Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední Čechy uberou obcím, se 100 miliony pro muzeum letectví váhají

  14:38aktualizováno  14:38
Zastupitelé Středočeského kraje schválili rozpočet pro příští rok. Z návrhu vyřadili seznam investic z krajských peněz i projektů za evropské peníze. Chtějí hospodařit s příjmy 15,7 a výdaji 15,9 miliardy korun. Podle opoziční ODS není rozpočet dobře připravený. Investice chce vedení kraje ještě přehodnotit.
Kraj příští rok nebude vyplácet peníze z krajských fondů jednotlivým obcím. (Ilustrační snímek)

Kraj příští rok nebude vyplácet peníze z krajských fondů jednotlivým obcím. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle krajské opozice je rozpočet na příští rok "spíchnutý horkou jehlou". Návrh, aby šel kraj do příštího roku s rozpočtovým provizoriem, však přes hlasy ČSSD a KSČM neprošel.

Ve většině oblastí bude příští rok méně peněz než dosud. A v sedmi z osmi fondů kraje, vyjma fondu hejtmana, zůstane nula. Peníze se z nich začnou proplácet až v roce 2014.

Tento bod nejvíce kritizovala ODS, podle níž je chyba, že obce nedostanou od ČSSD slíbenou půlmiliardu korun. Pravicové strany přitom způsob rozdělování těchto dotací kritizovaly, poukazovaly na to, že jsou rozdávány podle politického klíče. ČSSD svůj krok vysvětluje tím, že chce systém upravit.

"Rozhodli jsme se, že vyslyšíme námitky pravice, přehodnotíme systém rozdělování prostředků a připravíme nový," argumentoval na úterním jednání radní pro finance Jiří Peřina (ČSSD). "Chtěli jsme pro tu změnu vytvořit prostor," doplnil ho hejtman Josef Řihák.

Podle zastupitelů z ODS by se však změny daly udělat i tak, aby se i příští rok peníze z fondů vyplácely. "Není možné rozvojové fondy vynulovat, chceme kraj rozvíjet, není možné, aby se nerozvíjely obce," tvrdil Raduan Nwelati (ODS).

Z lavic, v nichž sedí opozice, tedy ODS a TOP 09 a STAN, pak padaly návrhy, na čem by kraj ještě mohl a hlavně měl šetřit. Třeba na činnosti krajského úřadu. Schválená je téměř o sedm milionů korun vyšší částka, než jakou měl úřad pro letošek. Zastupitel za TOP 09 a STAN Martin Macháček navrhoval, aby se tyto výdaje snížily v roce 2013 o pět a v roce 2014 o dalších pět procent.

Muzeum letectví nebo památník odboje možná nebudou

Loni se vedení kraje rozhodlo snížit počet zaměstnanců úřadu o pět procent. "Byla to vyšší míra, než bylo zdrávo, a to náhlé snížení některé odbory neunesly. Letos se proto asi dvacet lidí vrátilo, což s sebou nese i nárůst mzdových prostředků," vysvětloval Peřina s tím, že částka na činnost úřadu zahrnuje i konzultační a poradenské služby.

ODS vadí nejen nula ve fondech, vysoké výdaje na činnost úřadu, ale i nižší výdaje na údržbu silnic nebo na velké opravy a havárie ve školách. Na ty bude v příštím roce pouze 10 milionů korun, což je o 32 milionů méně, než bylo schváleno pro letošek.

Zastupitelé pak na návrh náměstka pro finanční kontrolu Pavla Jetenského (KSČM) vyřadili ze schvalovaného návrhu rozpočtu přílohy se seznamem plánovaných investic kraje a z evropských peněz.

Už teď je jasné, že jedna ze dvou investic do hostivického gymnázia, konkrétně na sportovní zázemí, se neuskuteční. Otevřená naopak zůstává otázka jedné z největších investic – stomilionové dotace do muzea letectví v Mladé Boleslavi. Od opozičních zastupitelů padl návrh, aby byla zrušena a ušetřené peníze šly do oblasti školství.

"I já s ní mám velký problém, nesouhlasím s tím, že to máme platit my. Prošetříme, proč má kraj platit 109 milionů, protože podle mě došlo k pochybení našeho úřadu a některých úředníků," uvedl hejtman a dodal, že vznik muzea měl být financován z Regionálního operačního programu.

Dále se bude řešit, zda kraj vloží peníze do plánovaného muzea národního odboje v Panenských Břežanech. Celkové náklady na památník jsou 55 milionů korun. "Je to předmětem jednání rady, dohadujeme se o tom, jestli tato investice má smysl, nebo ne," řekl radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Hnutí Pro Prahu podle bývalé šéfky dluží peníze, přesto vede velkou kampaň

Předvolební plakát strany Starostové pro Prahu. (7.9.2018)

Srdce z linek metra bylo v hlavním městě vidět před čtyřmi lety skoro na každém kroku. Miliony vložené do velké kampaně...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz