Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední Čechy uberou obcím, se 100 miliony pro muzeum letectví váhají

  14:38aktualizováno  14:38
Zastupitelé Středočeského kraje schválili rozpočet pro příští rok. Z návrhu vyřadili seznam investic z krajských peněz i projektů za evropské peníze. Chtějí hospodařit s příjmy 15,7 a výdaji 15,9 miliardy korun. Podle opoziční ODS není rozpočet dobře připravený. Investice chce vedení kraje ještě přehodnotit.
Kraj příští rok nebude vyplácet peníze z krajských fondů jednotlivým obcím. (Ilustrační snímek)

Kraj příští rok nebude vyplácet peníze z krajských fondů jednotlivým obcím. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle krajské opozice je rozpočet na příští rok "spíchnutý horkou jehlou". Návrh, aby šel kraj do příštího roku s rozpočtovým provizoriem, však přes hlasy ČSSD a KSČM neprošel.

Ve většině oblastí bude příští rok méně peněz než dosud. A v sedmi z osmi fondů kraje, vyjma fondu hejtmana, zůstane nula. Peníze se z nich začnou proplácet až v roce 2014.

Tento bod nejvíce kritizovala ODS, podle níž je chyba, že obce nedostanou od ČSSD slíbenou půlmiliardu korun. Pravicové strany přitom způsob rozdělování těchto dotací kritizovaly, poukazovaly na to, že jsou rozdávány podle politického klíče. ČSSD svůj krok vysvětluje tím, že chce systém upravit.

"Rozhodli jsme se, že vyslyšíme námitky pravice, přehodnotíme systém rozdělování prostředků a připravíme nový," argumentoval na úterním jednání radní pro finance Jiří Peřina (ČSSD). "Chtěli jsme pro tu změnu vytvořit prostor," doplnil ho hejtman Josef Řihák.

Podle zastupitelů z ODS by se však změny daly udělat i tak, aby se i příští rok peníze z fondů vyplácely. "Není možné rozvojové fondy vynulovat, chceme kraj rozvíjet, není možné, aby se nerozvíjely obce," tvrdil Raduan Nwelati (ODS).

Z lavic, v nichž sedí opozice, tedy ODS a TOP 09 a STAN, pak padaly návrhy, na čem by kraj ještě mohl a hlavně měl šetřit. Třeba na činnosti krajského úřadu. Schválená je téměř o sedm milionů korun vyšší částka, než jakou měl úřad pro letošek. Zastupitel za TOP 09 a STAN Martin Macháček navrhoval, aby se tyto výdaje snížily v roce 2013 o pět a v roce 2014 o dalších pět procent.

Muzeum letectví nebo památník odboje možná nebudou

Loni se vedení kraje rozhodlo snížit počet zaměstnanců úřadu o pět procent. "Byla to vyšší míra, než bylo zdrávo, a to náhlé snížení některé odbory neunesly. Letos se proto asi dvacet lidí vrátilo, což s sebou nese i nárůst mzdových prostředků," vysvětloval Peřina s tím, že částka na činnost úřadu zahrnuje i konzultační a poradenské služby.

ODS vadí nejen nula ve fondech, vysoké výdaje na činnost úřadu, ale i nižší výdaje na údržbu silnic nebo na velké opravy a havárie ve školách. Na ty bude v příštím roce pouze 10 milionů korun, což je o 32 milionů méně, než bylo schváleno pro letošek.

Zastupitelé pak na návrh náměstka pro finanční kontrolu Pavla Jetenského (KSČM) vyřadili ze schvalovaného návrhu rozpočtu přílohy se seznamem plánovaných investic kraje a z evropských peněz.

Už teď je jasné, že jedna ze dvou investic do hostivického gymnázia, konkrétně na sportovní zázemí, se neuskuteční. Otevřená naopak zůstává otázka jedné z největších investic – stomilionové dotace do muzea letectví v Mladé Boleslavi. Od opozičních zastupitelů padl návrh, aby byla zrušena a ušetřené peníze šly do oblasti školství.

"I já s ní mám velký problém, nesouhlasím s tím, že to máme platit my. Prošetříme, proč má kraj platit 109 milionů, protože podle mě došlo k pochybení našeho úřadu a některých úředníků," uvedl hejtman a dodal, že vznik muzea měl být financován z Regionálního operačního programu.

Dále se bude řešit, zda kraj vloží peníze do plánovaného muzea národního odboje v Panenských Břežanech. Celkové náklady na památník jsou 55 milionů korun. "Je to předmětem jednání rady, dohadujeme se o tom, jestli tato investice má smysl, nebo ne," řekl radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

V pražské Krči prasklo potrubí, voda podemlela chodník

V pražské Krč prasklo potrubí. (26.42018)

V ulici Zelený Pruh v pražské Krči odpoledne prasklo vodovodní potrubí. Voda podemlela část chodníku a silnice. Opravy...

O vazbě pro Nizozemce viněné z napadení číšníka soud rozhodne ve čtvrtek

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zastupitelství dnes podalo návrhy na potrestání tří Nizozemců obviněných z výtržnictví po napadení číšníka v...

Pražský magistrát vlastní skoro dva tisíce bytů, ale jsou bez nájemníků

Opuštěný dům v majetku Prahy, Husitská 7, bývalé městské lázně (22.4.2018)

Po celé Praze je podle kritiků přes devatenáct set neobydlených bytů ve vlastnictví magistrátu či městských částí....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz