Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do oprav středočeských silnic jde víc peněz, bude proto více uzavírek

  16:33aktualizováno  16:33
Silničáři letos na opravy silnic dostali o 400 milionů korun více. Pro řidiče to znamená více oprav na středočeských silnicích a tudíž i více omezení a kolon. Opravy se týkají okolí Benešova, Jíloviště i Hořešoviček.

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Čekání v kolonách, pomalejší jízda zúženým pruhem, objížďky. A zdržení. O nadcházejících prázdninách řadě středočeských silnic hrozí, že se kvůli množství probíhajících i plánovaných oprav promění spíš v parkoviště. Týká se to především období dopravních špiček na hlavních tazích.

Prázdninové uzavírky ve středních Čechách

Graficky znázorněné prázdninové uzavírky ve středních Čechách

Vyhnout se omezením letos vůbec nebude snadné. „Dá se říct, že na nějaké omezení narazí v létě řidiči téměř všude,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Silničáři letos získali na vylepšení vozovek více peněz. Celorepublikově mohou například do dálnic investovat zhruba o 400 milionů korun větší částku než v loňském roce, kdy se pohybovala kolem deseti miliard korun.

Podle Jana Rýdla není možné určit, kolik peněz připadne na střední Čechy. Vzhledem k husté síti významných komunikací v regionu ovšem půjde o jednu z největších položek.

Opravy na dálnicích i jinde

Realita, na kterou se musí v létě připravit řidiči v kraji, je letos navíc umocněna rozsáhlými úpravami dálnic. Začaly už na jaře a souvisí s přeměnou někdejších rychlostních komunikací na dálniční tahy. „Po pěti až šestikilometrových úsecích je nutné modernizovat svodidla na celé délce D4,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar omezení provozu na někdejší silnici R4 z Prahy na Písek.

Velká omezení v kraji

I/2 most přes Rokytku – úplná uzavírka z důvodu rekonstrukce potrvá do 30. 11. Provoz bude veden po provizorní komunikaci a po provizorním přemostění silnice I/2.

I/3 Benešov–Bystřice – předpokládané ukončení celkové opravy silnice je 17. 8. u křižovatky na Červených Vrškách v Benešově. Celý úsek je rozdělen do několika etap. Nejvíce náročné jsou etapy vedoucí okolo Benešova, kde se bude pracovat od 7. 7. do 17. 8.

I/4 Praha–Jíloviště – do 13. 7. se položí povrch pravé strany vozovky, doprava bude svedena do levého pruhu, bude uzavřeno odpočívadlo Cukrák a sjezd na Jíloviště, který by měl být poté otevřen hned 14. 7., práce na úpravě vozovky ale budou pokračovat až do 19. 7.

I/7 Hořešovičky – práce na rekonstrukci povrchu vozovky budou probíhat do 25. 9. Částečná uzavírka silnice z důvodu provádění celkové opravy. V místě je zaveden kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, opravy budou probíhat s posunem pracovního místa.

Úpravy se týkají i dalších dálničních tahů. Kromě svodidel je třeba rekonstruovat také krajnice. „Celý úsek D6 mezi Prahou a Novým Strašecím by měl být hotový do konce listopadu,“ uvedl Jan Studecký z ŘSD s tím, že od července čeká omezení také dálnici D7. Pokračovat tam má oprava pravého jízdního pásu.

„Změna z rychlostních silnic na dálnice je nyní patrná na všech větších tazích. Musíme to prostě jako řidiči vydržet. A také doufat, že i nové povrchy vydrží co nejdéle. Někdy na to nadáváme, ale je to pro nás,“ podotkl s poukazem na nezbytnost rozsáhlých rekonstrukcí Miroslav Polách ze středočeské centrály Besip.

„V případě středočeských dálničních tahů je každopádně dobré sledovat aktuální dopravní zpravodajství,“ doporučil Polách.

Výhodou regionu je podle něj propojení mezi dálničními příjezdy do Prahy po silnicích prvních tříd. Částečně se tak dá opravám na hlavních tazích vyhnout. „Mám na mysli třeba trasu Mladá Boleslav, Kolín, Nymburk, Kutná Hora, jež pokračuje na Havlíčkův Brod. Nebo Mělník, Slaný, Kladno, Rakovník. Je tam ovšem zase hodně kamionů,“ uvedl Polách.

Radši objíždět než popojíždět

Zejména v době dopravní špičky nebo na přelomu prázdnin, kdy se střídají dovolenkové turnusy, by jízdu mimo dálnici doporučil. „Často je lepší zvolit jízdu po silnicích první třídy než stát frontu na dálnici. Samozřejmě s ohledem na uzavírky, kterých bude v červenci a srpnu nepočítaně,“ řekl Miroslav Polách.

Ani na těchto úsecích ale nebude jízda bezproblémová. Až do 25. srpna se bude pracovat na silnici I/6 na Rakovnicku. Silničáři předpokládají zdržení v obou směrech. V souvislosti s opravami budou omezeny i některé nájezdy ze silnic II. a III. tříd. Rovněž na cestách spravovaných krajským úřadem lze čekat opravy nejen povrchů, ale třeba i přemostění.

Řidiči by proto měli o prázdninách dodržovat doporučené značení a zachovat v kolonách klid. „V uzavírkách není osmdesátka jen tak, má to své opodstatnění. Když totiž nějaký řidič pojede rychleji a pak se začne řadit do sousedního pruhu, musí auta za ním přibrzdit. Výsledný efekt je překvapivý. Zpomalit totiž musí i další a třeba desátý řidič už musí úplně zastavit,“ varoval Polách před situací, kdy se pak kolona rozjíždí jen velmi pomalu.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Hledač kovů našel v řece pod Vyšehradem nevybuchlý granát

Muž vytáhl pomocí lana a magnetu z Vltavy dělostřelecký granát. Na místo jel...

Z řeky Vltavy vytáhl v neděli odpoledne amatérský hledač kovů nevybuchlou munici. Policisté okolí uzavřeli kvůli...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz