Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejprve mráz, teď déšť, bahno. Středočeská sklizeň bude později

  14:46aktualizováno  14:46
Časté deště v posledních týdnech komplikují středočeským zemědělcům práce na polích. Ti se stroji nemohou do mokré půdy vůbec vyjet. Sklizeň mnoha plodin tak bude i kvůli dlouhé zimě o několik týdnů opožděna.
Déšť rozmáčel pole a zemědělci do nich nemohou s těžkou technikou vjet. Sklizeň proto bude o pár týdnů později. (Ilustrační snímek)

Déšť rozmáčel pole a zemědělci do nich nemohou s těžkou technikou vjet. Sklizeň proto bude o pár týdnů později. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Nemáme, přijeďte v červnu." Tuto větu bude Monika Moravcová z ovocnářské firmy Berry Servis opakovat celý květen lidem, kteří si přijedou koupit čerstvé jahody. Stejně dopadnou i obchody, kterým firma dodává.

Pěstitelé z Českého Brodu, kteří ročně prodají kolem dvou set padesáti tun jahod, jsou tento rok kvůli počasí v několikatýdenním skluzu. Jejich stroje nemohou vyjet do polí, která jsou kvůli letošním častým dešťům rozbahněná.

"Lepí se to. Jakmile půda aspoň částečně vyschne, sázíme, ale děláme to po kouscích. Loni jsme měli za dva týdny vysázeno," uvedla Moravcová.

Zatímco v jiných letech sbírají jahody od poloviny května, tento rok to vidí na začátek června.

Déšť nezamotal hlavu jenom českobrodským ovocnářům. Téměř všichni zemědělci ve Středočeském kraji hlásí s pracemi na polích zpoždění. Dostávají se tak do časové tísně.

Mělo by se začít s postřiky proti plevelům, přitom není zaseto

Teprve v půlce setí kukuřice je kvůli blátu na polích třeba Zemědělské družstvo v Nečíně u Dobříše, které hospodaří na dvou a půl tisíce hektarů. Oproti jiným letům jsou pozadu asi o tři neděle.

Do polí by měli touto dobou vyjet také s ošetřením proti plevelům. Stroje se však v měkké půdě boří. "Postřiky fungují pouze v určité fázi růstu rostlin, pak jsou účinky slabší. Záleží na každém dni," podotkl agronom Josef Koukolíček z družstva v Nečíně.

Zemědělci jsou tak v pohotovostním stavu a využívají každou chvíli, kdy neprší. Brzy totiž musí začít s přípravou krmiva pro zvířata, takzvanou senáží. Do té doby musí být práce na polích hotovy.

O týden později se sklizní špenátu začal i zemědělský podnik Agro Jesenice v Hodkovicích v Praze západ. Na nové lince zde špenát rovnou mrazí a dodávají do obchodů v celé republice.

"I když je všechno opožděno, díky dešti zase rostliny vzchází. Vláha je potřeba. Současné počasí má výhody i nevýhody," tvrdí Josef Kubiš, ředitel firmy Agro, která zpracuje a zmrazí ročně patnáct tisíc tun zeleniny.

Letos poprvé budou mrazit i chřest, který sem dodává jediný český velkopěstitel špenátu Jiří Šafář z Hostína na Mělnicku.

Obavy z ledových mužů

Letošnímu chladnému a deštivému jaru předcházela dlouhá zima. Kvůli ní nemohli zemědělci začít s pracemi na polích včas a i to je důvod zpoždění prací na poli.

"První setí před čtyřmi týdny jsme museli zvládnout v rekordních termínech. Mnohdy se pracovalo plných čtyřiadvacet hodin, umožnila to výkonná technika a plné nasazení lidí. Stroje jely naplno, pouze se měnila obsluha," popsala ředitelka Okresní agrární komory Mladá Boleslav Dagmar Mocová.

Jak dopadne letošní úroda, si zemědělci netroufají odhadovat. Většina z oslovených se však shoduje, že příroda dokáže zpoždění dohnat. Horší bude, pokud přijdou květnové mrazíky, kroupy nebo třeba sucho.

"Bojíme zmrzlých mužů. Loni bylo 18. května minus osmnáct stupňů a spoustu květů pomrzlo. Důležité je, aby teploty neklesly pod minus tři stupně, to by květy již nepřežily," konstatoval František Vyšata ze společnosti sady Tuchoraz na Kolínsku.Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Další z rubriky

Praha 1 se opět pokouší prosadit omezení otevírací doby nočních podniků

Restaurace Prašivka na Letné

Praha 1 připomněla primátorce Adrianě Krnáčové, aby se radní města konečně začali zabývat návrhem vyhlášky, která jim...

U Vršovického nádraží vykolejil nákladní vlak, běžné spoje to neovlivní

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Na výjezdu z Vršovického nádraží v Praze kolem poledne vykolejil nákladní vlak. Souprava jela ve směru na nádraží...

V pražské městské dopravě mají přibýt vozy s klimatizací i platby kartou

Nová faceliftovaná tramvaj Škoda ForCity Alfa

Veřejná doprava v Praze je často chválena jako jedna z nejspolehlivějších i nejlevnějších v Evropě. I přes to, že ve...

Najdete na iDNES.cz