Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vodrášek

Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vodrášek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Rožmitál. Město, kde vládnou komunisté, 17. listopad neslaví

  • 61
Brdské město v jihozápadním cípu Středočeského kraje po letošních komunálních volbách zůstalo komunistickou baštou. KSČM tu vládne už dvanáct let, a pokud se nestane něco mimořádného, bude i další čtyři roky. Výročí 17. listopadu tu ve středu připomínaly jen vlajky na budovách státních institucí.

Pro ty, kterým "bije srdce vlevo", je Rožmitál pod Třemšínem výkladní skříní reformovaných komunistů. "Obec pod vedením starosty Josefa Vondráška vzkvétá," těší se z toho padesátnice zastavená redaktorem MF DNES na náměstí.

Pro jiné obyvatele obce je strašákem. "Není mi do skoku, když si už potřetí za sebou čtu výsledky voleb a vidím, že zase vyhráli komunisté," mračí se vrstevnice prvně citované obyvatelky města.

Státní svátek, vznešeně nazvaný Den boje za svobodu a demokracii, tu letos připomínaly jen vlajky umístěné na budovách státních institucí. "Pro místní je 17. listopad normální volný den, politika je nezajímá," říká starosta Josef Vondrášek. Na místní radnici je už šestnáct let, z toho posledních dvanáct v jejím čele.

Obyčejný den. Opravdu?

"Rožmitálsko revolucí hrozně utrpělo. Dnes je tu tři sta čtyři sta produktivních lidí bez práce. V přepočtu na procenta je to nejvíc v příbramském okrese, možná i v celém kraji," vysvětluje starosta jeden z důvodů, proč se Rožmitál pod Třemšínem chová ke státnímu svátku tak macešsky.

Zdá se, že politika je pro většinu Rožmitálských opravdu až na posledním místě. Na dotaz, zda si nějak připomínají 17. listopad '89, nikdo z nich nepřitakal. "Mě to moc nezajímá, žádný zvláštní význam pro mě tento den nemá," odpověděla mladá blondýnka s dítětem v náručí. Další čtyři lidé reagovali sklopením zraku a omluvou, že spěchají.

Komunistická radnice žádné oslavy za dvanáct let u moci v Rožmitále nezorganizovala a ani zdejší pravice se o to nesnaží. "Ani jsme se o nic nepokoušeli, bylo by to nejspíš rozpačité," připouští opoziční zastupitel Hubert Hoyer (ODS).

Ještě když městu vládli občanští a křesťanští demokraté, organizovali podle Hoyera aspoň besedy o událostech v Praze na Národní třídě v listopadu 1989. Když se v roce 1998 díky sociální demokracii do čela radnice znovu postavili komunisté, debaty skončily. Předtím ČSSD spolupracovala s ODS a KDU-ČSL.

Místní nedají na svého starostu dopustit

Levice se do čela města vrátila jen pár let po převratu kvůli vysoké nezaměstnanosti a disciplinovanosti jejích voličů, shodují se jak Hoyer, tak komunistický starosta Josef Vondrášek.

Podle druhého se navíc pravice zdiskreditovala vlastní neschopností. "Jen dokončila projekty připravené před revolucí. Když jsme nastoupili my, riskli jsme půjčky a rychle se zorientovali v evropských fondech. Zařídili jsme televizní převaděč na Novu a Primu. Postavili Podbrdské muzeum, zrekonstruovali školu. To lidi kvitují, chtějí žít v pohodlí," vypočítává Vondrášek.

Místní na něj nedají dopustit. "Starosta pracuje pro město jako kůň," cení Vondráška řemeslníci v hospodě na náměstí.

Faktem však je, že nic z toho, čím se starosta chlubí, by jeho komunisté nepostavili nebýt Evropské unie a dosud nevysychající pokladny v Bruselu. Přesto starosta na 17. listopad 1989 nevzpomíná rád. Zastihl ho coby ředitele lokálně významného rožmitálského podniku Agrostroj.

"Já z té události moc nadšený nejsem. Byla asi nutná, ale že by přispěla ke zlepšení života společnosti, to si nemyslím. Kvůli velkému přeskupení peněz u nás dnes máme moře lidí na úrovni bídy nebo chudoby," mračí se Vondrášek. Připomínku sametové revoluce nebudou v Rožmitále pod Třemšínem s největší pravděpodobností organizovat ani příští čtyři roky.

VOLEBNÍ VÝSLEDKY V ROŽMITÁLE POD TŘEMŠÍNEM

1994–1998, účast 70,85 %
Koalice ODS, KDU-ČSL ... 46,41 % (10)
KSČM .............................. 26,60 % (6)
ČSSD .............................. 25,69 % (5)

1998–2002, účast 59,68 %
Koalice KDU-ČSL, ODS ... 34,40 % (7)
KSČM .............................. 26,10 % (6)
ČSSD .............................. 23,99 % (5)
Nezávislí .......................... 14,93 % (3)

2002–2006, účast 56,87 %
KSČM ............................. 35, 20 % (8)
Koalice ODS, KDU-ČSL ... 29,15 % (6)
ČSSD .............................. 21,33 % (4)
Nezávislí .......................... 14,32 % (3)

2006–2010, účast 56,31 %
KSČM .............................. 33,19 % (8)
ODS, KDU-ČSL ............... 25,52 % (6)
Sdružení ČSSD, NK ........ 14,95 % (3)
Nezávislí I ....................... 10,90 % (2)
Nezávislí II ........................ 7,22 % (1)

2010–2014, účast 55,21 %
KSČM ............................. 31,79 % (6)
ODS ............................... 19,94 % (4)
ČSSD ............................. 14,16 % (2)
Nezávislí I ....................... 12,25 % (2)
Mladí pro perspek. Rožmitálsko 10,75 % (2)
KDU-ČSL ......................... 7,42 % (1)

Pozn.: v závorce je počet mandátů

Zdroj: www.volby.cz