Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

S pacientem jsme opět dvě hodiny čekali, tvrdí pražská záchranka

  • 66
Předávání pacientů do pražských nemocnic se podle záchranářů nelepší. Záchranka zveřejnila další případ, kdy umístění pacienta v Nemocnici Na Bulovce trvalo dvě hodiny. Podle nemocnice muže nešlo zpacifikovat, proto strávil dvě hodiny na záchytce. Ošetření ztížilo, že se jednalo o psychiatrického pacienta.

„Jednalo se o zraněného pacienta, zřejmě intoxikovaného, který ovšem nenadýchal alkohol. Nebylo ho možné předat do Nemocnice Na Bulovce, takže posádka byla dvě hodiny blokovaná, stejně jako policisté, kteří pacienta museli zpacifikovat,“ řekl iDNES.cz Jaroslav Valášek, náměstek ředitele pražské záchranné služby.

Bulovka podle něj pacienta neošetřila s tím, že je agresivní. „Řekli nám, že se ho bojí, přitom tam mají anesteziologa a další možnosti, jak pacienta zklidnit. Kdyby tam byl náš lékař, tak by ho zklidnil, ale protože to bylo v areálu nemocnice při předání toho muže, tak by měl zasáhnout lékař nemocnice,“ domnívá se Valášek.

Muž byl agresivní a odmítl vyšetření

Jednatřicetiletého pacienta záchranka nabírala v neděli kolem 17. hodiny v Čimické ulici v Bohnicích. Podle Valáška při nástupu do sanity byl v klidu, po příjezdu na Bulovku ale začal být agresivní a odmítal ošetření.

Bulovka pacienta nakonec přijala, ale až po dvou hodinách. Ještě předtím záchranka hledala možnost hospitalizace na záchytce či v bohnické léčebně. „Tam by ho přijali, ale jen vyšetřeného. Jenže vyšetření zpočátku nebylo možné, protože záchranka v terénu nezašije rány, pacienta nezrentgenuje ani ho nevyšetří třeba na CT,“ popsal Valášek.

Šlo o psychiatrického pacienta, uvedla policie

„Byli jsme přivoláni k muži na ulici, který byl zmatený, od krve a choval se agresivně,“ popsal mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policisté proto na místo přivolali také záchranku.

„Muž měl nějaký psychické problémy, takže byl nekomunikativní a nechtěl se nechat vyšetřit, proto kolegové asistovali s převozem do nemocnice. I tam se muž bránil a nebylo možné mu poskytnout lékařskou péči,“ dodal Daněk.

Záchranáři a policisté při zásahu zjistili, že muž je psychiatrickým pacientem.

„Bylo tedy rozhodnuto o tom, že ho záchranáři převezou do léčebny. Jenže to nešlo, protože muž byl zraněný, a proto potřeboval ošetření,“ dodal Daněk. „Vznikl tam i návrh, že by jej policisté vzali  na oddělení, než se vyřeší jeho psychický stav. To ale také nešlo s ohledem na ošetření. Jenže ošetřit nešel, takže vznikl asi dvouhodinový začarovaný kruh, který se vyřešil tím, že psychiatrické potíže pacienta ustaly,“ dodal Daněk.

„Muže přivezli v 17:30 v želízkách. Pacient byl agresivní, kopal do personálu i lékaře a odmítal vyšetření. V takovém případě lékař nemá právo bez povolení soudu pacienta pacifikovat. Od toho je záchytná stanice,“ uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Záchytka je přímo v areálu nemocnice. Podle Šalka proto zdravotníci proto muže převezli tam, aby jej zklidnili. „Po dvou hodinách se vrátil na ortopedickou kliniku, kde jej vyšetřili. Poté byl přemístěný na infekční oddělení a ve 22:00 podepsal reverz a odešel po svých pryč,“ dodal Šalek.

Hudeček: Za Schwarzem stojím

Nemocnice svolala v pondělí tiskovou konferenci, na které vyvracela, že by otálela v předchozím případě, za nějž byla záchrankou kritizována minulý týden. Tehdy byly potíže s předáním muže se srdeční arytmií (více zde). Už ve čtvrtek ředitelka Bulovky Andrea Vrbovská odmítla, že by nemocnice pochybila (více čtěte zde).

Ministerstvo minulý týden uvedlo, že kvůli čtyřem případům z konce června svolá speciální komisi. Termín jednání podle mluvčí rezortu Štěpánky Čechové zatím nebyl určen. Komise by ale měla celou věc probrat v příštích dnech.

Vlastní jednání chce iniciovat také pražský primátor Tomáš Hudeček, uvedl to v pondělí s tím, že na schůzce by chtěl zástupce Ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven a záchranky. Konkrétní termín neřekl, ale připustil, že jednání může být začleněno do toho ministerského.

„Hodlám se na schůzce ptát, zda Hlavní město Praha může nějak pomoci Ministerstvu zdravotnictví v problému, které má se svými nemocnicemi, potažmo pojišťovnami,“ tvrdí Hudeček.

Primátor také v pondělí médiím na tiskové konferenci záchranky řekl, že za Zdeňkem Schwarzem stojí a odvolávat jej z funkce ředitele nehodlá.

„Pan ředitel má mou podporu a měl ji vždy,“ řekl iDNES.cz Hudeček. Podle něj případné personálie řeší rada hlavního města. „Zmínka o jakýchkoliv personálních změnách nebyla na pořadu žádného z jednání, takže jde jen o výkřik někoho, kdo potřeboval pronést silná slova,“ dodal primátor.

Podle ředitele záchranky situace, kdy si nemocnice odmítají přebírat pacienty, trvá v Praze už deset let. Schwarz je přesvědčený, že za ni může zejména nedostatek lůžek akutní péče. Zda některý z pacientů zemřel kvůli odkládání přijetí do nemocnice, ředitel záchranky neví. „Protože my jsme pacienty předali živé. Jak dopadli ve zdravotnických zařízení, nevíme,“ řekl iDNES.cz Schwarz.