Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školu, ve které měl učitel prodávat drogy žákům, prověřila inspekce

  9:40aktualizováno  9:40
Střední fotografickou a filmovou školu ve Skalsku na Mladoboleslavsku kvůli skandálu s drogami zkontrolovala školní inspekce.

Střední škola fotografická, filmová a televizní v obci Skalsko | foto: Archiv obce Skalsko

Policie před několika týdny obvinila učitele a správce počítačové sítě Střední fotografické a filmové školy ve Skalsku Michala Hiřmana, syna ředitele školy, z výroby drog. Policisté u něj našli pervitin a marihuanu.

„Bylo u něj zajištěno přes 30 gramů žlutobílé krystalické látky, pravděpodobně pervitinu, a sušená rostlinná hmota morfologicky odpovídající konopí. V případě prokázání viny mu hrozí pět let vězení,“ řekla mluvčí mladoboleslavské policie Lenka Sikorová.

Skutečnost, že Hiřman ve škole učil, a navíc bydlel na internátu, tedy byl v pravidelném styku se studenty, rozpoutala skandál. Vedení školy přitom odmítá, že by se v areálu vyskytovaly drogy, a obvinění označuje za pomstu neúspěšného studenta.

Hiřman MF DNES potvrdil, že u něho policie drogy zabavila, odmítl však, že by je ve škole prodával. „To rozhodně ne, naopak jsem se je snažil držet pryč od školy,“ řekl Hiřman mladší.

„Zapojil jsem se do toho, aby to ze školy zmizelo, respektive aby všichni, kteří bydlí v okolí a mají k drogám přístup, věděli, že do školy s tím nesmějí,“ tvrdí obviněný učitel.

Jeho otec, ředitel Pavel Hiřman, dodal, že ihned po sdělení obvinění policií byl jeho syn jako učitel propuštěn a zároveň v areálu nesmí bydlet.

„Skutečně už tady není, přebývá v bytě v Praze. Někdo v televizi kritizoval, že se tady objevuje. Je to ale přece náš syn, má právo nás navštívit a také je nutné, aby předal agendu učitele a správce počítačové sítě, což není jednoduché,“ řekl MF DNES Pavel Hiřman.

Do školy zamířili také inspektoři

Na základě zpráv o dění ve škole dorazili podle zjištění MF DNES do školy také inspektoři České školní inspekce. Určitá pochybení skutečně ve škole zjistili.

Podle Hiřmana to však nebylo nic zásadního, co by ohrožovalo samotné studenty či vzdělávání. „Měli výtky spíše k administrativě. Pozitivní bylo hodnocení vzdělávání na základě předchozích výsledků našich maturit,“ potvrdil Hiřman.

Bývalý student školy Ondřej Mazura, který tam v minulosti úspěšně odmaturoval, však říká, že ve škole dlouhodobě panují neobvyklé podmínky.

„Chyběla pravidla a jejich dodržování, zejména na internátu. Obviněný syn ředitele měl od všeho klíče, pouštěl studenty například ve dvě ráno do hospody a pil i s nimi. Zároveň tam jako ředitelův syn ve třiceti letech za zvláštních podmínek odmaturoval a nedlouho poté se tam stal učitelem, i když na to nemá kvalifikaci,“ říká Mazura. To Hiřman starší odmítá.

„Pan Mazura se mstí, byl sice chytrý kluk a odmaturoval, ale byli jsme věčně ve sporu, protože neuznává autority,“ popisuje.

Že ve škole chyběla pravidla, potvrzuje i jedna z bývalých zaměstnankyň školy. Redakce její jméno zná, žena si ale přála zůstat v anonymitě. „Někteří rodiče dokonce byli přesvědčeni, že v tomto rodinném prostředí na zámku ve Skalsku budou jejich ratolesti v období dospívání uchráněny před vlivy svých vrstevníků, před negativními vlivy městského prostředí, jenže tomu tak úplně nebylo,“ dodává.

„Učitele Hiřmana policie sledovala delší dobu, patřil mezi distributory drog ke koncovým uživatelům, což bylo také zrovna u nás. Tohle přece není normální, s ředitelem jsem se kvůli tomu hádal,“ tvrdí Mazura.

Studenti a starostka školu brání

Za školu se staví studenti, kteří se stejně jako jejich rodiče nyní obávají, jak na skandál zareagují potenciální zájemci o studium. Provoz je totiž závislý na platbách školného a při menším počtu nových zájemců by chyběly finance. Především starší studenti mají strach, zda budou moci školu dokončit, a shodují se, že ve škole žádné drogy nejsou.

„Za studenty mohu prohlásit, že ve škole žádné drogy nejsou,“ uvádí student Šimon Fuksa, který je zároveň předsedou zdejšího studentského parlamentu. Přiznává ale, že v minulosti byli někteří studenti podezřelí z užívání drog.

Stejně hovoří i starostka Skalska Jana Svobodová. „Problémy s drogami tam a obecně i tady v obci byly. Ale teď je to v pořádku, naopak škola se konečně začala vzmáhat a dobře fungovat, proto mě mrzí, co se teď kolem toho děje za skandál,“ dodává Svobodová.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz