Šedesátimetrové ruské kolo má vyrůst na Hořejším nábřeží na pražském Smíchově.

Šedesátimetrové ruské kolo má vyrůst na Hořejším nábřeží na pražském Smíchově. | foto: vizualizace Dutch Wheels a Timsbury Capital

Ruskému kolu stojí v cestě územní plán. Nesmělo by převýšit okolní domy

  • 59
Šedesátimetrové ruské kolo, které na Hořejším nábřeží prosazuje Praha 5, podle odborníků u Vltavy stát nemůže. V navrhovaném rozměru by totiž bylo příliš vysoké. Podle platných pravidel by mohlo mít maximálně osmnáct metrů, aby nepřevyšovalo okolní domy, a nenarušovalo tak panorama Prahy.

V Praze se už jedno točí na Výstavišti, Evropané jej dobře znají také z vídeňského Prátru, z centra Londýna nebo z Paříže. Ruská kola se těší oblibě měšťanů už od devatenáctého století.

Nyní se myšlenka postavit obří pohyblivou kovovou konstrukci s vyhlídkovými kabinami zalíbila radnici Prahy 5. Ta minulý čtvrtek schválila záměr na vybudování šedesátimetrové atrakce na Hořejším nábřeží. Vyvolala tím negativní reakce nejen u opozičních zastupitelů, ale také ze strany odborníků na památkovou péči a od vedení magistrátu.

„Z hlediska města, jeho panoramatu a toho, jakým způsobem se o něj už několik desítek let staráme, je to naprostý nesmysl. Centrum města není matějská pouť,“ reagoval na nápad historik architektury Richard Biegel.

Dodal, že podle něj si například britská metropole kvůli slavnému London Eye své panorama naprosto zničila. A upozornil, že Praha navíc nemá ve svém centru mrakodrapy jako Londýn, aby v něm mohla stát obří kovová konstrukce.

Opozici z Prahy 5 zase vadí, že by se kvůli stavbě musela zrušit část téměř nového dětského hřiště. Dopravní dostupnost zvoleného místa je podle bývalého místostarosty Lukáše Budína (SZ) špatná a projekt je megalomanský.

A skepticky se k návrhu staví také vedení celého města. Podle názoru náměstkyně Petry Kolínské (SZ) Pražané o takovou atrakci nestojí a možná jde jen o odvedení pozornosti od kauzy s betonovými květináči.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se také domnívá, že Praha další ruské kolo nepotřebuje, a v textové zprávě redakci MF DNES na toto téma zavtipkovala. „Pak přijde například Praha 3 s nápadem housenkové dráhy a Praha 2 bude možná chtít také kolo. A z Prahy bude lunapark.“

Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) výtky odpůrců odmítá. Kolo by se podle něj mohlo stát novou dominantou Prahy a místo v parčíku, kde by mělo stát, považuje za dobře vybrané.

„Je to v místě, kde není žádná bytová zástavba, to znamená, že projekt nevadí žádným obyvatelům. Je tam jen zeď pivovaru,“ říká Klíma s tím, že se sice jedná o památkovou rezervaci, ale o její okraj, a panorama Prahy by kolo nijak nenarušilo. „Navíc přesně na tomto pozemku je v územním plánu výjimečně přípustná výšková stavba, konkrétně rozhledna, takže přestože se jedná o rezervaci, povoleno to tam je,“ tvrdí starosta Klíma. Jenomže nemá tak docela pravdu.

Rozhledna ano. Avšak nízká

Ve stávajícím územním plánu je na parcele sice povolená rozhledna, jenomže parcela se nachází v území se zákazem výškových staveb. To znamená, že na místě nesmí být překročena stávající výšková hladina. Jinými slovy – žádná stavba na parcele nesmí převýšit okolní zástavbu.

V tom případě by rozhledna, potažmo ruské kolo, mohla mít maximální výšku zhruba šestipodlažního domu. Tedy osmnáct metrů. A s tímto zákazem počítá i nový metropolitní plán. Proto by stavba byla v rozporu s územním plánem.

To, že by se jednalo pouze o dočasnou stavbu, na věci nic nemění. Podle odborníků, které MF DNES oslovila, nemá investor šanci získat pro stavbu potřebná povolení.

To si myslí i ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický. „Návrh znám jen z médií, ale myslím si, že to pro nás jako pro památkáře akceptovatelné nebude. Takovéto zařízení do památkové rezervace UNESCO nepatří,“ říká Skalický s tím, že už se jedná asi o pátý pokus umístit ruské kolo v pražské rezervaci.

„Ani čtyři předcházející návrhy se nesetkaly s úspěchem, ať už se jednalo o umístění na Letné, nebo u hlavního nádraží,“ vzpomíná šéf pražských památkářů.

Atraktivnější náplavka

Cílem celého projektu je podle Prahy 5 pozvednut atraktivitu smíchovské náplavky a přivést na ni lidi. Praha 5 za tímto účelem vypsala výběrové řízení na nájemce parcely, kde se nyní nalézá hřiště Aréna (psali jsme zde).

O pozemek se přihlásila firma Timsbury Capital, která by v případě, že získá potřebná povolení, platila městské části 56 500 korun měsíčně a zároveň zaplatila investici do atrakce. Samotné ruské kolo by dodala nizozemská firma Dutch Wheels, která je autorem například zmíněného londýnského kola. Právě London Eye je podle architekta Zdeňka Lukeše velice vydařené.

„Když takové kolo udělá dobrý architekt, není na něm nic špatného. V Praze by mohlo být, ale za předpokladu, že se najde vhodné místo a že bude architektonicky kvalitně provedené,“ míní Lukeš s tím, že by kolo rozhodně nemělo stát v centru Prahy.

Kdyby se však našlo místo, které by bylo mimo hlavní trasy turistů, a pomohlo tak ulehčit přehuštěnému centru, mohla by prý Praha jen získat.