(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Smíšené zóny v Praze 7 fungují, některé jsou ale špatně značeny

  • 3
Zavedení smíšených zón, ve kterých mohou zaparkovat jak místní, tak i návštěvníci městské části, provázely v Praze 7 zpočátku zmatky. Obyvatelé sedmičky totiž nejdřív nevěděli, co to znamená pro ně. Teď už zóny fungují dva měsíce a nikdo si nestěžuje.

Obyvatelé sedmé městské části léta parkovali v modrých zónách, vyhrazených pouze pro ně. Nyní mohou v některých ulicích zaparkovat i přespolní řidiči. Po dvou měsících si na to místní lidé zvykli a radnice si nový systém nemůže vynachválit.

"Parkovací místa, kde dnes mohou stát i lidé, kteří v Praze 7 nebydlí, byla dopředu vytipována. Dlouhodobě jsme pozorovali, ve kterých ulicích nejsou místa tolik využívaná místními obyvateli, a právě na taková bylo možné pustit i řidiče odjinud," vysvětluje zavedení smíšených zón mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš.

Obyvatelé šesti zmíněných ulic, které MF DNES obvolala, si na zavedení smíšených zón nestěžují. Volné parkovací stání prý většinou najdou. Přesto se jim ale zdá, že někde smíšenou zónu návštěvníci městské části příliš nevyužívají.

Některé smíšené zóny jsou označeny jen na jedné straně ulice

Kde platí v Praze 7 smíšené zóny

* Letohradská
* Strossmayerovo náměstí
* Jirečkova
* Kamenická
* Čechova
* Jana Zajíce
* Tusarova
* U Pergamenky
* Ortenovo náměstí
* Rajská
* Poupětova
* Osadní
* Plynární
* V háji
* Přívozní
* Jankovcova
* Argentinská

Zdroj: Praha 7

Například v ulici Jana Zajíce na Letné si prý řidiči smíšených zón často nevšimnou. Automobilisté z jiných městských částí mohou parkovat jen na stáních po levé straně ulice, na druhé stále platí modré zóny.

"Hodně aut, která by měla za oknem parkovací lístek, tu nevídám. Mám trochu pocit, že řidiči si často ani nevšimnou, že tu smíšená zóna je," říká obyvatel Letné z ulice Jana Zajíce Jaroslav Světlík.

"Do naší ulice vjíždějí řidiči hlavně od stadionu Sparty, zóna je vyznačená v protisměru, takže ji vidí hlavně řidiči, kteří k nám vjedou z Korunovační ulice. Takových ale moc není," dodává Světlík.

Radnice Prahy 7 zatím neuvažuje, že by zóny "pro všechny" rozšířila i do dalších ulic.

Systém smíšených zón funguje tak, že místní obyvatelé mohou parkovat tak, jak byli vždycky zvyklí. Pokud je ve smíšené zóně volné místo, může v ní nechat stát auto i řidič, který nemá trvalé bydliště v Praze 7. Musí však zaplatit a parkovat tu může jen jen mezi osmou a osmnáctou hodinou.