Mobilní Metro.cz

Nácvik saunového ceremoniálu. | foto: Archiv Pavla Hofrichtera, Metro.cz

Lidé mohou o saunových ceremoniálech dokonce hlasovat

Vydáno 20.02.2016 Metro.cz
Novým trendem je zážitkové saunování, kdy se můžete nechat rozmazlovat nebo se ocitnete přímo v divadle. Ačkoliv u nás je saun a saunérů málo, patříme mezi evropské špičky. Model mezinárodní soutěže saunových ceremoniálů od nás totiž přebírají i v zahraničí.

Kolébkou saunování je Finsko, kde evidují více než dva miliony saun na pět milionů lidí. Sauna byla kulturním centrem vesnice, kde se všichni scházeli, debatovali i se loučili s nebožtíky. Dokonce v saunách až do třicátých let 20. století ženy rodily.

Saunové rituály

V Praze je zatím málo míst, kde lze poznat saunové ceremoniály. Přesto existují.

  • Pravidelně je nabízí Saunia v Nových Butovicích a Hostivaři, Aquapalace Praha v Čestlicích a Jedenáctka VS na Chodově.
  • Nově se se saunovými ceremoniály počítá také v rekonstruované městské sauně Kylpyla v Čelákovicích.

„Kouřová tradiční sauna je dřevěný dům, kde se v topeništi topí třeba dvě hodiny, aby se sauna zaplnila teplem a kouřem. Až po vyhnání kouře ze sauny se saunuje. Když pak už sauna dobře netopila, tak vymetli popel, a proto sauna byla nejčistším místem ve vesnici s téměř sterilním prostředím,“ vysvětluje Pavel Hofrichter z české asociace saunérů.

Hra světel, vůně citronů

Pokud se v Česku zajdete prohřát do sauny, pravděpodobně narazíte na nový trend – zážitkové saunování, které se zaměřuje na návštěvníky a rozmazluje je. Pod zážitkové saunování spadají jednak saunové ceremoniály, jakési malé divadlo, a také zkrášlující procedury, které se provádí v parní lázni.

Vůně citronů, levandule či bylinek nebo borovice, hra světel, často i hudba, to vše dohromady tvoří saunový ceremoniál pod taktovkou saunéra, který návštěvníky ovívá. V sauně se nezvyšuje teplota, ale roste vlhkost.

„Proto je návštěvníkům pocitově větší horko. Pára z rozpálených kamenů na kamnech stoupá ke stropu, saunér pomocí ručníků sráží vlhkost dolů, do nižších vrstev. A ovíváním dostává horký vlhký vzduch k návštěvníkům,“ popisuje Hofrichter, který se účastní jako rozhodčí mezinárodních soutěží v zážitkovém saunování. Na nich se hodnotí kvalita provedení ceremoniálu.

„Boduje se, jak saunér komunikuje s publikem, jak používá éterické oleje, jakou má choreografii, jak spojí představení s hudbou, jak pracuje s ručníkem, kterým rozhání vzduch,“ dodává Hofrichter, který připravuje čtvrtý ročník SaunaFestu.

Soutěže v saunových ceremoniálech jsou v Evropě populární, mají mezinárodní porotu. Na té poslední soutěžilo 40 lidí z dvaceti zemí světa. „Model soutěže od nás přebrali také Slováci, Poláci a Italové,“ dodává Hofrichter.

Následující SaunaFest se bude konat od 1. do 3. dubna v Aquapalace Praha. Ceremoniály budou i pro veřejnost, která může hlasovat o těch nejlepších.

Jak se správně saunovat?

  • Správné saunování má tři fáze: prohřátí, ochlazení a relaxace. Než člověk přijde do saunového světa, tak je potřeba, aby se dokonale umyl a osušil, než vstoupí do prohřívárny. Do sauny by člověk neměl jít, když je hodně najedený.
  • Délka prohřívání je individuální. Každá sauna působí jinak, jste jinak rozpoložení. Je prostě potřeba naučit se naslouchat vlastnímu tělu.
  • Ochlazení by nemělo být příliš dlouhé. Někdo se raději ochlazuje vlažnou vodou a pak se projde na čerstvém vzduchu, někomu dělá radost skok do ledového bazénku. Ale to kvůli hygieně vždy až po osprchování!
  • Při relaxaci by člověk měl doplňovat tekutiny a být v klidu a lehnout si. Měla by trvat alespoň tak dlouho jako prohřátí a ochlazení, tedy 15 až 20 minut. Pak se opakuje celý cyklus, ideálně třikrát. Ale pokud to někdo zopakuje dvakrát nebo čtyřikrát, tak to není žádný problém. Na konci saunování se nemyjte mýdlem, protože je tělo čisté a póry jsou otevřené.
  • Při prohřívání si lehněte, aby teplo působilo stejnoměrně. Saunuje se bez plavek na prostěradle. Pokožka je otevřená, a pokud je člověk zabalený, pot nemůže vycházet z pórů, takže může vzniknout ekzém nebo vyrážka. Látka plavek bývá určena jen do 40 °C a při vyšších teplotách se z ní mohou uvolňovat toxiny.

Sdílet článek

Komentáře