Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti navrhli pro Boleslav stojany s koly, nápad by stál 15 milionů

  13:06aktualizováno  13:06
Studentům mladoboleslavského Gymnázia Dr. Josefa Pekaře se nelíbilo, že ve městě je málo stojanů na kola. Se svým nápadem na vytvoření jejich sítě a zároveň půjčovny kol vyhráli v celostátní soutěži studentských projektů.

Studenti Gymnázia Dr.Josefa Pekaře, kteří vyhráli v celostátním kole soutěže s projektem na podporu cyklodopravy v Mladé Boleslavi. Zleva Jiří Kozmér, Jakub Růžička, Radim Bobek a Dominik Vícha. | foto:  František Vlček, MAFRA

Odmala jezdí na kole, vyrazit po svém rodném městě na bicyklu si však příliš netroufá. Stojanů je prý v Mladé Boleslavi málo a kolům hrozí krádeže. Jakub Růžička tak svou představu o tom, jak by mohla cyklistická doprava lépe fungovat v Mladé Boleslavi, vtělil do projektu s názvem Zlepšení dopravní situace ve městě.

Spolu s třemi spolužáky s ním vyhráli krajské i celostátní kolo soutěže Navrhni projekt. Spolužáci v projektu navrhli rozmístit po městě sedmadvacet stojanů s celkem třemi sty jízdními koly, která by si občané za drobný poplatek vypůjčovali.

"Člověk by si půjčil kolo na vlakovém nádraží a vrátil je třeba na autobusovém," popsal Jakub Růžička, podle kterého je ve městě spousta míst, kam se nedá zajet autem, navíc je město jimi přímo zahlceno. Problémy jsou ve městě s parkováním a ve špičce s průjezdností. To by měl systém půjčování kol změnit.

Práci si dělili podle toho, co je jim blízké

Práci si studenti rozdělili podle toho, k čemu mají nejblíž. Autor nápadu využil především praktickou znalost města, kde celý život žije. "Vymyslel jsem konkrétní rozmístění stojanů po městě, jejich počet. Stál by u každé důležité veřejné instituce, jako je škola, úřad nebo nemocnice," řekl Růžička.

Jeho spolužák Radim Bobek měl na starosti technologické detaily projektu. "Navrhoval jsem, jak budou vypadat stojany, a počítal, kolik v nich bude místa na kola či jak budou zabezpečeny," uvedl Bobek. Informace zjišťoval od firmy, která takové systémy vytváří.

Vymýšlel také webové stránky projektu. Ty by obyvatelům Mladé Boleslavi vysvětlily výhody cyklistické dopravy po jejich městě, ale také rychle ukázaly, kde stojany stojí nebo jakým způsobem lze za půjčení kol platit.

Studenti Jiří Kozmér a Dominik Vícha zpracovávali finanční stránku projektu. "Čerpali jsme hodně z příručky OBIS, která shromáždila informace o již existujících veřejných půjčovnách kol v evropských městech," řekl Kozmér.

Podle propočtů by zavedení stojanů stálo mezi 14 a 15 miliony korun. Půjčení kola na hodinu by pak vyšlo na dvacetikorunu. "Při výpočtu hrubého odhadu mi pomáhal kamarád, který studuje ekonomii," uvedl Vícha.

S nápadem zkusí studenti oslovit vedení města

Čtyři studenty do týmu vybrala pedagožka Renata Bonhardová, která na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře učí informační technologie.

"Oslovila jsem ty, o nichž jsem věděla, že by je to bavilo a že mají s prezentacemi a týmovou prací zkušenosti. A zvládli to výborně, pracovali ve dne v noci a prakticky všechno udělali sami," řekla učitelka.

Nápad, který má odlehčit dopravě v Mladé Boleslavi, chtějí studenti ukázat také představitelům města. Pomoc v jeho realizaci přislíbilo i ministerstvo pro místní rozvoj, které soutěž Navrhni projekt organizovalo. Studenti dostali jako první cenu třídenní předvánoční výlet do Bruselu.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

V povolování staveb jsme pomalí jako Kongo, říká pražský architekt

Architekt Pavel Hnilička se věnuje návrhy a realizací staveb a také urbanismu a...

Hlavní město má v současné době problémy s nedostatkem volných bytů a části Pražanů vadí i to, že se v metropoli málo...

Squateři mohou slavit, z Šatovky se stane místo setkávání a přednášek

Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí.

Chátrající usedlost Šatovka může radnice Prahy 6 přebudovat na komunitní centrum. Pražští zastupitelé ve čtvrtek...

Když se přeruší výroba, hrozí největší nebezpečí, říká k explozi hasič

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Dokud v chemických továrnách běží výroba, je vše relativně bezpečné. Největší riziko výbuchu či požáru nastává...

Najdete na iDNES.cz