Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školu, ve které měl učitel prodávat drogy žákům, prověřila inspekce

  9:40aktualizováno  9:40
Střední fotografickou a filmovou školu ve Skalsku na Mladoboleslavsku kvůli skandálu s drogami zkontrolovala školní inspekce.

Střední škola fotografická, filmová a televizní v obci Skalsko | foto: Archiv obce Skalsko

Policie před několika týdny obvinila učitele a správce počítačové sítě Střední fotografické a filmové školy ve Skalsku Michala Hiřmana, syna ředitele školy, z výroby drog. Policisté u něj našli pervitin a marihuanu.

„Bylo u něj zajištěno přes 30 gramů žlutobílé krystalické látky, pravděpodobně pervitinu, a sušená rostlinná hmota morfologicky odpovídající konopí. V případě prokázání viny mu hrozí pět let vězení,“ řekla mluvčí mladoboleslavské policie Lenka Sikorová.

Skutečnost, že Hiřman ve škole učil, a navíc bydlel na internátu, tedy byl v pravidelném styku se studenty, rozpoutala skandál. Vedení školy přitom odmítá, že by se v areálu vyskytovaly drogy, a obvinění označuje za pomstu neúspěšného studenta.

Hiřman MF DNES potvrdil, že u něho policie drogy zabavila, odmítl však, že by je ve škole prodával. „To rozhodně ne, naopak jsem se je snažil držet pryč od školy,“ řekl Hiřman mladší.

„Zapojil jsem se do toho, aby to ze školy zmizelo, respektive aby všichni, kteří bydlí v okolí a mají k drogám přístup, věděli, že do školy s tím nesmějí,“ tvrdí obviněný učitel.

Jeho otec, ředitel Pavel Hiřman, dodal, že ihned po sdělení obvinění policií byl jeho syn jako učitel propuštěn a zároveň v areálu nesmí bydlet.

„Skutečně už tady není, přebývá v bytě v Praze. Někdo v televizi kritizoval, že se tady objevuje. Je to ale přece náš syn, má právo nás navštívit a také je nutné, aby předal agendu učitele a správce počítačové sítě, což není jednoduché,“ řekl MF DNES Pavel Hiřman.

Do školy zamířili také inspektoři

Na základě zpráv o dění ve škole dorazili podle zjištění MF DNES do školy také inspektoři České školní inspekce. Určitá pochybení skutečně ve škole zjistili.

Podle Hiřmana to však nebylo nic zásadního, co by ohrožovalo samotné studenty či vzdělávání. „Měli výtky spíše k administrativě. Pozitivní bylo hodnocení vzdělávání na základě předchozích výsledků našich maturit,“ potvrdil Hiřman.

Bývalý student školy Ondřej Mazura, který tam v minulosti úspěšně odmaturoval, však říká, že ve škole dlouhodobě panují neobvyklé podmínky.

„Chyběla pravidla a jejich dodržování, zejména na internátu. Obviněný syn ředitele měl od všeho klíče, pouštěl studenty například ve dvě ráno do hospody a pil i s nimi. Zároveň tam jako ředitelův syn ve třiceti letech za zvláštních podmínek odmaturoval a nedlouho poté se tam stal učitelem, i když na to nemá kvalifikaci,“ říká Mazura. To Hiřman starší odmítá.

„Pan Mazura se mstí, byl sice chytrý kluk a odmaturoval, ale byli jsme věčně ve sporu, protože neuznává autority,“ popisuje.

Že ve škole chyběla pravidla, potvrzuje i jedna z bývalých zaměstnankyň školy. Redakce její jméno zná, žena si ale přála zůstat v anonymitě. „Někteří rodiče dokonce byli přesvědčeni, že v tomto rodinném prostředí na zámku ve Skalsku budou jejich ratolesti v období dospívání uchráněny před vlivy svých vrstevníků, před negativními vlivy městského prostředí, jenže tomu tak úplně nebylo,“ dodává.

„Učitele Hiřmana policie sledovala delší dobu, patřil mezi distributory drog ke koncovým uživatelům, což bylo také zrovna u nás. Tohle přece není normální, s ředitelem jsem se kvůli tomu hádal,“ tvrdí Mazura.

Studenti a starostka školu brání

Za školu se staví studenti, kteří se stejně jako jejich rodiče nyní obávají, jak na skandál zareagují potenciální zájemci o studium. Provoz je totiž závislý na platbách školného a při menším počtu nových zájemců by chyběly finance. Především starší studenti mají strach, zda budou moci školu dokončit, a shodují se, že ve škole žádné drogy nejsou.

„Za studenty mohu prohlásit, že ve škole žádné drogy nejsou,“ uvádí student Šimon Fuksa, který je zároveň předsedou zdejšího studentského parlamentu. Přiznává ale, že v minulosti byli někteří studenti podezřelí z užívání drog.

Stejně hovoří i starostka Skalska Jana Svobodová. „Problémy s drogami tam a obecně i tady v obci byly. Ale teď je to v pořádku, naopak škola se konečně začala vzmáhat a dobře fungovat, proto mě mrzí, co se teď kolem toho děje za skandál,“ dodává Svobodová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Najdete na iDNES.cz