Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nebude rušit herny, ale vytvoří koncepci. Bojí se žalob majitelů

  17:39aktualizováno  17:39
Vedení hlavního města chce vytvořit koncepci, podle které bude regulovat provoz hracích automatů. Dokud ji nebude mít, nechce rušit žádné další herny a kasina. Bojí se totiž, že by ji jejich majitelé žalovali kvůli diskriminaci.
Provozovatelé heren si stěžují na nerovná pravidla provozu heren. (Ilustrační snímek)

Provozovatelé heren si stěžují na nerovná pravidla provozu heren. (Ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Jednotlivé městské části chtějí řešit problém s forbesy jinak. Zatímco Praha 4 nechce hrací automaty v restauracích, Praha 8 je chce naopak jenom v restauracích. Některé městské části chtějí omezovat provozní dobu heren, jiným je to jedno. Některým vadí neonové reklamy, jiným ne.

To jsou podle Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS) podmínky pro herní byznys v hlavním městě. Vadí jim, že každá radnice má jiná pravidla, a považují to za diskriminaci.

Na jejich argumenty přistoupil nyní i pražský magistrát. Chce vytvořit jednotnou koncepci pro celou Prahu. Kritici však tvrdí, že Praha by měla zariskovat a herny rušit i bez koncepce. Další zmiňují, že to může dělat i proto, že od letoška získává peníze z hazardu i město.

Nyní existuje vyhláška, která obsahuje adresy a časy, na nichž smějí být provozovány hazardní hry. Ta byla pravidelně každý rok aktualizována o další adresy. "Vyhláška je nešťastně nastavená, protože je dost detailní. Vymezuje jednotlivá čísla popisná. To se rovná správnímu rozhodnutí. Podle mě by měla být maximálně obecná," uvedl radní města Lukáš Manhart.

Jak se dělí peníze z hazardu

Za první pololetí doputovalo na účty pražského magistrátu 454 milionů korun z hazardu. Jde o jakousi formu daně, jíž provozovatelé heren přispívají městu na zmírnění následků jejich podnikání.

Město mezi městské části rozdělilo jen 183 milionů. Zbytek si nechalo v rezervě na horší časy. Právě to ale radnicím vadí. Chtějí všechny peníze.

Polovinu peněz, které městské části dostanou, musí použít na podporu sportu, školství nebo kultury. Výše dotace se vypočítává podle toho, kolik mají v každém obvodu automatů.

Dle jeho názoru by měla obsahovat celé lokality, kde lze a kde nelze hazard provozovat. A bylo by už pak na jednotlivých radnicích, zda se rozhodnou v daných lokalitách hazard tolerovat, nebo přistoupí k absolutnímu zákazu.

Praha se bojí žalob

Manhart se domnívá, že radnice při rozhodování o tom, na kterých adresách herny smějí být a na kterých ne, nepřistupovali ke všem stejně. "Já nebráním provozovatele, ale obávám se toho, že by žalovali Prahu a Praha by mohla nahrazovat škodu," doplnil.

Ředitel SPELOS Petr Vrzáň potvrdil, že sdružení hromadnou žalobu chtělo připravit. "Pravidla skutečně nejsou rovná," pronesl.

Proto Manhart letos na podzim zastupitelstvu vyhlášku k aktualizaci nedal. To však kritizuje opozice. "Já v tom problém nevidím. Můžeme se bavit o nové koncepci, ale to není důvod, abychom nepokračovali v omezování loterií. Já se domnívám, že by zrovna v tomto případě občanům nevadilo, kdybychom tu žalobu riskli," zmínil šéf kontrolního výboru Petr Dolínek.

K němu se přidal i starosta Prahy 5 Miroslav Zelený. "Navrhovali jsme snížit počet míst, kde se hazard provozuje, z 85 na 37 míst. Cestou domů mám čtyři blikající herny a od čtyř let musím dceři vysvětlovat, co to tam tak hezky bliká a proč tam nemůže jít taky si zahrát. Bohužel magistrát se rozhodl nic s tím letos nedělat," konstatoval Zelený.

Připomínky předložila například i Praha 1, která se rozhodla nechat pouze hotelová kasina a zrušit herny. "Odpudivé herny v okolí Masarykova nádraží a podobné špeluňky by podle nás měly zmizet," podotkl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Praha 4 zase chtěla kvůli prevenci kriminality rušit herny v bočních nepřehledných uličkách a nechat je pouze na hlavních třídách, které jsou monitorovány kamerami.

Nová pravidla se netýkají Prahy 2, 3 a 6

Za postupem města by mohla být i jiná motivace. Od letošního roku totiž peníze vybrané z hazardu nedostávají městské části, ale magistrát. Ten jich polovinu posílá městským částem a polovinu si nechává. "Může to sloužit jako záplata rozpočtu," podotkl jeden z městských zastupitelů.

Podle Manharta je jedinou motivací ochrana Prahy před žalobami. Opírá se o rozhodnutí Ústavního soudu, který v roce 2010 povolil Praze, že může hazard regulovat, zdůraznil však, že při tom nesmí nikoho diskriminovat.

Nová pravidla se podle Manharta nedotknou Prahy 2, 3 a 6, které už dříve vyhlásily nulovou toleranci hazardu. Odsud zmizí všechny automaty nejpozději do roku 2015. Letos zmizelo z pražských ulic asi 250 z 950 heren.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Dolínek pražským radním navrhne, aby se Libeňský most zboural

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) předloží v úterý radním ke schválení plán na zbourání Libeňského mostu...

VIDEO: Zdrogovaný muž v kradené dodávce ujížděl policistům přes Stromovku

Policisté pronásledovali řidiče v kradené dodávce, který svou nebezpečnou...

Pražští policisté pronásledovali řidiče, který jim chtěl s kradenou dodávkou zmizet ve Stromovce. Po honičce parkem jej...

Najdete na iDNES.cz