Nepoctiví prodejci seniorům vnutí bezpečnostní vložky do dveří. Chtějí po nich ale několikanásobně víc než kolik skutečně stojí. (Ilustrační snímek) | foto: Alena Řezníčková

Šmejdi upustili od předváděček, za důchodci chodí jako zámečníci

  • 2
Neféroví obchodníci v Mělníku přišli s novou metodou, jak obrat důvěřivé seniory. Obcházejí domy a důvěřivým lidem nutí předražené bezpečnostní vložky do zámků. Na internetu stojí taková vložka méně než tisícovku. "Šmejdi" v roli zámečníků ji však na sídlišti Rusovice prodali pětkrát dráž.

"Teď už vím, že to bylo špatně. Neměla jsem s výměnou zámku souhlasit," lituje jedna z oslovených důchodkyň, která si stejně jako ostatní poškození přála zůstat v anonymitě. Někteří z důchodců zaplatili dokonce i sedm tisíc korun, to když si od "šmejdů" nechali vnutit ještě další bezpečnostní prvky. Prodejci totiž důvěřivým seniorům nalhali, že ve vedlejším domě předtím někdo vykradl byt.

Zákazy podomního prodeje v kraji

  • Z deseti okresních měst vyhláškou podomní prodej zakazuje šest.
  • Nemá ji zatím jen Kolín, Mladá Boleslav, Nymburk a Mělník. Tam podomní prodejci nesmí do městských budov.
  • Regulovat prodejce se rozhodla i další města, například Kralupy nad Vltavou, Dobříš nebo Milovice.

Napálení lidé zakrátko zjistili, že k žádnému vloupání do bytu v jejich okolí nedošlo. A telefonní číslo Martina Pšeničky, na kterého jsou smlouvy a příjmové doklady psány, se delší dobu hlásí jako odpojené. Navíc jedné ze seniorek zmizelo z bytu při návštěvě zámečníků několik tisíc korun. Ale na policii nešla.

Jiní senioři se však obrátili alespoň na městské strážníky. "Zjistili jsme, že se jedná o klasicky zaregistrovanou firmu. Všechny dokumenty měla v pořádku. Jejich ceny jsou ale samozřejmě něco jiného," sdělil ředitel Městské policie Mělník Ladislav Hošmánek.

Neférové jednání zámečníků je tak případem spíš pro Českou obchodní inspekci než pro policii. Inspekce podle mluvčího Jana Rotbauera o nové taktice takzvaných "šmejdů" už ví.

"Případů, kdy obchází byty, přibývá. Souvisí to se změnou zákona, kdy své předváděcí akce musí dopředu hlásit, a tohle je cesta jak nařízení obejít," uvedl.

Zákaz podomního prodeje zatím Mělník nemá. Je v menšině

Na rozdíl od jiných středočeských okresních měst nemá Mělník přijatou vyhlášku, která by plošně zakazovala podomní prodej. Stejně je na tom ještě Kolín, Mladá Boleslav a Nymburk.

"Nemyslím, že bychom plošný zákaz v dohledné době schvalovali. U nás to zase tak velký problém není," řekl nymburský starosta Miloš Petera. V Mělníce teď o takovém kroku - i kvůli čerstvému případu - začali uvažovat.

"Na nejbližším zastupitelstvu bych o tom chtěl zahájit diskusi. Ukazuje se, že nejspíš takovou vyhlášku budeme potřebovat i my. Zakázali bychom v ní jak podomní prodej služeb, tak zboží," uvedl starosta Mělníku Ctirad Mikeš.

Některá bytová družstva v Mělníku už město předešla a podomní prodej ve svých domech zakázala sama. Podle Gerty Mazalové ze Sdružení na obranu spotřebitelů je však tento krok spíš gestem - prodejci za porušení takového nařízení nic nehrozí.

"I tak jsem ale ráda, že se podobná cedule někde objevila. Jasně to říká: Nepoctivé prodejce tady nechceme," doplnila Mazalová.

Za porušení vyhlášky hrozí pokuta až 30 tisíc korun

Ve městech, kde už zákaz podomního prodeje platí, se shodli, že od té doby problémů ubylo. "Prodejci náš postup respektují, nepamatuji se na nějakou výraznou stížnost z poslední doby," řekla mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová.

Počet stížností klesl i v Berouně, kde evidují zhruba jednu stížnost za dva měsíce. Vyhlášku se zákazem podomního prodeje tady mají od loňského května. Za její porušení hrozí prodejcům v přestupkovém řízení až třicetitisícová pokuta.

Vedoucí centra terénní pečovatelské služby Centra seniorů Mělník Jana Šimečíková doporučuje, aby se v případě nabídky podomního prodejce staří lidé jednoduše nebáli říct ne.

"Senioři by měli vědět, že mají právo obchodníka odmítnout, nebo mu alespoň říci, že se nejprve poradí s rodinou," uvedla.

Právě k Šimečíkové se sešlo několik stížností důchodců na jednání podomních zámečníků.

10. dubna 2013

,