Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škody po povodni ve středních Čechách přesáhly 3,5 miliardy korun

  16:00aktualizováno  16:00
Na nejméně 3,6 miliardy korun jsou zatím vyčísleny škody po velké vodě ve Středočeském kraji. Hlásí je všichni - lidé, obce, školy i zemědělci. Vláda už kraji přidělila prvních 50 milionů korun, kraj samotný hodlá na obnovu škod uvolnit 43 milionů.

Lidé sledují situaci u lávky v Černošicích | foto: Petr Švec, MF DNES

Vláda chce přitom po krajích odhady co nejdříve, aby mohla začít pomoc vyplácet. Starostové obcí a měst se přesnému vyčíslování škod po velké vodě brání: "Máme jen velmi hrubé odhady, leccos je ještě pod vodou," říkají. 

Přesto je už nyní jasné, že škody na veřejném i soukromém majetku půjdou v kraji do miliard korun. Ministerstvo financí už Středočeskému kraji přidělilo 50 milionů korun na rychlou pomoc po povodních. Hejtmanství chce stát požádat o dalších 100 milionů Kč. Padesát milionů dostalo ve čtvrtek už také hlavní město.

Zatím nejhorší zprávy přicházejí z obce Kly na Mělnicku. Voda tady zničila majetek lidí, obce i zemědělců dohromady za 440 milionů korun.

Škody ve Středočeském kraji

Mělník 51 mil., Černošice 10 - 20 mil.*, Kly 440 mil., Zálezlice 50 - 58 mil., Neratovice několik mil.*, Hořín 186 mil., Vestec 1,5 - 2 mil.*, Štěchovice 15 mil.*, Beroun 30 mil. na silnicích + dalších několik desítek (vyčíslují), Neratovice 25 mil., Křinec 50 mil., Plaňany 1,5 mil.*, Kralupy n. Vlavou 60 - 70 mil.*, Vrané n. V. 24,8 mil., Davle 30 mil.

*Jde o škody v Kč na majetku měst, škody na majetku obyvatel nejsou zatím vyčísleny.

Obce a města zatím nahlásily škody v hodnotě 2,6 miliard.

Kraj: Miliardu bude stát oprava krajských silnic, z toho 270 milionů mosty. Škodu nahlásily také krajské školy či domovy seniorů, a to v hodnotě cca 30 mil.

Pozn.: Jde o průběžné údaje

Povodeň tu zasáhla sedmdesát budov. Zničila kulturní dům, pole, stodoly. "Je to velmi podobné roku 2002, až na demolice, kterých bylo tehdy daleko více. Nyní to vypadá na jednu, o zbytku jednáme," uvedla starostka Alice Semiánová.

Symbol povodní z roku 2002, nedaleké Zálezlice, srovnávat nechtějí - tehdy byla pro ně povodeň o poznání ničivější.

"Letos máme zaplavených čtyřicet obytných domů, a co se týče demolic, čtyři máme na pozorování. V roce 2002 šedesát domů spadlo," poznamenal starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Dvacet vyplavených škol, poškozený domov důchodců

Kromě počítaní škod se starostové snaží především obnovit běžný chod obce. Nejčastěji řeší rozbité silnice či nefungující čistírny odpadních vod, kvůli kterým teče odpad z obce do řek.

Čistírnu voda vyplavila například ve Vraném nad Vltavou, které sečetlo své škody na téměř pětadvacet milionů. Devět z toho je právě na místní bakteriální čističce. "Před jedenácti lety se stalo přesně to samé, navíc jsme pak dostali pokutu od státu za znečištění Vltavy," prohlásila starostka Martina Filipová.

Škody na svém majetku vyčísluje i kraj. Kromě miliardy za poničené silnice zatím eviduje dvacet vyplavených škol, poškozený domov seniorů ve Všestudech či škodu na muzeu v Roztokách. I s majetkem lidí a obcí se tak suma šplhá přes 3,6 miliardy korun.

Kdo zatím nepočítá, jsou hasiči. Jsou totiž stále v plné práci - pomáhají s úklidem a odčerpávají vodu. Dávat dohromady škodu budou až ve chvíli, kdy jejich nasazení skončí.

Kraj chce dát na škody 43 milionů

Na povodňové školy kraj vyčlení celkem 43 milionů korun. Ve středu se tak dohodli radní. Jednotlivé odbory si ze svých rozpočtů škrtnou jedno procento, a to na návrh ekonomického radního Jiřího Peřiny. Jedinou výjimkou je sociální oblast, kde peníze chybějí, a zdravotnictví, kde se bude škrtat méně, řekl hejtman Josef Řihák (ČSSD).

Zmínil také, že radou neprošel návrh dopravního odboru, aby se u něj škrtalo v žákovském jízdném. Peníze se tak budou v tomto odboru muset najít jinde. Konečnou výši částky a rozdělení mezi konkrétní obce budou schvalovat krajští zastupitelé 24. června.

V balíku na povodňové škody bude také celý fond hejtmana, ve kterém jsou nyní asi čtyři miliony korun.

Autoři: ,Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Z atrakce na Matějské spadla tyč, narazil do ní vozík se ženou a dítětem

Tyč spadlá z konstrukce zastavila provoz kolotočové atrakce

Z horské dráhy na Matějské pouti v Praze se za provozu uvolnila tyč, která spadla na koleje atrakce. Poté do ní...

Cizince obžalovali za přejetí ženy v centru Prahy. Zřejmě porušil i kauci

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Státní zastupitelství obžalovalo cizince, který o silvestrovské noci přejel v Praze ženu. Za usmrcení z nedbalosti a za...

Úhyn ryb v rybníce na Kladensku šetří policie, na vině může být čistička

Mrtvé ryby u elektrárny na Labi

Na hladině rybníka v Žižicích na Kladensku se objevují mrtvé ryby. Majitel Tomáš Jelen jich zde při kontrole nalezl...

Najdete na iDNES.cz