Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražským nemocnicím může sloučení uškodit, obávají se kritici

  15:50aktualizováno  15:50
Praha by měla od státu převzít čtyři pražské nemocnice - Bulovku, Homolku, Thomayerovu nemocnici a podolský Ústav pro péči o matku a dítě. Pokud se tak stane, má v plánu sloučit je do jedné zdravotní sítě. To ale podle kritiků převodu povede k tomu, že zdravotnická zařízení ztratí svoji výjimečnost.

Součástí velké metropolitní nemocnice by se měla stát i Nemocnice Na Bulovce. | foto: MF DNES

Podle ředitele podolské nemocnice Jaroslava Feyereisla nebude pak jeho ústav už moci nabízet současnou špičkovou péči. Nyní je totiž vyhlášený tím, že se umí nejlépe postarat nejen o běžné rodičky, ale především o ty, které mají v těhotenství problémy. V Podolí přicházejí na svět děti, které by jinde měly jen malou šanci na přežití.

Feyereisl se ale obává, že by to tak v budoucnu už nemuselo být. "Postavení ústavu v současné struktuře je velmi významné. Jsou tady kolegové, kteří prošli vzdělávací cestou, absolvovali pobyty v zahraničí a nebude se jim chtít poskytovat základní péči v městské porodnici. Budou hledat něco zajímavějšího," uvedl Feyereisl.

Doplnil, že město s ním zatím o plánech do budoucna vůbec nejednalo. "Je možné, že se nic nezmění, to by byla ta optimistická varianta. Pak je ale také možnost, že to zprivatizují a porodnice tu vůbec nebude. Raději se připravuji na všechno," tvrdí ředitel.

Jeho obavy sdílí i šéf zdravotního výboru Sněmovny a zastupitel Boris Šťastný. "U Podolí taková věc hrozí, hrozila by i v Nemocnici Na Homolce a já jsem přesvědčený, že Podolí by mělo zůstat ústavem, stejně jako jiná specializovaná a superspecializovaná oddělení," řekl Šťastný.

Podle něj má podolská porodnice celostátní význam a tak by se k ní mělo i přistupovat. "Je to stejné, jako kdyby chtělo Brno dělat z onkologického ústavu městskou nemocnici," dodal Šťastný.

Ředitel Nemocnice Na Homolce Michal Šetlík i šéf Bulovky Petr Zajíc se ostré kritiky projektu zdrželi. Nemají prý zatím žádné informace o tom, jak by převod probíhal. Homolku, obdobně jako podolskou porodnici, vyhledávají lidé z celé republiky především kvůli potížím se srdcem a nervy. Bulovka má zase celostátně významné infekční oddělení.

Primátor: Obavy jsou předčasné

Podle primátora Bohuslava Svobody je však předčasné se bát omezování péče, a kritiky mírní. Podle něj město teprve vytvoří studii proveditelnosti. Z té má vyjít, zda je sloučení nemocnic dobrý nápad a zda by město něco takového zvládlo. "Teprve poté se Praha rozhodne, jestli převod vůbec proběhne či nikoliv," uvedl Svoboda.

Kromě toho není zatím jasné, zda bude Praha schopná zaplatit provoz všech čtyř nemocnic a přitom ještě platit jejich rozvoj. Podle ministerstva zdravotnictví si nemocnice v tuto chvíli vystačí s tím, co získají z pojištění a poplatků. Kritici však připomínají, že nemocnice mají vnitřní dluhy.

"Je to obdobné, jako kdybyste měli firmu, dali do ní sto milionů a padesát zaplatili za inzeráty, ze kterých nic nebude. Tak vám tam těch padesát milionů pořád chybí. A takto Bulovce chybí asi půl miliardy a Thomayerově nemocnici asi miliarda," tvrdí Šťastný.

Ředitel motolské nemocnice a zastupitel za ČSSD Miloslav Ludvík zase tvrdí, že město bude muset ve své kase hledat peníze na platy lékařů. "Od prvního ledna se mají zvedat platy lékařům bez kvalifikace asi na 36 tisíc korun a kvalifikovaným asi na 72 tisíc. Dohromady to bude zhruba čtvrt miliardy korun," uvedl.

Podle něj dává plán převodu nemocnic smysl jen z pohledu ministerstva, které se chce starat o budoucí univerzitní nemocnice a ostatních by se rádo zbavilo. Z pohledu Prahy je však prý nesmyslný. Metropole o nějakou nemocnici usiluje už delší dobu. Je totiž jediným krajem, který žádnou nemá.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Magistrát otevře pasáž u metra Budějovická, čeká se na výměnu sloupků

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Pražský magistrát a dopravní podnik v příštích týdnech otevřou jižní výstup ze stanice metra C Budějovická. Magistrát...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Najdete na iDNES.cz