Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud Půčkovi zkrátil o rok trest za zabití dívky autem, řídit nesmí 10 let

  12:42aktualizováno  12:42
Městský soud v Praze o rok zmírnil sedmiletý trest řidiči Marku Půčkovi, který loni v srpnu v opilosti autem srazil a usmrtil jednadvacetiletou dívku na chodníku na náměstí Kinských v Praze 5. Naopak zpřísnil o dva roky trest zákazu řízení, čtyřiadvacetiletý mladík nesmí za volant deset let.

Rozsudek je pravomocný.

„Obžalovaný nebyl ve stavu, aby mohl bezpečně ovládat vozidlo. Pravidla byla tehdy porušena tím nejhrubším způsobem, byl tu alkohol i vysoká rychlost,“ zdůvodnil soudce Tomáš Stuchlík rozhodnutí svého senátu. Podle něj proto nebylo třeba měnit právní kvalifikaci.

Nižší trest vyplývá i z toho, že jeden z Půčkových předchozích deliktů byl amnestován, další byl zastaven. „Kdybychom ovšem mohli uložit trest zákazu řízení na doživotí, pak to uložíme. Obžalovaný za volant nepatří,“ uvedl soudce Stuchlík.

„Nebyl jsem pod vlivem návykové látky,“ tvrdil i ve svém odvolání Půček. Ten tvrdil, že jeho hlavní chybou bylo to, že se plně nevěnoval řízení a nezajistil psa. „Kvalifikace skutku byla nadhodnocena. Trest je příliš tvrdý,“ uvedl obžalovaný.

Obhájkyně chtěla u odvolacího soudu zrušení rozsudku

„Mám za to, že soud si nesprávně vyložil důkazy v této věci. A ty ve prospěch obžalovaného zcela pominul,“ argumentovala obhájkyně. „Navrhuji zrušit rozsudek v celém rozsahu. Případný trest pak uložit jen v dolní polovině sazby v mírnějším typu věznice,“ uvedla Půčkova advokátka Milena Arnoštová.

Fotogalerie

Trest by se tak podle jejího návrhu pohyboval na dolní hranici sazby, jež podle trestního zákona činí rok až šest let odnětí svobody. A obhájkyně chtěla snížit také zákaz řízení. „Souhlasím s návrhem obhájkyně,“ dodal lakonicky na závěr jednání Marek Půček.

„Je to řidič nedisciplinovaný, který projevil neúctu k lidskému životu. Z místa činu nepochybně chtěl utéci,“ zdůraznil v závěrečném vystoupení ve středu žalobce. Jeho návrh se v podstatě ztotožnil s odvoláním kolegyně z Obvodního státního zastupitelství pro Prahy 2.

Půčka poslal do vězení letos v březnu Obvodní soud pro Prahu 2. Hrozil mu až osmiletý trest. Alkohol u Půčka nebylo možné zjistit vyšetřením, protože od nehody utekl, podle rozsudku ale opilost vyplývá ze svědeckých výpovědí, kamerového záznamu z restaurace i účtenky.

Obžaloba mladíka vinila z nedbalostního usmrcení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Žalobci se ptají, zda někdo nevypovídal křivě

Půček jel 5. srpna 2014 časně ráno z oslavy svých narozenin. Za volant usedl, přestože byl opilý. Poblíž autobusové zastávky na smíchovském náměstí Kinských ztratil kontrolu nad svým BMW, vjel na chodník a srazil jednadvacetiletou Marii, která zde cestou na brigádu čekala na spoj. Mladá žena zraněním podlehla.

Půček od nehody utekl a policii se přihlásil až po více než dvanácti hodinách, kdy po něm již bylo vyhlášené pátrání a kdy už byl střízlivý. U soudu mu výrazně přihoršily minulé řidičské prohřešky a také to, že se činu dopustil v podmínce. Žalobkyně pro něj žádala ještě vyšší trest, navrhovala osm let vězení. 

Městské státní zastupitelství v Praze se v současné době zabývá i dalším možným trestným činem, který s Půčkovým případem souvisí. Podle mluvčí Štěpánky Zenklové žalobci prověřují některé výpovědi svědků obhajoby.

Například jeden z lidí přítomných v restauraci, kde před jízdou vysedával Půček, vypověděl, že Půček nepil alkohol. Kamerové záznamy i výpověď číšníka ale ukázaly něco jiného.

Státní zástupkyně Jana Schröderová u hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 2 uvedla, že je velmi podivné, že dva svědkové přišli svědčit teprve po nátlaku obžalovaného či jeho otce. „Jejich výpovědi mi připadají úsměvné,“ řekla doslova. Za křivou výpověď mohou soudy udělit až dvouletý trest. 
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Zdrogovaný šofér utíkal policistům Blankou, předtím je v tunelu naboural

Metrostav dokončil stavební práce na tunelovém komplexu Blanka. Výstavba přišla...

V tunelu Blanka skončila dopolední honička pražských policistů se sedmadvacetiletým šoférem audi. Muž jim uvnitř tunelu...

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Policie ukončila vyšetřování po výbuchu v kralupské chemičce

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Policie v pátek odpoledne ukončila vyšetřování na místě výbuchu v areálu chemičky ve středočeských Kralupech nad...

Najdete na iDNES.cz