Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze | foto: ČTK

Skončila rekonstrukce Husova pomníku v Praze. Socha ztmavla

  • 6
Osm milionů korun stála dvouletá rekonstrukce monumentálního sousoší Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí. Šlo o první takto rozsáhlou opravu ve více než stoleté historii díla sochaře Ladislava Šalouna.

Do útrob sousoší v úterý vložili zástupci Prahy, Tábora a Husince pamětní plakety, listiny i ukázky denního tisku pro ty, kdo do pomníku vstoupí v budoucnosti.

Pamětní schrána byla zapečetěna cínem a uložena k základnímu kameni v první etáži podzemních chodeb. Restaurátoři pak definitivně uzavřeli vchod do podzemí a zasypali jej zeminou.

Dutý pomník je sestaven z několika bronzových plátů. Ty spojuje celkem šest tisíc šroubů, které musely být při stávající rekonstrukci - vlastně vůbec první tak rozsáhlé - kompletně vyměněny (o rekonstrukci jsme psali zde)

„Šrouby byly původně železné a za těch sto let zkorodovaly. Vyměnili jsme je za nové nerezové, původní zděné pilíře pak nahradily nerezové podpěry,“ vysvětlil před časem hlavní restaurátor pomníku Andrej Šumbera.

V podzemí pomníku pak ze stropů visí dlouhé krápníky.

Plány na opravu pomníku podle kurátorky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnové začaly vznikat v roce 2007, pak se postupně dělaly průzkumné práce a samotná rekonstrukce začala v roce 2013.

Celý pomník také restaurátoři zbavili nečistot. „Nechaly se zde viditelné stopy stáří, tak aby pomník odpovídal době svého vzniku,“ řekla Foltýnová. Na povrchu bronzového sousoší tak zůstala takzvaná měděnka, kterou restaurátoři konzervovali včelím voskem.

Sousoší tak proti dřívějšku ztmavlo. „Tato konzervace bude postupně ubývat,“ dodala Foltýnová. V budoucnosti se tak pomník opět zabarví do světle zelené barvy.

Pomník Jana Husa od Ladislava Šalouna je patrně největším a nejznámějším pomníkem známého církevního reformátora. Vznikl na začátku 20. století v době secese, ale veřejností byl přijat s mírnými rozpaky.

„Protože doba, kdy pomníková tvorba vrcholila - tedy v 19. století, přála více historismům a takovému tomu monumentálnímu pojetí důstojnosti. Pojetí Mistra Jana Husa jako hrdého vůdce českého národa v rozevlátém plášti bylo opravdu novinkou,“ řekla Foltýnová. Celá plastika byla umístěna na žulový podstavec.

Od upálení Jana Husa uplyne v červenci 600 let a po celém Česku se chystají oslavy.

Unikátní záběry. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř Husova pomníku:

2. března 2015

,