Škola Na Šutce už je bez azbestu, tvrdí radnice. Rodiče jí ale nevěří

  19:27aktualizováno  19:27
Základní škola Na Šutce v Praze 8 je už čistá, bez jedovatého azbestu, který se uvolnil ze starých panelů při prázdninovém zateplování školní budovy. Poslední měření podle radnice osmé městské části ukázala nulové koncentrace azbestových vláken. Rodiče tomu ale nevěří a chtějí vidět výsledky.

Základní škola Na Šutce | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Nebýt Roberta Studeného a několika dalších otců z Kobylis, nejspíš by děti ze Základní školy Na Šutce při vyučování dýchaly kyslík "obohacený" o nebezpečná azbestová vlákna. Právě rodiče malých školáků totiž upozorňovali radnici Prahy 8 na to, že problém s azbestem není jen ve školní budově v Hovorčovické ulici (více čtěte zde), ale i tady.

Po téměř dvou měsících, kdy se různé sanační firmy více či méně úspěšně snažily školu vyčistit, teď hlásí vedení osmé městské části, že je hotovo.

"Poslední měření ukázala v budově i venku nulové hodnoty. Čekáme už jen na zprávu hygieny, to by mohlo být do konce týdne, a děti se budou moci vrátit zpátky do své školy," říká radní pro školství Prahy 8 Martin Roubíček.

Možná ale návrat školáků nebude tak hladký, jak si radnice představuje. "O některých rodičích už vím, že ani na nic nečekali a hned přehlásili své děti jinam," říká otec dvou školáků ze Šutky Robert Studený.

On sám se na výsledky interpretované radnicí spoléhat nechce. Původní důvěra totiž dávno zmizela. "Než se ukázalo, že tady ten azbest skutečně je, tak jsem neměl důvod informacím od radnice nevěřit. Nakonec se ale ukázalo, že je všechno jinak," přiznává ztrátu iluzí Studený.

O změření hodnot azbestu museli požádat sami rodiče

V půlce září se provalil průšvih ve škole v Hovorčovické, tedy tam, kde stavební firma podobně jako Na Šutce kvůli neodborným postupům při práci zamořila celou budovu azbestem. Tamní děti ale do školy v novém školním roce vůbec nenastoupily. Stavební práce se totiž protahovaly.

"Tady, Na Šutce, to bylo jinak. Naše děti sem od začátku roku normálně chodily. Když jsme zjistili, jak se to má se školou v Hovorčovické, začali jsme se zajímat i o naši školu. Na začátku nám radnice tvrdila, že tu azbest není. Pak se ukázalo, že je, že dělníci likvidují staré azbestové panely pomocí kladiv a rozbrušovaček," popisuje Studený. Podle něj si první měření vynutili sami rodiče.

"Teprve potom se začaly pro zdejší školáky hledat náhradní prostory. Musím uznat, že jsme byli opravdu vytočení, vždyť tam děti dýchaly něco, co je smrtelně nebezpečné, něco, co způsobuje rakovinu," vzpomíná Studený.

Na závěr dodává, že posledních několik dní se nedaří informace o stavu školy získat. "Chceme vidět výsledky měření a ověřit si je. Jinak tam třeba moje děti prostě chodit nebudou," dodává rezolutně otec.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Studie proveditelnosti k blobu bude, rada ji schválila po návrhu Krnáčové

Vizualizace blobu - Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Pražský magistrát nechá vytvořit studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Studie...

Strážníci z Říčan odvolali pátrání po klokanovi, majitelka ho odchytila

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Uprchlý bílý klokan už je v bezpečí doma. Majitelka si ho podle velitele říčanských strážníků sama odchytila.

Praha 1 má novou koalici, starostou se stane Pavel Čižinský

Pavel Čižinský (8.10.2018)

V Praze 1 se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená...

Renault Koleos 2.0 dCi
Renault Koleos 2.0 dCi

r.v. 2008, naj. 166 318 km, diesel
160 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz