Praha 7 vloni zvažovala, že by nezodpovědné majitele psů postihovala podle DNA exkrementů

Praha 7 vloni zvažovala, že by nezodpovědné majitele psů postihovala podle DNA exkrementů | foto: MČ Praha 7

Pražské části dávají miliony na úklid po psech, zvažují nová pravidla

  • 31
Pražské městské části ročně vynakládají miliony korun na úklid výkalů po psech. O zlepšení tohoto věčného problému hlavního města usilují i navrhovatelé vyhlášky, která by zavedla specializované psí zóny. Kromě toho budou školáci na Praze 2 v rámci kampaně poučovat chovatele.

Paní Jana ze Smíchova venčívá svého teriéra v sadech Na Skalce. A má u sebe vždy připravený sáček na exkrementy. Kroutí hlavou nad těmi majiteli psů, kterým je úklid při venčení cizí. "Každý, kdo si pořídí psa, musí přece přijmout fakt, že po něm bude uklízet," říká.

Praha registruje celkem 93 tisíc psů. Povalující se exkrementy na veřejných prostranstvích jsou pro jednotlivé městské části obrovskou zátěží. Ročně vynakládají miliony na jejich odstranění.

"Je to nekonečný boj. Praha 1 je nejnavštěvovanější městskou částí. Jsme jediní, kteří uklízejí všech 417 ulic. Jenže ráno to uklidíme a za dvě hodiny už výkaly nacházíme znova," posteskl si starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Psi v metropoli

Celkem psů v Praze 93 133: 
(z toho psi 47 190, feny 45 644, neuvedeno 299)

Kde žije nejvíce psů:
Praha 4: 8 634, Praha 6: 7 685, Praha 10: 7 428, Praha 8: 6 911, Praha 11: 5 390

Nejčastější jména psů:
Ben: 2 537krát, Bety: 1 943krát, Bára: 1 892krát, Max: 1 370krát

Nejčastější plemena:
jezevčík: 7 593, yorkšírský teriér: 7 225, německý ovčák: 4 809

Zdroj: statistika magistrátu k 31. 1. 2013

Přestože na území první části je zapsáno téměř nejméně psů v porovnání s dalšími částmi metropole (necelé dva tisíce), na úklid po nich radnice vloni vynaložila přes 11 milionů korun. A další tři miliony spolklo doplňování sáčků na výkaly. Poplatky za psy v celkové výši 900 tisíc jsou jen chabou náplastí.

Zajímavý způsob, jak domluvit nezodpovědným pejskařům, vymysleli v Praze 2. Před prázdninami chodili strážníci na Vyšehradě v hlídkách se žáky základní školy. Pokud narazili na problém, snažil se ho vyřešit "malý strážce zákona". Domluvou a podáním letáčku, že takhle tedy ne.

"Když byl dospělý pokárán ze strany školáka, víc se za své počínání styděl," popisoval úspěch akce mluvčí strážníků Jan Čihák.

Příští týden proto strážníci podobné kontroly zopakují v parku na Folimance, následně i v Havlíčkových sadech.

O problémech s výkaly hovoří i jinde. Osm milionů za úklid vynaložili v Praze 7, třináct v Praze 6. "Je to včetně úklidu zhruba tisícovky košů na odpadky," upřesnil uvedené číslo mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

V Nuslích v Praze 4 úklid výkalů přijde místní pokladnu na čtyři miliony. Problémem však nebývají jen výkaly, nýbrž i psí "značkování" fasád domů či "loužičky" na chodnících. "S tímhle konkrétně se špatně bojuje, ale v rámci čištění chodníků se i na toto zaměřujeme," doplnil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Pokuty: osm tisíc korun za pololetí

Pražští strážníci v prvním pololetí letošního roku řešili 221 přestupků, kdy lidé po psu neuklidí, a rozdali pokuty za osm tisíc korun. Za dalších 30 tisíc při celkem
1 210 přestupcích udělili blokové pokuty za volné pobíhání psů.

"Vždy záleží na strážníkovi, jak vyhodnotí společenskou nebezpečnost přestupku. Jinak je může vyřešit na méně frekventovaných místech, jinak u dětských hřišť," uvedl Čihák. Při prvním prohřešku prý následuje spíše domluva než pokuta.

Městské části bojují se psím nepořádkem různě. V Praze 7 před rokem mluvili o kontrole exkrementů podle DNA.

"Šlo spíš o kampaň. Chtěli jsme znát názory lidí na tuto problematiku," říká Vokuš. "Snažíme se apelovat jak na lidi, tak na městskou policii. Když lidé vidí strážníka, spíš je napadne uklidit," doplnil s tím, že pejskaři začínají být disciplinovanější.

Vršovická radnice se naopak snaží s exkrementy na chodnících bojovat i pomocí barevných nástřiků s obrázkem psa a nápisem "Prosím, ukliď po mně".

"Slušní pejskaři to budou dodržovat vždy, na ignoranty zaberou jen pokuty," řekl vedoucí odboru životního prostředí Prahy 10 Martin Pecánek.

Nejen podle něj by částečným řešením boje s výkaly mohl být vznik specializovaných ploch pro volné pobíhání psů. Tím pádem i úklid by pak mohl vyjít levněji. Řada městských částí však už tyto ohraničené zóny má.

Hundezonen jako ve Vídni

Totéž si myslí radní Prahy 4 Lucie Michková. Už před dvěma lety sepsala návrh vyhlášky o regulaci pohybu psů v metropoli, která má v důsledku zlepšit čistotu životního prostředí.

Podle návrhu by měla mít každá městská část několik míst pro volný pohyb psů, mimo ně by se mohli pohybovat pouze na vodítku nebo s košíkem. Podobně jako ve Vídni, kde mají přes 150 takových "Hundezonen".

Michková argumentuje tím, že 12 let stará vyhláška o ochraně veřejné zeleně už nestačí a v Praze konkrétní pravidla v této oblasti chybějí.

"Přidanou hodnotou vyhlášky by pak bylo, že radnice si určí část parků, kde bude úplný zákaz venčení psů," myslí si Michková. Tak by lidé mohli například piknikovat a nemuseli by se bát, že se náhle ušpiní.

Na magistrátu na toto téma v květnu proběhla debata. "Ale co bude dál, nevím," povzdechla si Michková.