Studenti navrhli pro Boleslav stojany s koly, nápad by stál 15 milionů

  13:06aktualizováno  13:06
Studentům mladoboleslavského Gymnázia Dr. Josefa Pekaře se nelíbilo, že ve městě je málo stojanů na kola. Se svým nápadem na vytvoření jejich sítě a zároveň půjčovny kol vyhráli v celostátní soutěži studentských projektů.

Studenti Gymnázia Dr.Josefa Pekaře, kteří vyhráli v celostátním kole soutěže s projektem na podporu cyklodopravy v Mladé Boleslavi. Zleva Jiří Kozmér, Jakub Růžička, Radim Bobek a Dominik Vícha. | foto:  František Vlček, MAFRA

Odmala jezdí na kole, vyrazit po svém rodném městě na bicyklu si však příliš netroufá. Stojanů je prý v Mladé Boleslavi málo a kolům hrozí krádeže. Jakub Růžička tak svou představu o tom, jak by mohla cyklistická doprava lépe fungovat v Mladé Boleslavi, vtělil do projektu s názvem Zlepšení dopravní situace ve městě.

Spolu s třemi spolužáky s ním vyhráli krajské i celostátní kolo soutěže Navrhni projekt. Spolužáci v projektu navrhli rozmístit po městě sedmadvacet stojanů s celkem třemi sty jízdními koly, která by si občané za drobný poplatek vypůjčovali.

"Člověk by si půjčil kolo na vlakovém nádraží a vrátil je třeba na autobusovém," popsal Jakub Růžička, podle kterého je ve městě spousta míst, kam se nedá zajet autem, navíc je město jimi přímo zahlceno. Problémy jsou ve městě s parkováním a ve špičce s průjezdností. To by měl systém půjčování kol změnit.

Práci si dělili podle toho, co je jim blízké

Práci si studenti rozdělili podle toho, k čemu mají nejblíž. Autor nápadu využil především praktickou znalost města, kde celý život žije. "Vymyslel jsem konkrétní rozmístění stojanů po městě, jejich počet. Stál by u každé důležité veřejné instituce, jako je škola, úřad nebo nemocnice," řekl Růžička.

Jeho spolužák Radim Bobek měl na starosti technologické detaily projektu. "Navrhoval jsem, jak budou vypadat stojany, a počítal, kolik v nich bude místa na kola či jak budou zabezpečeny," uvedl Bobek. Informace zjišťoval od firmy, která takové systémy vytváří.

Vymýšlel také webové stránky projektu. Ty by obyvatelům Mladé Boleslavi vysvětlily výhody cyklistické dopravy po jejich městě, ale také rychle ukázaly, kde stojany stojí nebo jakým způsobem lze za půjčení kol platit.

Studenti Jiří Kozmér a Dominik Vícha zpracovávali finanční stránku projektu. "Čerpali jsme hodně z příručky OBIS, která shromáždila informace o již existujících veřejných půjčovnách kol v evropských městech," řekl Kozmér.

Podle propočtů by zavedení stojanů stálo mezi 14 a 15 miliony korun. Půjčení kola na hodinu by pak vyšlo na dvacetikorunu. "Při výpočtu hrubého odhadu mi pomáhal kamarád, který studuje ekonomii," uvedl Vícha.

S nápadem zkusí studenti oslovit vedení města

Čtyři studenty do týmu vybrala pedagožka Renata Bonhardová, která na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře učí informační technologie.

"Oslovila jsem ty, o nichž jsem věděla, že by je to bavilo a že mají s prezentacemi a týmovou prací zkušenosti. A zvládli to výborně, pracovali ve dne v noci a prakticky všechno udělali sami," řekla učitelka.

Nápad, který má odlehčit dopravě v Mladé Boleslavi, chtějí studenti ukázat také představitelům města. Pomoc v jeho realizaci přislíbilo i ministerstvo pro místní rozvoj, které soutěž Navrhni projekt organizovalo. Studenti dostali jako první cenu třídenní předvánoční výlet do Bruselu.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Auto najelo na zastávku tramvaje, zábradlí mu prorazilo čelní sklo

Nehoda ve Švehlově ulici v Praze 10 (9. prosince 2018)

Osobní auto narazilo do zábradlí, které mu prorazilo čelní sklo, ve Švehlově ulice v Praze 10. Po chvíli ve stejné...

Poškozené z trojské lávky snad pojišťovna odškodní před určením viníka

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Krátce po tragickém pádu lávky v pražské Troji loni začátkem prosince se představitelé Prahy předháněli v projevech...

Nebyla to záchrana týraných psů, ale krádež, řekl soud o činu aktivistů

Soud potrestal aktivisty, kteří odvezli ze statku Vondruškových v Jankově na...

Peněžité tresty uložil benešovský soud sedmičlenné skupině ochránců zvířat. Aktivisté loni v lednu odvezli ze statku...

Najdete na iDNES.cz