Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfku napadl nožem, soud za to dělníka poslal na sedm let za mříže

  17:20aktualizováno  17:20
Za pobodání šéfky, kterou podle obžaloby v lednu napadl nožem před jejím domem v Mladé Boleslavi, poslal v pondělí senát Krajského soudu v Praze na sedm let do věznice s ostrahou jedenadvacetiletého dělníka Karla V. Kromě toho mu uložil ochrannou léčbu, jak to navrhl psychiatr.

Zřejmě ze msty kuchyňským nožem v lednu zaútočil na svou šéfovou jedenadvacetiletý Karel V. (29.6.2016) | foto: Jan Bohata, MF DNES

Podle verdiktu šlo o pokus vraždy, nicméně mladíkovi byl uložen trest pod spodní hranicí příslušné trestní sazby.

„Mohlo dojít k ohrožení života napadené. Snížení trestu je přiměřené vzhledem k okolnostem, následkům činu, lítosti obžalovaného, jeho nízkému věku i posudkům znalců psychiatra a psychologa,“ zdůvodnila mimo jiné verdikt předsedkyně senátu Naděžda Bittnerová.

Šlo o zákeřný útok, nikoli jen zastrašení, zdůraznil v závěrečném návrhu státní zástupce Zdeněk Čermák. „Útok směřoval k úmyslu usmrtit. To se nestalo jen shodou šťastných náhod,“ zdůraznil mimo jiné žalobce. Podle něj o mladíkově vině svědčila i řada důkazů.

Mimo jiné šlo o výpověď napadení ženy, která Karla V. jako útočníka označila hned při tísňovém volání poté, co byla zraněna. DNA oběti kriminalističtí technici našli na botách obžalovaného a noži, který policie zabavila pár okamžiků po napadení. Státní zástupce pro mládence žádal 13 až 14 let za pokus vraždy, spáchaný s předchozí rozvahou.

„Otázkou je, zda šlo o pokus vraždy. Podle mne pro to neexistuje jediný přímý, ani nepřímý důkaz,“ zdůraznila naopak advokátka Karla V. Podle ní jde o stabilně neúspěšného jedince, šikanovaného svým okolím, který přestal rozlišovat realitu a jednat racionálně.

„Nebyl schopen rozlišit, k čemu povede nákup rukavic a nože. Jedná se o introverta, který všechnu ublíženost světa ponechával v sobě, až vytryskla tím nejhorším možným způsobem,“ zdůraznila obhájkyně. Podle ní oběť v Karlu V. byť nechtíc vyvolala emoce, pak jej v práci ponižovala.

Advokátka proto požadovala, aby soud vynesl mírný trest například jen podle paragrafu o zabití či těžké újmě na zdraví. „Lituji toho, co se stalo, chtěl jsem ji jen vystrašit. Nevím, jak se to mohlo stát,“ pronesl na závěr hlavního líčení Karel V.

Vinu házel na oběť

Dlouhodobě selhával v zaměstnání, hromadilo se v něm napětí, měl zkreslené vědomí. Tak ve svém posudku hodnotil obžalovaného psychiatr Vlastimil Tichý. „Vinu za svá selhávání přenášel na oběť. Žil mstou proti poškozené, v jeho jednání převážili emoce,“ vysvětlil Tichý.

V době krvavého útoku měl Karel V. podle znalce rozpoznávací schopnosti zachovány, ovládací však snížené. Netrpí duševní nemocí, ale jednal v afektu, impulzivně. Vzhledem k jeho osobnosti psychiatr navrhl pro mladíka ochrannou psychiatrickou léčbu ambulantní formou.

Podle verdiktu si muž na svou bývalou kolegyni a šéfovou z boleslavské automobilky počkal letos v noci 6. ledna na jednom z mladoboleslavských sídlišť. V obchodním domě si před tím koupil rukavice a nůž. Když žena mířila ke svému vchodu, napadl ji.

Během útoku inkasovala čtyři či pět ran do krku a zad. Jedna rána těsně minula krkavici. „Šel se mnou asi 150 metrů. Chtěla jsem, aby mne nechal. Pak to šlo všechno strašně rychle,“ vzpomínala napadená na atak. Z místa činu Karel V. utekl, krvácející a vyděšenou ženu sanitka odvezla do nemocnice. Dodnes chodí na psychoterapie, má strach.

Policisté uprchlíka dopadli na ubytovně, kam se přestěhoval od rodičů den před tím, pár minut po činu. Nechal se v klidu zatknout a vydal jim zbraň.

Láska anebo šikana

Za útokem mohla stát neopětovaná láska, kterou dělník ženě několikrát vyznal a stvrdil i drahým dárkem, nebo pocit šikany. Starší kolegyně se totiž stala jeho šéfovou a Karel V. měl pocit, že mu ubližuje. Nešlo o první napadení, Karel V. na šéfku zaútočil již v září předchozího roku.

Tehdy se ženu pokusil shodit v továrně ze schodů. Posléze byl jen přeřazen na jinou výrobní linku k jinému šéfovi. Vedoucí totiž jeho vyhazov kvůli nesmyslnému ataku nežádala, nechtěla mladíkovi komplikovat život. Poté Karla V. viděla až v osudnou lednovou noc.

Za pokus vraždy Karlu V. hrozilo 12 až 20 let za mřížemi, pondělní verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Část metra A zastavil pád člověka do kolejiště, metro na Hradčanské nejezdí

Na Hradčanské spadl člověk do kolejiště metra. (17.1.2018)

Ve stanici metra Hradčanská spadl člověk do kolejiště. Vlaky úsekem nejezdí a náhradní dopravu zajišťují tramvaje a...

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Každé desáté auto jezdí s poškozeným filtrem, tvrdí studie magistrátu

Ilustrační foto

Aut s poškozeným nebo odmontovaným filtrem, který při jízdě Prahou do okolí vypouští škodlivé prachové částice, je...

Najdete na iDNES.cz