Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nebude rušit herny, ale vytvoří koncepci. Bojí se žalob majitelů

  17:39aktualizováno  17:39
Vedení hlavního města chce vytvořit koncepci, podle které bude regulovat provoz hracích automatů. Dokud ji nebude mít, nechce rušit žádné další herny a kasina. Bojí se totiž, že by ji jejich majitelé žalovali kvůli diskriminaci.
Provozovatelé heren si stěžují na nerovná pravidla provozu heren. (Ilustrační snímek)

Provozovatelé heren si stěžují na nerovná pravidla provozu heren. (Ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Jednotlivé městské části chtějí řešit problém s forbesy jinak. Zatímco Praha 4 nechce hrací automaty v restauracích, Praha 8 je chce naopak jenom v restauracích. Některé městské části chtějí omezovat provozní dobu heren, jiným je to jedno. Některým vadí neonové reklamy, jiným ne.

To jsou podle Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS) podmínky pro herní byznys v hlavním městě. Vadí jim, že každá radnice má jiná pravidla, a považují to za diskriminaci.

Na jejich argumenty přistoupil nyní i pražský magistrát. Chce vytvořit jednotnou koncepci pro celou Prahu. Kritici však tvrdí, že Praha by měla zariskovat a herny rušit i bez koncepce. Další zmiňují, že to může dělat i proto, že od letoška získává peníze z hazardu i město.

Nyní existuje vyhláška, která obsahuje adresy a časy, na nichž smějí být provozovány hazardní hry. Ta byla pravidelně každý rok aktualizována o další adresy. "Vyhláška je nešťastně nastavená, protože je dost detailní. Vymezuje jednotlivá čísla popisná. To se rovná správnímu rozhodnutí. Podle mě by měla být maximálně obecná," uvedl radní města Lukáš Manhart.

Jak se dělí peníze z hazardu

Za první pololetí doputovalo na účty pražského magistrátu 454 milionů korun z hazardu. Jde o jakousi formu daně, jíž provozovatelé heren přispívají městu na zmírnění následků jejich podnikání.

Město mezi městské části rozdělilo jen 183 milionů. Zbytek si nechalo v rezervě na horší časy. Právě to ale radnicím vadí. Chtějí všechny peníze.

Polovinu peněz, které městské části dostanou, musí použít na podporu sportu, školství nebo kultury. Výše dotace se vypočítává podle toho, kolik mají v každém obvodu automatů.

Dle jeho názoru by měla obsahovat celé lokality, kde lze a kde nelze hazard provozovat. A bylo by už pak na jednotlivých radnicích, zda se rozhodnou v daných lokalitách hazard tolerovat, nebo přistoupí k absolutnímu zákazu.

Praha se bojí žalob

Manhart se domnívá, že radnice při rozhodování o tom, na kterých adresách herny smějí být a na kterých ne, nepřistupovali ke všem stejně. "Já nebráním provozovatele, ale obávám se toho, že by žalovali Prahu a Praha by mohla nahrazovat škodu," doplnil.

Ředitel SPELOS Petr Vrzáň potvrdil, že sdružení hromadnou žalobu chtělo připravit. "Pravidla skutečně nejsou rovná," pronesl.

Proto Manhart letos na podzim zastupitelstvu vyhlášku k aktualizaci nedal. To však kritizuje opozice. "Já v tom problém nevidím. Můžeme se bavit o nové koncepci, ale to není důvod, abychom nepokračovali v omezování loterií. Já se domnívám, že by zrovna v tomto případě občanům nevadilo, kdybychom tu žalobu riskli," zmínil šéf kontrolního výboru Petr Dolínek.

K němu se přidal i starosta Prahy 5 Miroslav Zelený. "Navrhovali jsme snížit počet míst, kde se hazard provozuje, z 85 na 37 míst. Cestou domů mám čtyři blikající herny a od čtyř let musím dceři vysvětlovat, co to tam tak hezky bliká a proč tam nemůže jít taky si zahrát. Bohužel magistrát se rozhodl nic s tím letos nedělat," konstatoval Zelený.

Připomínky předložila například i Praha 1, která se rozhodla nechat pouze hotelová kasina a zrušit herny. "Odpudivé herny v okolí Masarykova nádraží a podobné špeluňky by podle nás měly zmizet," podotkl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Praha 4 zase chtěla kvůli prevenci kriminality rušit herny v bočních nepřehledných uličkách a nechat je pouze na hlavních třídách, které jsou monitorovány kamerami.

Nová pravidla se netýkají Prahy 2, 3 a 6

Za postupem města by mohla být i jiná motivace. Od letošního roku totiž peníze vybrané z hazardu nedostávají městské části, ale magistrát. Ten jich polovinu posílá městským částem a polovinu si nechává. "Může to sloužit jako záplata rozpočtu," podotkl jeden z městských zastupitelů.

Podle Manharta je jedinou motivací ochrana Prahy před žalobami. Opírá se o rozhodnutí Ústavního soudu, který v roce 2010 povolil Praze, že může hazard regulovat, zdůraznil však, že při tom nesmí nikoho diskriminovat.

Nová pravidla se podle Manharta nedotknou Prahy 2, 3 a 6, které už dříve vyhlásily nulovou toleranci hazardu. Odsud zmizí všechny automaty nejpozději do roku 2015. Letos zmizelo z pražských ulic asi 250 z 950 heren.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

VIDEO: Z parku v centru Prahy se připlazil hroznýš a zamotal se do auta

Hroznýš královský, který se zamotal do podvozku osobního auta

U zvláštního případu v centru Prahy asistovali strážníci městské policie. Odchytové službě pomáhali z podvozku osobního...

Najdete na iDNES.cz