Do Posázaví na vlastní kůži i virtuálně, turisty provede herní brožura

  7:56aktualizováno  10:52
Česká počítačová hra ze středověku vzbudila zájem o vesnice, hrady a kostely v okolí Sázavy. Fanoušci hry vyráží na výlety za historickými památkami, které tvůrci hry věrně zrekonstruovali. Středočeská centrála cestovního ruchu pro tento účel vyrobila netradiční brožuru s kreslenou mapou.

Hrad Skalice na původním místě dnes již nenajdete, místo něj na výrazném návrší stojí kostel sv. Jana Nepomuckého. | foto: archiv Středočeské centrály cestovního ruchu

Jsou hry, které přilepí hráče k monitorům, jiné mohou naopak podnítit k výletům pod širým nebem. To se stalo u letos vydané české hry Kingdome come: Deliverance, jejíž děj se odehrává v době Václava IV., v roce 1402 v Posázaví. Do okolí Sázavy si od začátku roku našly cestu už desítky hráčů. 

„První týden prázdnin jsem prošel známá místa, jako například Rataje nad Sázavou, Talmberk, Stříbrnou Skalici a také město Sázava s tamějším klášterem. Všechna místa měla něco do sebe,“ řekl o své návštěvě kraje sedmnáctiletý Martin Matyáš ze Štítů u Šumperka, který se o všech místech dozvěděl právě díky hraní počítačové hry od českých vývojářů z Warhorse studios.

V okolí se podle svých slov orientoval především podle ručně malované herní mapy. Hra totiž věrně rekonstruuje podobu kraje, jak mohl vypadat ve středověku.

Mapa tak Matyáše provedla nejen počítačovou hrou, ale stala se mu i průvodcem dnešní krajinou.

Fotogalerie

Zájem o toulky po stopách hlavního hrdiny hry, vesnického kováře Jindřicha, zaregistrovala Středočeská centrála cestovního ruchu, která začátkem srpna začala distribuovat speciální brožuru.

„Od svého startu slaví hra úspěchy doslova po celém světě. Posázaví, hlavní dějiště příběhu, se tak stalo populární destinací, kam se příznivci Jindřichova putování vydávají na vlastní oči prozkoumat působivou architekturu i malebnou krajinu,“ uvedla ředitelka centrály Markéta Wernerová.

Netradiční brožura je plná fotografií, které porovnávají skutečná místa s místy ve hře, a jako průvodce slouží kreslená herní mapa.

Podle Kristýny Bzenecké, která je spoluautorkou cestovatelského letáku, však tento výlet není určen jen fanouškům hry, ale všem zájemcům o netradiční poznávání historie.

„Pro nás to byla hlavně zajímavá cesta, jak ukázat turistům Posázaví z jiného úhlu a jak toto krásné místo ukázat nejen fanouškům hry,“ popsala Bzenecká, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Vyříznutý kus Sázavy

Mapa postupně odkazuje na deset nejvýznamnějších míst ve hře. Trasa je dlouhá přibližně 23 kilometrů a všude se lze dostat automobilem. Výlet je možné si prodloužit o návštěvu odlehlejších obcí jako Samopše, Mrchojedy a Ledečko, které na mapě sice vyznačené nejsou, ale ve hře jsou rovněž.

Herní mapa středověké verze Posázaví se Sázavským klášterem vlevo a městem...

Herní mapa středověké verze Posázaví se Sázavským klášterem vlevo a městem Rataje nad Sázavou vpravo.

Hra Kingdome come si sice zakládá na co největší historické přesnosti, co se týká podoby hradů, obydlí, zbraní a šatstva, ale mapa neukazuje přesnou polohu měst a vesnic. Proto je lepší se orientovat přes GPS navigaci v autě nebo v mobilu.

Hra se totiž odehrává na šestnácti kilometrech čtverečních a tvůrci museli s některými místy zahýbat nebo je posunout, aby města nebyla od sebe moc daleko.

„Mapu do hry vytvářeli naši talentovaní kreslíři pod vedením Mikuláše Podprockého tak, aby vypadala co nejvíce historicky. Co jsme museli z herních důvodů udělat, bylo to, že jsme krajinu mírně ‚srazili‘, vyřízli kousek řeky Sázavy a některé vesnice posunuli o něco blíže k sobě,“ vysvětlil jeden z hlavních designérů hry Viktor Bocan.

Tvůrci přesto na mapě zachovali dostatečně velkou míru autenticity, ale to rozpoznají především hráči. Většina krajiny ve hře je přesná kopie včetně třeba výškové mapy, kterou si tvůrci opatřili a podle níž terén vymodelovali.

„Za vším je poctivá ruční práce. To znamená, že jsme si lokace nafotili, opatřili si historické plány, bavili se s historiky i archeology, dokonce v našem týmu pracuje na plný úvazek historička,“ dodal Bocan.

Památky v obležení hráčů

Pracovníci Středočeské centrály cestovního ruchu nemají statistiky o návštěvnosti kraje, ale podle informací Národního památkového ústavu, který spravuje Sázavský klášter, se zvýšená návštěvnost projevila takřka hned po vydání hry.

„Díky počítačové hře zaznamenáváme zvýšený zájem ze strany zejména mladých lidí ve věku 20 až 35 let. Přicházejí na komentované prohlídky poučeni, jsou naslouchaví, bystří a častokrát si porovnávají zážitky ze hry s realitou na místě,“ uvedla kastelánka kláštera Jaroslava Matoušová.

Nová vlna zájmu o středověké památky v Posázaví a zdejší historii je poznat i podle prodaných vstupenek.

Podle Matoušové od zahájení návštěvnické sezony 2018 (březen až červenec, pozn. red.) zavítalo do kláštera celkem 10 117 turistů. V minulém roce ve stejném období přišlo 8 597 turistů.

Větší zájem podle starosty Luboše Kubáta zaznamenali i v městysi Rataje nad Sázavou. Z ostatních míst přesná čísla nejsou, protože jsou to veřejně přístupné objekty.

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Prudce jedovatá zmije uštkla chovatele, v bytě bylo dalších sedm hadů

Zmije útočná

Zmije růžkatá, která má pověst nejnebezpečnějšího evropského hada, uštkla v pražských Holešovicích svého chovatele....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Další z rubriky

Pozorujte Prahu z nových úhlů díky kameře na střeše redakce iDNES.cz

Záběr z kamery na střeše Anděl Media Centra na Národní divadlo

Chcete vědět, jak je dnes v Praze? Nepřetržitý rozhled nad metropolí vám zprostředkuje nová kamera na střeše budovy...

Magistrát nechá za 230 milionů opravit park na Karlově náměstí v Praze

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy, vznikne síť cest a...

Majitel obvinil provozovatele trampolínového centra, že budovu zapálil

Hala, kde fungoval Freestyle Kolbenka, po požáru (10. listopadu 2018)

Vztahy mezi provozovatelem Freestyle parku Kolbenka a majitelem budovy, ve které sídlí, se postupně vyhrocují. Majitel...

Najdete na iDNES.cz