Škoda Auto ustoupila od pracovních sobot, odbory nadále hrozí stávkou

  13:51aktualizováno  13:51
Odboráři v automobilce Škoda odmítli další nabídku firmy na růst mezd, a to o 7,5 procenta. Naopak pokračují v přípravě stávky. Škoda přitom zaměstnancům silně ustoupila, souhlasí se mzdovou dohodou jen na 12 měsíců a zároveň nebude spojovat vyjednávání o mzdách se zavedením pracovních sobot.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv Škoda Auto

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli zásadního úspěchu. „Firma včera na dalším kole kolektivního vyjednávání potvrdila, že ustupuje od zavedení osmnáctisměnného systému, tedy práce 6 dnů v týdnu včetně sobot,“ informovali dnes odboráři.

Zároveň firma souhlasí se mzdovou dohodou jen na 12 měsíců, za rok by se tedy vyjednávalo další navyšování mezd, na rozdíl například od Slovenska nebo Německa, kde byly uzavřeny více než dvouleté smlouvy.

„Obě strany vyslovily snahu hledat vzájemná kompromisní řešení a zakončit jednání do konce března 2018,“ uvedli odboráři.

Ti však zároveň pokračují v přípravě stávky. Firma Škoda průběh vyjednávání nekomentuje, nicméně zřejmě má obavy, aby po 31. březnu, kdy vyprší platnost kolektivní smlouvy, přišli všichni zaměstnanci do práce. 

Podle odborářů proto v minulých dnech dávala společnost zaměstnancům podepisovat dokument, že se seznámili se svojí pracovní dobou. „Takovouto akci musel vymyslet jen idiot, nebo pár idiotů,“ reagoval na to předseda odborů KOVO Jaroslav Povšík.

„Nenechte se znejistět, nenechte se zastrašit, nenechte se ovlivnit,“ napsal zaměstnancům Povšík.

Zaměstnanci se sejdou na schůzi

Odbory ve svém týdeníku uvedly, že o vyjednávání budou příští týden informovat zaměstnance na velkém firemním shromáždění. Na zhruba dvě hodiny se kvůli tomu ve čtvrtek zastaví výrobní linky.

Nebude to ale stávka, nýbrž připravené a odsouhlasené setkání zaměstnanců. Vedení automobilky i odborů s nimi bude řešit důležitá témata nejen o vyjednávání, ale i pracovní záležitosti.

Odbory dnes uvedly, že zaměstnavatel ve čtvrtek předložil nový návrh na růst mezd. Počítal s navýšením tarifů o 5,5 procenta od 1. dubna 2018 a dále o 2 procenta z nových tarifů od 1. řijna 2018. K tomu by byly vyplaceny jednorázové prémie 5 tisíc korun v dubnové a listopadové výplatě. 

„Tento návrh jsme odmítli a požádali o vyšší navýšení tarifu, protože jeho podíl a vliv na celkovou výši mzdy klesá. Dále jsme požádali o navýšení v jednom termínu a to k 1. dubnu 2018,“ uvedl Povšík.

Vyjednávací tým firmy pod vedením člena představenstva Bohdana Wojnara podle Povšíka požádal o pauzu a poté předložil vylepšenou nabídku. Ta počítala s navýšením tarifu o 7,5 procenta od 1. dubna 2018, navýšení rozpočtu na osobní ohodnocení o 0,7 procenta na 16 procent z aktuálních tarifů a jednorázovou prémii 5 tisíc korun v dubnové mzdě.

„Odbory KOVO tento návrh předloží Podnikové radě. Vyjednávací tým konstatuje, že i tato předložená nabídka firmy nedosahuje stanoveného mandátu a je tudíž stále nedostatečná,“ dodali odboráři.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Další z rubriky

V Praze 12 se dohodli na koalici, starostou bude asi Adamec z Pirátů

Zasedani celostatniho fora Piratske strany

Starostou Prahy 12 bude pravděpodobně Jan Adamec z Pirátů. Jejich zastupitelský klub v neděli se Změnou pro Prahu 12 a...

Program pražské koalice bude nejdřív za týden, chce být vstřícná k opozici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a...

Skončila první kola schůzek o programu rodící se koalice ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a uskupení Praha...

Prahu 7 povede Praha Sobě s koalicí Pirátů a Zelených

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V Praze 7 se na spolupráci domluvily Praha Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Dnes to sdělili starosta Jan Čižinský z...

Najdete na iDNES.cz