Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rušené pobočky pošty samy nezaplatíme, říkají středočeské obce

  15:27aktualizováno  15:27
Středočeši začínají řešit, kam budou chodit na poštu. V lednu se totiž zvedá maximální vzdálenost pobočky z 2,6 na 10 kilometrů. Menším obcím, kterým hrozí ztráta poštovního úřadu, se to nelíbí. Navíc nemají peníze na to, aby poštu provozovaly samy.
Obce nemají peníze, aby pošty platily samy. (Ilustrační snímek)

Obce nemají peníze, aby pošty platily samy. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Materna

Před rokem dostala starostka městyse Louňovice pod Blaníkem na Benešovsku dopis. Stálo v něm, že do půl roku chtějí zástupci České pošty obec o 650 obyvatelích navštívit a jednat o setrvání poštovního úřadu.

"Nikdo k nám doposud nepřišel, ale pochopili jsme, že naší poště hrozí zrušení. Teď jsme ve vzduchoprázdnu, nevíme, co se děje. Zrušení by se nás ale velmi dotklo," řekla starostka Růžena Kučerová.

Louňovice nejsou jediné, které nevědí, zda u nich v obci pošta zůstane. Podobný dopis dostal i starosta Heřmaniček na Benešovsku Jaroslav Cmíral. Heřmaničky mají přes 700 obyvatel, pošta zde nabízí pouze omezené služby a doručovatele zajišťuje město Sedlec-Prčice.

Úbytek pošt v nejbližších letech lze podle tajemníka Sdružení místních samospráv ČR Tomáše Chmely odhadovat.

"Od ledna vstupuje v platnost vyhláška, která mimo jiné zvyšuje maximální docházkovou vzdálenost pošty ze současných 2,6 kilometru na deset," upozornil Chmela. Podle něj jsou ohroženy především malé obce, kde žije několik set obyvatel.

Změny v provozu pošt od 1. 1. 2013

Pošta musí být v každé obci, která má 2,5 tis. obyv. a více, a tam, kde je matriční, stavební úřad nebo ZŠ s 1. a 2. stupněm. 

Dostupná musí být každý pracovní den, otevřena alespoň 15 hodin týdně. 

V sídlech s více než 2 500 obyvateli by pošta měla být dostupná do vzdálenosti dvou kilometrů, z kteréhokoliv jiného místa na území České republiky do vzdálenosti 10 kilometrů. 

Počet pošt závisí zcela na rozhodnutí České pošty - může jich být více, než je minimální počet.

Zdroj: Český telekom. úřad

Česká pošta začala se změnami v síti pošt před dvěma lety, kdy se rozhodla přizpůsobit rozmístění poboček aktuálnímu počtu obyvatel v obcích.

"Rozhodně to není tak, že někdo rozhodne a my šmahem poštu zrušíme. Děláme to pozvolna. A především pokračujeme v našem projektu pošta Partner," řekla tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Projekt spočívá v tom, že poštu někde nahradí jiný provozovatel. Listovní, balíkové či další služby tak může poskytovat například sama obec, nebo dokonce místní podnikatel, třeba obchod.

Obce budou volit: školu, nebo poštu?

Některé obce, kde doposud služby chyběly, na tom získají. Jiné protestují, tvrdí, že pokud by poštu měly provozovat samy, budou na ni doplácet a na to nebudou mít.

Starosta Lochovic na Berounsku Ivan Komzák by tak například řešil, jestli financovat poštu, nebo druhý stupeň základní školy.

"O poštu bych opravdu nerad přišel. Máme 1 160 obyvatel, jsme původně spádová obec. Pošta je navíc na hlavní ulici, kde auta bez problémů zastaví. Když si představím jezdit na poštu do Hořovic nebo Zdic, kde se čeká s pořadovým číslem, nelíbí se mi to," řekl Komzák.

Předat poštovní služby do rukou obcí nebo soukromníků nedoporučuje ani Sdružení místních samospráv. Pokud ji totiž bude provozovat soukromý podnikatel bude podnikatel, nikdo obci negarantuje, že poštu do roka nezavře.

"Obce by zase platily velkou část nákladů a také se ve smlouvách zavazují k obrovským sankcím v případě problémů. Navíc by služby byly dost omezené, třeba výběr hotovosti. Lidé by museli do bankomatu do většího města," řekl Chmela.

Na to, jak důležité je mít možnost vybírat si hotovost, upozorňují i oslovení starostové. Bankomaty jsou podle nich ve větších městech a starší lidé, kteří v obcích žijí, za cesty jinam nemohou utrácet.

"Pošta nám kdysi slibovala, že u nich si hotovost kdykoli vybereme. Proto si u ní účet založila spousta lidí. A teď tu možnost chtějí zrušit? Výplaty nyní chodí jen na účty, jsou tady obchody, kde lidé nakupují. Se zrušením nesouhlasím, pošta je služba lidem a měla by se zachovat, jak je," řekla starostka Kučerová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Najdete na iDNES.cz