Studentů bylo ve škole při stávce jen pár. (Ilustrační snímek)

Studentů bylo ve škole při stávce jen pár. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Studenti si „vystávkovali“ školu, Praha gymnázium Evropská nezruší

  • 0
Studenti pedagogické školy a gymnázia v pražské Evropské ulici o svou školu nepřijdou. Magistrát se rozhodl, že gymnázium na škole nakonec nezruší, ale bude pokračovat. Studenti magistrát k rozhodnutí přiměli i středeční stávkou, kdy nikdo z nich nepřišel do školy.

Jako o prázdninách si mohli ve středu připadat kantoři, kteří ráno přišli učit do pedagogické školy v Evropské ulici v Praze 6. Většina studentů zůstala doma, neboť stávkovali. Chtěli tak přimět magistrát, aby změnil své rozhodnutí o tom, že příští rok se v této škole už neotevře třída uměleckého gymnázia. A povedlo se.

"Požádala jsem ředitele odboru školství, aby přehodnotil to rozhodnutí a aby povolil otevření prvního ročníku. Když jsme si to znovu probírali, tak nám ty argumenty odboru školství (proč gymnázium uzavřít, pozn. red.) zase nepřipadaly tak silné," řekla radní pro školství Helena Chudomelová.

Škola tak bude moci na příští školní rok přijmout až 34 dětí. Studentům i kantorům to ještě ve středu přijel do školy oznámit šéf odboru školství Jiří Pilař. Ředitel školy Pavel Drtina tento přístup ocenil. "Změnit rozhodnutí není úplně jednoduchá záležitost," podotkl.

V reakci na Pilařovo oznámení studenti stávku ukončili. Nikoho ze členů stávkového výboru se ve středu MF DNES nepodařilo zastihnout.

Stávku budou muset omlouvat rodiče

Škola vyučuje v několika oborech, pedagogika, pedagogické lyceum a umělecké gymnázium. Magistrát trval na tom, aby už neotvírala třídu gymnázia.

"Dětí ubývá a máme v Praze 37 dalších gymnázií. Navíc je tam pedagogické lyceum, které učí skoro to samé," argumentovala ještě začátkem ledna Chudomelová.

Podle Drtiny to není úplně pravda. "Na lyceu mají žáci celou dobu povinnou pedagogiku a psychologii a z těchto předmětů i maturují. Naopak fyzika a chemie jsou jen v prvních dvou ročnících. Gymnázium je spíše pro žáky, kteří se chtějí umělecky vzdělávat, ale jinak zůstat u všeobecného vzdělání," popsal náplň výuky.

Do středeční stávky se zapojili nejenom studenti gymnázia, ale i zbylých oborů. Prý proto, že se všichni vzájemně znají z některých předmětů a táhnou za jeden provaz.

Promeškané hodiny budou muset studentům omluvit rodiče. Zda by jim hrozil nějaký tvrdší trest, pokud by omluvenku nepřinesli, není jasné. "I pro neomluvené hodiny bývá nějaký důvod. A i když je neomluvitelný, lze k němu přihlédnout," zmínil Drtina.

Dvojky z chování tedy studentům asi nehrozí. Radní Chudomelová stávku komentovala slovy, že jde o věc studentů. Gymnázium na Evropské nebylo jedinou školou, která dostala od magistrátu stopku. Úředníci rozhodli o tom, že prváci se už nebudou přijímat do 25 dalších tříd.

Málo peněz i dětí, proto magistrát škrtá

Magistrát však doposud oficiálně nezveřejnil, kterých škol se to má týkat. MF DNES získala alespoň dílčí informace.

Čtyři třídy škrtl magistrát na čtyřletých gymnáziích, jednu na šestiletém a tři na osmiletých. Každá ze škol otevře o jednu třídu méně. Neznamená to tedy, že by se některá škola zavřela úplně. Dále se "spořilo" i na odborných školách. Celkem ve 12 školách se od příštího roku neotevře 17 tříd v 15 oborech. To se má týkat především oborů IT, stavebnictví, elektrotechniky a obchodní akademie.

Hlavní důvody pro tyto škrty jsou dva: magistrát má málo peněz a také ubývá dětí. Naštěstí pro rodiče malých dětí však úřad nezavírá celé školy, pouze škrtá třídy. Lze předpokládat, že bude snadnější tyto třídy znovu otevřít, až na střední školy nastoupí děti narozené při populačním boomu posledních let.