Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rušené pobočky pošty samy nezaplatíme, říkají středočeské obce

  15:27aktualizováno  15:27
Středočeši začínají řešit, kam budou chodit na poštu. V lednu se totiž zvedá maximální vzdálenost pobočky z 2,6 na 10 kilometrů. Menším obcím, kterým hrozí ztráta poštovního úřadu, se to nelíbí. Navíc nemají peníze na to, aby poštu provozovaly samy.
Obce nemají peníze, aby pošty platily samy. (Ilustrační snímek)

Obce nemají peníze, aby pošty platily samy. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Materna

Před rokem dostala starostka městyse Louňovice pod Blaníkem na Benešovsku dopis. Stálo v něm, že do půl roku chtějí zástupci České pošty obec o 650 obyvatelích navštívit a jednat o setrvání poštovního úřadu.

"Nikdo k nám doposud nepřišel, ale pochopili jsme, že naší poště hrozí zrušení. Teď jsme ve vzduchoprázdnu, nevíme, co se děje. Zrušení by se nás ale velmi dotklo," řekla starostka Růžena Kučerová.

Louňovice nejsou jediné, které nevědí, zda u nich v obci pošta zůstane. Podobný dopis dostal i starosta Heřmaniček na Benešovsku Jaroslav Cmíral. Heřmaničky mají přes 700 obyvatel, pošta zde nabízí pouze omezené služby a doručovatele zajišťuje město Sedlec-Prčice.

Úbytek pošt v nejbližších letech lze podle tajemníka Sdružení místních samospráv ČR Tomáše Chmely odhadovat.

"Od ledna vstupuje v platnost vyhláška, která mimo jiné zvyšuje maximální docházkovou vzdálenost pošty ze současných 2,6 kilometru na deset," upozornil Chmela. Podle něj jsou ohroženy především malé obce, kde žije několik set obyvatel.

Změny v provozu pošt od 1. 1. 2013

Pošta musí být v každé obci, která má 2,5 tis. obyv. a více, a tam, kde je matriční, stavební úřad nebo ZŠ s 1. a 2. stupněm. 

Dostupná musí být každý pracovní den, otevřena alespoň 15 hodin týdně. 

V sídlech s více než 2 500 obyvateli by pošta měla být dostupná do vzdálenosti dvou kilometrů, z kteréhokoliv jiného místa na území České republiky do vzdálenosti 10 kilometrů. 

Počet pošt závisí zcela na rozhodnutí České pošty - může jich být více, než je minimální počet.

Zdroj: Český telekom. úřad

Česká pošta začala se změnami v síti pošt před dvěma lety, kdy se rozhodla přizpůsobit rozmístění poboček aktuálnímu počtu obyvatel v obcích.

"Rozhodně to není tak, že někdo rozhodne a my šmahem poštu zrušíme. Děláme to pozvolna. A především pokračujeme v našem projektu pošta Partner," řekla tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Projekt spočívá v tom, že poštu někde nahradí jiný provozovatel. Listovní, balíkové či další služby tak může poskytovat například sama obec, nebo dokonce místní podnikatel, třeba obchod.

Obce budou volit: školu, nebo poštu?

Některé obce, kde doposud služby chyběly, na tom získají. Jiné protestují, tvrdí, že pokud by poštu měly provozovat samy, budou na ni doplácet a na to nebudou mít.

Starosta Lochovic na Berounsku Ivan Komzák by tak například řešil, jestli financovat poštu, nebo druhý stupeň základní školy.

"O poštu bych opravdu nerad přišel. Máme 1 160 obyvatel, jsme původně spádová obec. Pošta je navíc na hlavní ulici, kde auta bez problémů zastaví. Když si představím jezdit na poštu do Hořovic nebo Zdic, kde se čeká s pořadovým číslem, nelíbí se mi to," řekl Komzák.

Předat poštovní služby do rukou obcí nebo soukromníků nedoporučuje ani Sdružení místních samospráv. Pokud ji totiž bude provozovat soukromý podnikatel bude podnikatel, nikdo obci negarantuje, že poštu do roka nezavře.

"Obce by zase platily velkou část nákladů a také se ve smlouvách zavazují k obrovským sankcím v případě problémů. Navíc by služby byly dost omezené, třeba výběr hotovosti. Lidé by museli do bankomatu do většího města," řekl Chmela.

Na to, jak důležité je mít možnost vybírat si hotovost, upozorňují i oslovení starostové. Bankomaty jsou podle nich ve větších městech a starší lidé, kteří v obcích žijí, za cesty jinam nemohou utrácet.

"Pošta nám kdysi slibovala, že u nich si hotovost kdykoli vybereme. Proto si u ní účet založila spousta lidí. A teď tu možnost chtějí zrušit? Výplaty nyní chodí jen na účty, jsou tady obchody, kde lidé nakupují. Se zrušením nesouhlasím, pošta je služba lidem a měla by se zachovat, jak je," řekla starostka Kučerová.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Kandidátem na primátora Prahy bude za ANO na podzim Patrik Nacher

Patrik Nacher, poslanec hnutí ANO, v Rozstřelu iDNES (19. února 2018).

Lídrem hnutí ANO pro podzimní volby do pražského zastupitelstva bude poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher....

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

Najdete na iDNES.cz