Obvyklý obrázek u vody

Obvyklý obrázek u vody | foto: Zdeněk Kindl

Mělník zakázal nocovat mimo kempy. Prosadili to rybáři kvůli nepořádku

  • 94
Mělničtí zastupitelé přijali minulý týden novou vyhlášku o veřejném pořádku, která zakazuje všem táboření, stanování a nocování ve veřejné zeleni na celém území města mimo místního kempu. Zákaz iniciovala místní rybářská organizace, která se potýká s nepořádkem, jenž nechávají u Labe právě bivakující rybáři.

„Přiznávám se, že se nám do tohoto zákazu zásadně nechtělo. Místní rybářská organizace nás s tímto problémem ale opakovaně oslovila, byl o to tedy veřejný zájem. Stejná vyhláška už platí v sousedních Dolních Beřkovicích,“ říká starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

„Znečišťování veřejného prostranství a bivakování je problém. Rybářský revír není od toho, aby tam někdo trávil dovolenou, k tomu jsou kempy,“ dodal.

Podle zjištění MF DNES žádné jiné okresní město ve Středočeském kraji nocleh ve veřejné zeleni na celém svém katastru nezakazuje.

„U nás máme tak maximálně vyhlášku zakazující poškozování veřejné zeleně, takže teoreticky, pokud by někdo někde dlouho kempoval, tak to lze použít. O žádném zákazu noclehu ale město ani neuvažuje,“ říká například vedoucí odboru životního prostředí města Příbram Petr Walenka.

Někdo u vody táboří celé léto, říká jednatel rybářů

Podle jednatele mělnických rybářů Stanislava Němce je zákaz nutný. Němec tvrdí, že byly i takové případy, kdy se u vody někdo utábořil na celé léto.

„Přijede s karavanem, postaví ho na špalky, za sebe nasází rajčata a užívá prostor, který není určený pro táboření. Odpadky si neodveze a zůstane po něm nepořádek. Někdo si tam k tomu udělá i technoparty. Někteří se u vody prostě nechovají tak, jak by měli,“ popisuje Němec.

Dodává, že v těchto případech nepomáhalo ani přivolání policistů. Ti totiž podle něj neměli pravomoc dlouhodobé nocležníky vykázat a nová vyhláška jim tuto možnost poskytne.

Vyhláška se však dotkne všech rybářů, tedy i těch, kteří u vody nepořádek nedělají. A nejen jich, zákaz nocování postihne například i trampy, cykloturisty či ornitology, kteří v přírodě přespávají při pozorování ptactva.

Ani podle předsedy středočeských rybářů Dušana Hýbnera nejsou takové vyhlášky, jako je ta v Mělníku, v kraji obvyklé. „Osobně o žádné jiné nevím,“ sdělil Hýbner.

Místní rybáři nebyli proti

Přesto k návrhu na zákaz noclehu u vody neměla místní rybářská organizace připomínky.

„Na členské schůzi jsem viděl jen jedno cuknutí hlavou, nikdo proti tomu ale veřejně nevystoupil. Probrali jsme to i v našem výboru a ten rozhodl, že je potřeba s tím něco dělat,“ uvedl jednatel mělnických rybářů.

Jeden z tamních rybářů se proti vyhlášce vyslovil až při samotném jednání zastupitelstva.

„Zakažte například kempování delší tří dnů. Pokud si po sobě rybáři uklidí, tak by to přece neměl být problém,“ snažil se zastupitele na poslední chvíli přesvědčit Štěpán Klouček. Sám je členem rybářské stráže, tedy jeden z těch, kteří budou na dodržování vyhlášky dohlížet.

Zákaz nocování platí od půlnoci do čtvrté hodiny ranní, kopíruje tak zákaz nočního rybolovu, který je dán rybářským zákonem.

Velkou část pozemků, kterých se zákaz dotkne, vlastní Povodí Labe. Společnost na dotazy MF DNES nereagovala, například Povodí Vltavy však takovou vyhlášku schvaluje.

„Delší kempování nebo nocování rybářů u vodních toků a u vodních nádrží pro nás problém představuje, proto bychom existenci takových vyhlášek uvítali. Náklady na úklid pozemků či likvidaci přístřešků v územní působnosti našeho podniku lze odhadnout na částku přesahující 160 tisíc korun ročně,“ říká mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Odpadky ale většinou uklízejí místní rybářské organizace. Jen ta mělnická dá podle Stanislava Němce každý rok na likvidaci nepořádku u vody až 80 tisíc korun.