Rozložená koalice bude vládnout Praze, dokud se nenajdou noví radní

  16:43aktualizováno  16:43
Pražská koalice pomalu, ale jistě končí. Oficiálně to však bude až za třicet dní, kdy oficiálně vyprší koaliční smlouva. Co se pak stane, pokud se mezitím nedomluví nová koalice, není úplně jasné. S největší pravděpodobností by ale i nadále vládla současná rada města.

Budova pražského Magistrátu | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Aby pražská rada skončila, zastupitelé by se museli dohodnout, že jednotlivé členy odvolají. Nebo ti by případně své mandáty složili sami. V obou případech by pak městu buď vládl současný primátor, nebo by zastupitelé jmenovali "dočasnou" radu.

To, že by ale všichni radní odstoupili naráz, není podle informací iDNES.cz reálné. "Problém bude ve vzájemné komunikaci, ale že by radní skončili, to se pravděpodobně nestane," řekl zdroj iDNES.cz, který má k vedení města velmi blízko.

Ve chvíli, kdy koalice skončí, ale vládne rada dál, nepřijde vedení města o žádné ze svých kompetencí. "Pokud má důvěru zastupitelstva, tak její kompetence nijak omezeny nejsou," řekl iDNES.cz politolog Pavel Šaradín.

Vláda současné rady tak skončí ve chvíli, kdy se strany, které mají většinu, dohodnou na koalici.

V krajním případě by ale mohla krize mezi ODS a ČSSD skončit i vyhlášením nových voleb. Pravděpodobnost, že se tak stane, zřejmě není velká. "Považuji to za nepravděpodobné, strany mají vůli se domluvit. Navíc ODS a ČSSD to nebudou chtít kvůli obavě, že by přišly o voliče a ve volbách dopadly hůře, než minule," uvedl Šaradín.

Vyvolat předčasné volby na komunální úrovni navíc není tak snadné, jako na úrovni parlamentní. "Institut předčasných voleb na komunální úrovni funguje jinak a vyvolat předčasné volby není tak jednoduché," uvedl politolog Tomáš Lebeda.

Strany by se totiž musely dohodnout, že většina zastupitelů odstoupí a počet členů zastupitelstva klesne pod hranici usnášení schopnosti. Na jejich místo by nastoupili náhradníci, kteří by své funkce opět "složili". "A tak stále dokola, až by žádní náhradníci na kandidátkách stran nezbyli," dodal Lebeda.

Pokud by se nakonec nesešlo zastupitelstvo půl roku v usnášeníschopném počtu, primátor by ministerstvu vnitra poslal návrh na rozpuštění zastupitelstva. Pak by následovaly nové volby. Z voleb vzešlé zastupitelstvo by ale fungovalo jen do termínu řádných voleb, tedy do roku 2014.

Jaké jsou možné koalice

Možných je několik koaličních variant. Ačkoli ODS chce vyjednávat s TOP 09, vyloučena není ani opětovná spolupráce s ČSSD. TOP 09 už ohlásila, že chce jednat s občanskými i sociálními demokraty. Situaci komplikuje vnitřní rozštěpenost ODS na dvě frakce.

Pravicová spolupráce ODS a TOP 09 by měla v zastupitelstvu pohodlnou většinu. Povolební vyjednávání o koalici TOP 09 a ODS ztroskotala a někteří členové "topky" jsou k této možnosti skeptičtí. Podle spekulací, které kolují po magistrátu, je totiž vypovězení koaliční smlouvy pouze taktický manévr s účelem sesadit primátora Bohuslava Svobodu.

Pokud by ODS a ČSSD chtěly opravdu uzavřít novou koalici, musely by řešit každý hlas. V případě, že by s ní Svoboda a lidé kolem něj nesouhlasili, chybělo by koalici několik zastupitelů.

Možností by tak byl i vznik koalice mezi TOP 09 a pouze částí ODS - buď křídlem šéfa pražské ODS Borise Šťastného, nebo lidmi okolo Svobody. První varianta je nepravděpodobná. TOP 09 totiž s lidmi spojenými s bývalým vedením metropole okolo exprimátora Pavla Béma nechtějí spolupracovat.

V případě druhé varianty by TOP 09 stačilo přesvědčit pouze šest z občanských demokratů, kteří podporují Svobodu.

Spolupráce TOP 09 s ČSSD jeví jako nepravděpodobná.

Autoři: ,


Nejčtenější

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Zpovykaný Pražák žádá kvalitu, vysvětlila Krnáčová. Od politiky si dá volno

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu iDNES.cz...

V pořadu Rozstřel dnes Adriana Krnáčová komentovala svou politickou kariéru i to, co bude dělat po předání...

Vojenská přehlídka i ohňostroj, o víkendu Praha oslaví 100 let republiky

Pražský novoroční ohňostroj tvořilo 10 tisíc rachejtlí.

O slavnostním víkendu se v metropoli odehrají desítky akcí, které připomenou 100. výročí založení Československa. Konat...

Jihočeská obec byla bez lékaře. Teď slavnostně přivítala doktora z Košic

Po čtyřech měsících se obyvatelé Horní Stropnice a okolí dočkali lékaře. Do...

Ordinace praktického lékaře v Horní Stropnici na Českobudějovicku už není prázdná. Nový doktor se třemi sestrami se...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.

Najdete na iDNES.cz