Škrétův obraz Nanebevzetí Panny Marie načas opouští Týnský chrám

  10:59aktualizováno  10:59
Oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie od barokního malíře Karla Škréty, který zdobí Týnský chrám v Praze, se bude 1. září stěhovat. Do péče si ho vezmou restaurátoři a poté bude zapůjčen na výstavu díla barokního malíře Karla Škréty. Přípravy budou trvat dva a půl měsíce.

Škrétův obraz projde rekonstrukcí. Během ní bude na oltáři plakát s obrazem. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Obraz z Týnského chrámu bude totiž součástí výstavy Škrétových obrazů ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu, která začne 26. listopadu.

Dílo má rozměry 4,37 na 2,65 metru, což je zhruba polovina squashového hřiště. Sundání plátna bude proto velkou akcí. Připravuje se tým restaurátorů, kteří budou dohlížet na bezpečnost obrazu.

Obraz se navine na válec

"Ve středu ráno se začne stavět lešení a zhruba kolem desáté dopoledne by se mělo plátno začít sundávat. Je to ohromné dílo a bude potřeba je navinout na přepravní válec," popisuje akci šéf restaurátorů Národní galerie Petr Kuthan.

Plátna Karla Škréty mají ohromnou cenu, a proto Kuthan nechtěl prozradit, kde se budou připravovat, některá i restaurovat před samotnou výstavou.

"Plátna budeme připravovat na místě, které nemohu z bezpečnostních důvodů prozradit. Aby nebyly kostely, které plátna dosud zdobí, po dobu výstavy holé, na místo každého obrazu připevníme jeho tisk jako náhradu," prozradil alespoň něco málo ze zákulisí stěhování Kuthan.

Díla se dochovala tak, jak byla původně vystavena

Největší plátno z Týnského chrámu bylo podle kurátora chystané výstavy Víta Vlnase významné a prestižní i pro samotného autora Karla Škrétu. Inspiraci nacházel hlavně u italských mistrů, se kterými se znal i osobně, jedním z nich byl například Tizian.

"Zajímavostí plátna Nanebevzetí Panny Marie je určitě to, že ačkoliv je v chrámu od roku 1649, tak ještě o pět let později inkasoval Škréta doplatek za postavy, které na plátno postupně domalovával," řekl Vlnas.

"Soubor všech oltářních obrazů, které jsou v chrámu, se dochoval ve svém původním umístění. A právě monumentální Nanebevzetí Panny Marie z roku 1649 bylo vůbec první dílo, které Škréta kostelu dodal," uvedla mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Další z rubriky

Policie navrhla obžalovat cizince kvůli znásilnění turistky v Praze

Ilustrační snímek

Policisté navrhli obžalovat šest cizinců, kteří podle nich počátkem dubna znásilnili turistku v hotelu v pražské...

Řidič dodávky nepřežil na Kladensku srážku s kamionem

U obce Hořešovice na Kladensku se srazila dodávka s kamionem. Řidič dodávky...

Nedaleko obce Hořešovice na Kladensku se krátce po poledni srazila dodávka s kamionem. Na místě zemřel jeden člověk....

Bubny připomněly transporty Židů a zahájily výstavu Fotbal ve století faulů

Nádraží Praha - Bubny.

Akce Bubnování pro Bubny, která se konala v úterý na tamním nádraží, připomněla, že uplynulo 77 let od doby, kdy z...

Najdete na iDNES.cz