Kontejnerová škola stojí od roku 2011 v Byškovicích, části města Neratovice. V sedmi propojených kontejnerech tu fungují dvě třídy včetně šaten, toalet a kabinetu. | foto: Viktor Votruba, 5plus2.cz

Děti ve středních Čechách se možná budou učit v kontejnerové škole

  • 6
Středočeský kraj přemýšlí o nákupu kontejnerové školy, kde by se vyučovaly děti v krizových situacích nebo během rekonstrukcí škol. Putovní škola by mohla pojmout až osm tříd. zatím není jasné, jak finančně náročné pořízení takové školy bude.

Nemají kam umisťovat žáky, nedostatek míst pro děti se projevuje už od mateřské školky. Obce a města v prstenci kolem Prahy zoufale potřebují nové školy, konkrétně alespoň sedm, jak pro MF DNES nedávno uvedl člen školské komise Svazu měst a obcí a starosta středočeských Psár v Praze-západ Milan Vácha (STAN).

Tlak na kapacity škol v okolí hlavního města je totiž nyní tak silný, že se tady učí doslova, kde se dá – na radnicích nebo v provizorních půdních vestavbách.

V posledních letech se proto stále častěji využívají takzvané kontejnerové přístavby fungující na principu stavebnice, které vyhrocenou situaci částečně pomáhají řešit.

A o pořízení jedné takové nyní uvažuje i vedení Středočeského kraje. Podle mluvčí Michaely Drobné by žákům provizorní „budova“ sloužila zejména v době probíhající rekonstrukce stávajících prostor školy, využitelná by ale byla i při náhlé potřebě, třeba živelní katastrofě.

„Pakliže školy dostanou schválené dotace na rekonstrukce, obvykle následně řeší problém, kam žáky po dobu této opravy umístit,“ vysvětluje Drobná smysl takové školy. Zároveň však možnost jejího zakoupení Středočeským krajem označila zatím jen za „nahlas vyslovenou úvahu“. K tomu totiž kraj musí nejdříve zpracovat studii o potřebě mobilní školy pro další období, v této chvíli navíc chybí i jakákoli finanční rozvaha.

Nicméně, hejtman Miloš Petera (ČSSD) před několika dny sdělil, že putovní škola by mohla mít kapacitu až osm tříd.

Jako řešení akutního problému nákupem kontejnerů krajem připouští i starosta obce Líbeznice v okrese Praha-východ a jeden z kandidátů na středočeského hejtmana Martin Kupka (ODS). V jeho obci už nová škola sice stojí, ale dětí stále přibývá. Líbeznice proto požádaly o dotaci na půdní vestavbu pro šest dalších tříd u ministerstev školství i financí a v druhém případě nakonec uspěly.

„Žádali jsme o dvacet milionů korun, a to bychom měli získat. Bohužel se při práci na podrobném projektu ukázaly problémy, které náklady na stavbu zvýší,“ upřesnil Kupka a dodal, že u škol nejde jen o budovu. „Její kvalitu vytvářejí hlavně učitelé. Proto pokládám za mnohem správnější řešení rozšiřovat existující školy, které mají svou tradici a zavedený pedagogický sbor,“ uzavřel Kupka.

Nová škola do deseti milionů

Jak finančně náročné bude pořízení zamýšlené krajské kontejnerové školy, se podle mluvčí kraje Michaely Drobné vzhledem k prvotní fázi úvah nedá říci. Jako příklad však může posloužit třeba obec Sulice z regionu Praha-východ.

Ta loni ve veřejné soutěži vybrala jednopodlažní přístavbu základní školy pomocí kontejnerů za částku 9,8 milionu korun bez DPH včetně všech dalších prací. Součástí projektu byla také výdejna jídel.

Konkrétní využití putovní základky zase v současnosti nabízí Mníšek pod Brdy v Praze-západ, který má nyní stavět nový pavilon školy, a místa pro další prvňáky chce řešit právě pomocí dvou kontejnerových tříd pro maximálně šedesát dětí. Mníšek je totiž typickým příkladem města z okolí Prahy, které se potýká se zvyšujícím se počtem obyvatel a následným nedostatkem míst ve škole.

Memorandum o vzdělávání

  • Nedostatečná kapacita škol v kraji vedla letos v dubnu k sepsání Memoranda o vzdělávání v prstenci okolo Prahy. To je určeno všem, kteří mohou situaci změnit, tedy kraji, ministerstvu, parlamentu. Jeho cílem je vyřešení nedostatku učitelů a prostor pro předškolní a školní vzdělávání spolu s řešením jídelen, družin nebo tělocvičen.
  • Akutní situaci v regionu Praha-východ a Praha-západ už začala řešit kromě samospráv a kraje i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která při květnové návštěvě regionu přislíbila stamiliony. „Ministerstvo školství urychleně připraví změnu programu 133 310 tak, aby se zaměřil na řešení velkých projektů z prstence kolem Prahy,“ potvrdilo později MF DNES tiskové oddělení resortu.
  • S konkrétním slibem peněz na novou školu z jednání odešly třeba Říčany. Tam už k původní škole sice před šesti lety postavili další, nicméně ani toto řešení už nestačí. Stejně tak by mohla být zahájena výstavba nové školy již příští rok třeba v Psárech v Praze-západ.

Podle mluvčího radnice Miloše Navrátila tady třeba už šestým rokem v základní škole otevírají čtyři první třídy a škola už vyčerpala všechny možnosti, kam děti v budově umístit.

„Vyšší porodnost i příliv mladých rodin způsobily, že se dnes učí ve všech možných prostorech. Na třídy jsou již přebudovány bývalé dílny, spojily se i kabinety,“ přiblížil situaci v Mníšku Navrátil a dodal, že kontejnery by město formou pronájmu využívalo asi rok a půl.

Jedná už proto spolu s dalšími obcemi Mikroregionu Mníšecko o finanční podpoře od Středočeského kraje.

„Město požádalo o mimořádnou podporu jeden milion korun na pomoc s pronájmem kontejnerových tříd. Další výdaje pak uhradí město a partnerské obce mikroregionu z vlastních rozpočtů,“ upřesnil způsob financování mníšecký mluvčí, který je zároveň autorem Memoranda o vzdělávání v prstenci kolem Prahy. To před několika dny projednával parlamentní podvýbor pro předškolní a základní školství .

Nové školy ale potřebují i nové učitele. Jejich nábor však Navrátil označil za nadlidský výkon stejně jako financování výstavby nových budov. „Primárně potřebujeme dvě, ideálně tři učitelky s kvalifikací pro první stupeň základní školy. V prstenci kolem Prahy je velký nedostatek pedagogů. Paní ředitelka se tak musí obracet s nabídkami i daleko za hranice regionu a kraje,“ uzavřel Navrátil.

Kontejnery vyřešily problém s nedostatečnou kapacitou před sedmi lety i v Mukařově na Říčansku.