Co je to za ruinu ve stráni pod Strahovem? Smíchov takto hyzdí bývalá tiskárna v Grafické ulici. Její současný majitel ji chce zbourat a na jejím místě postavit 120 bytů. | foto: Petr Topič, MAFRA

V troskách tiskárny každý měsíc hoří, přitom už tam měla stát bytovka

  • 2
Chátrající budovu bývalé tiskárny na Smíchově, v níž často nocují bezdomovci, chce majitel už delší dobu nahradit bytovkou. Dům však zatím budí jen hrůzu. Za posledních čtrnáct měsíců tam šestnáctkrát vyjížděli hasiči. Půda pod ním je navíc zamořená jedy.

Budovu bývalé tiskárny v Grafické ulici na Smíchově, jejíž torzo je vidět z Plzeňské i Holečkovy ulice, rozebírají bezdomovci a narkomani a kov prodávají do sběrny.

"Osmkrát jsme byli voláni k požáru odpadů, čtyřikrát k takzvanému vypalování kabelů. Jednou to byla záchrana osoby, která se napíchla na trubku, jednou jsme pomáhali s transportem zraněného do sanitky. Ve dvou případech se jednalo pouze o planý poplach," vypočítává za hasiče Miloš Němec.

Na místě stavby, která teď Smíchovu dělá ostudu, přitom má vyrůst rezidenční objekt. Tovární haly měly být podle existujících plánů strženy už před více než třemi lety, do nových bytů se měli první lidé stěhovat loni.

Lucemburský majitel čeká na rozhodnutí magistrátu

Projektu však chybí potřebná razítka. Majitel podal žádost o územní rozhodnutí. "Minulý týden proběhla jednání, která budou pokračovat i tento týden," říká mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová. "Městská část areál samozřejmě monitoruje a zajímá se o to, aby se tento objekt zrekultivoval," dodává.

Podle projektanta, který pro zahraničního majitele objektu pracuje, se úřední mašinerie takřka nehýbe.

"Je to ve stejné fázi už asi půl roku. Čekáme na nabytí právní moci. Momentálně je to na magistrátu na odvolání a čeká se, až to bude vyřízeno," upřesňuje Jiří Straka z projekční kanceláře AED Projects. Úřad řeší odvolání jednoho ze starousedlíků, kterému se projekt nezamlouval.

Demoliční práce už prý nicméně v omezeném rozsahu začaly. Vše se tak bude odvíjet od rychlosti úředníků.

"Už by snad měla být dohoda," naznačuje Straka. Naplno by se tedy bourání mělo rozběhnout po získání potřebného razítka. "Investor tvrdí, že ano, protože bude mít větší právní jistotu a může začít uvolňovat více peněz," dodává.

Zamořený pozemek musí vyčistit

Kdy by mohla začít samotná stavba, to si odhadnout netroufá. Problémem bude i fakt, že v suterénu budov se nachází bývalé úložiště barev a toluenu. Ten během doby, kdy stavba nebyla v provozu, z nádrží unikal a pozdější měření ukázala znečištění podzemních vod. Celý pozemek tudíž bude třeba nejprve vyčistit.

Magistrátní odbor životního prostředí se nicméně ve svém stanovisku z konce roku 2012 kontaminací půdy nezabýval a projektu vyhověl.

Areál bývalých tiskáren GrafoprintNeubert v současné době patří lucemburské společnosti KCL III CZ. Ta podle obchodního rejstříku sídlí právě v chátrající budově.

V zamýšleném komplexu se počítá se 120 byty, ale také s fitness centrem pro obyvatele stavby a výstavním prostorem, kde by měla být prezentována historie původní tiskárny.

Ta byla postavena na začátku 20. století jako ve své době moderní továrna. Za komunismu byla součástí státního podniku Orbis, po revoluci se areál vrátil rodině původních majitelů. Těm se však původní činnost nepodařilo obnovit a společnost se v roce 1999 dostala do konkurzu a budova začala chátrat.

Její rekonstrukcí se zabývala také studie vypracovaná v roce 2004. Uvnitř měly vzniknout kanceláře, obchody, byty a hotel. Projekt však nakonec nebyl schválen kvůli nedostatku zeleně a také kvůli nerespektování původního charakteru stavby.