrtou hlavou bělské radnice. Myslíte, že už vydržíte do konce volebního období?
V to pevně doufám. Samozřejmě se může stát cokoli, ale myslím, že pro město není dobře, když se zastupitelstvo rozhádá a nečekaně odvolá starostu. Vždy se tím utne rozdělaná práce. Jsme malé město, kde je hodně práce, kterou potřebujeme dělat v klidu a pořádně.

Jak tyto neshody v zastupitelstvu vnímají voliči?
Myslím, že to vnímají velmi špatně. Cítí neklid, který tu panuje, a s ním i spojené dopady na práci radnice. Pochopitelně si to všichni představovali trochu jinak. Musíme nyní jejich očekávání konečně naplnit.

Bylo prosincové odvolání Milana Lomoze skutečně nutné?
Já jsem jej neodvolávala a po pravdě si myslím, že se dalo všechno nějak řešit. Nemyslím, že by jeho pochybení byla tak vážná, aby byl odvolán.

Na druhou stranu zadal opravu koupaliště bez výběrového řízení.
K tomu se i přiznal. Budete jej žalovat nebo podáte trestní oznámení?
Zatím nikdo žalobu na pana Lomoze nepodal. Město se k tomu nechystá. Řešili jsme to i s právníkem a ten nám řekl, že pokud nebude podané trestní oznámení nějakou třetí stranou, tak se ta věc nemusí dál řešit.

Jak se střídají starostové v Bělé pod Bezdězem

  • Jaroslav Verner nahradil v čele Bělé pod Bezdězem v roce 2010 Danu Pastorkovou, která se z města odstěhovala. Volební období však nedokončil.
  • Po kauze, kdy jej policie přistihla při řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu, jej vystřídala Jitka Tošovská. Ta dovedla město k řádným volbám na podzim 2014. V nich pak také získala nejvíce hlasů.
  • Zastupitelé ale do čela radnice překvapivě zvolili Milana Lomoze z ČSSD. Ten byl 9. prosince 2015 odvolán, protože jej zastupitelé podezřívají ze zadání zakázky bez řádné soutěže.
  • Od 4. února vede městečko pod Bezdězem znovu Jitka Tošovská.

Co se týče samotného koupaliště, plánujete nějakou další investici?
Samozřejmě, plánujeme opravu. Koupaliště potřebuje peněžní injekci, ale nebude to v nějak velkém rozsahu, protože se připravujeme na komplexní rekonstrukci celého koupaliště. K tomu ovšem musíme najít nějaký vhodný dotační titul, protože to je nad finanční možnosti města.

Nedaleko od koupaliště je azylové středisko Jezová, které se před časem proslavilo, když tam byli umisťováni uprchlíci zadržení na území Česka. Jaká tam je aktuálně situace?
Nyní je tam klid, a to i díky tomu, že se středisko vyprázdnilo a momentálně je tam už pouze devět utečenců. Na druhou stranu, i když středisko předtím bylo z velké části plné, tak do města jich odtud přišlo minimum. Nedivím se obyvatelům, že mají obavy, proto jsme také tehdy uspořádali setkání pro občany, abychom jim celou situaci objasnili. Pro bezpečnost se zařídilo vše možné. Uprchlíci byli například na nádraží převáženi tak, aby přes Bělou vůbec nechodili. Měli jsme přehled o tom, co dostávají k jídlu, co dostávají za oblečení, kolik jich tam je a podobně.

Kdyby ale přišla nějaká další vlna, zvládnete to?
Věřím, že to zvládneme stejně dobře. To zařízení znám, byla jsem se tam několikrát podívat a nemám obavy, že by se tam o ně nedokázali postarat. Navíc jsme zažádali o rozšíření kamerového systému, na který jsme od Středočeského kraje dostali dotaci. V současné době se kamery montují. Nově budou z důvodu bezpečnosti na místech, kde je riziko, že by mohli uprchlíci procházet. Tedy tam, kudy by šli z Jezové na naše nádraží a další kamera bude snímat autobusovou zastávku, kde se nejvíce pohybují školní děti.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

Policie po 33 letech objasnila vraždu, pachatel vyvázne bez trestu

Násilí (ilustrační foto)

Pražští policisté po třiatřiceti letech objasnili vraždu 46letého muže, kterého útočník uškrtil v jeho bytě na...

Co udělá Sparta v zimě? Spíš bude řešit kádr než změny kolem kouče

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Ještě dva zápasy, pak zásadní rozhodnutí. Fotbalová Sparta musí už brzy rozseknout, jak dál. Z dění v posledních...Další z rubriky

Výtah do stanice metra Anděl přes hodinu nefungoval. Lidé ho přetížili

Výtah do stanice metra Anděl je mimo provoz

Cestující, kteří chtěli odpoledne použít bezbariérový výtah do stanice metra Anděl, měli smůlu. Zařízení totiž bylo...

Skládka odpadu v Motole bude potřebovat rekultivaci za víc než miliardu

Černá skládka stavební suti u Rádla na Jablonecku.

Pozůstatek ne příliš světlé minulosti radnice Prahy 5 může městskou část přijít hodně draho. Motolskou skládku, která...

Na hřišti v Benešově přišlo dítě o prsty, město nechá prolézačky prověřit

U stezky bude také dětské hřiště, vzdělávací prostory a restaurace.

Benešov prověří bezpečnost všech dětských hřišť ve městě. Důvodem je vážný úraz nezletilého chlapce na hřišti družiny...Najdete na iDNES.cz