Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruzyně zkusila tišší přistání, k ostrému provozu potřebuje novou dráhu

  14:47aktualizováno  14:47
Největší české letiště v pražské Ruzyni dokončilo několikaměsíční testování nového způsobu přiblížení na přistání. Sestup po "výškových schodech" tak vystřídal klidný a plynulý sestup po přímce. Nový systém může snížit hluk až o pět decibelů. Aby ale v Ruzyni fungoval dobře, musí se tu vybudovat nová přistávací dráha.
Klidný a plynulý sestup ledatla po přímce může snížit hluk při přistání až o pět decibelů.

Klidný a plynulý sestup ledatla po přímce může snížit hluk při přistání až o pět decibelů. | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

Nový způsob přiblížení na přistání, které je známé pod zkratkou CDA, už úspěšně používají například na nejrušnějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

"Konvenční klesání probíhá tak, že letadlo sestoupí do určité letové hladiny, kterou pak nějakou dobu udržuje, dokud nedostane od dispečerů povolení klesat dále. V novém režimu přistání, které je známé pod zkratkou CDA klesá letadlo z určité letové hladiny plynule až do bodu dosedu," vysvětlil rozdíl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Letadla při použití tohoto systému nebudou muset při příletu zvyšovat tah, čímž se zkracuje doba letu, šetří palivo a snižují se tím emise i hluk. Například Boeing 737 jen novým modelem přistání ušetří 50 až 150 kilogramů paliva, což odpovídá až 450 kilogramům emisí oxidu uhličitého.

Nový systém až s novou dráhou

Zavedení projektu do praxe má však výrazný háček. Nový systém je podstatně náročnější na koordinaci příletů, využít ho na Ruzyni bude tedy zatím možné hlavně v noci, kdy je slabý provoz.

Nyní se tu odbavuje většina příletů i odletů na jediné ranveji, letiště proto tvrdí, že všechny výhody nového modelu se uplatní, až pokud se v Ruzyni postaví nová paralelní dráha, která razantně zvýší jeho stávající kapacitu.

"Rozdělí přílety a odlety mezi dvě dráhy a tím vznikne dostatečná kapacita pro nový způsob přistávání, které se zahajuje již přibližně padesát kilometrů od letiště," popsala mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Proti stavbě nové dráhy však dlouhodobě bojují obyvatelé obcí v jejím okolí. Obávají se, že nad jejich hlavami neúměrně vzroste hluk z přistávajících strojů.

 "Každá snaha snížit hlukovou zátěž je dobrá. Takto to ale na mě působí jako věc vytržená z kontextu, kdy nám tvrdí, podívejte se, až bude nová dráha postavená, stane se něco úžasného," poznamenal místostarosta městské části Suchdol Václav Vlk.

Podle něj je základní problém, že stát zatím nedokázal jasně říct, kolik letů by měla Ruzyně po stavbě nové dráhy odbavovat. "Nevíme, jestli to má být 300 tisíc, nebo 400 tisíc letů ročně, což je velký rozdíl," dodal Vlk.

Systém se může uplatnit nejen na největším českém letišti. "Například v Brně, Ostravě nebo Karlových Varech ho díky nižšímu provozu bude pravděpodobně možné používat v mnohem větší míře než v Praze," doplnil Richard Klíma z Řízení letového provozu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz