Šéf pražského Dopravního podniku: Vypovíme smlouvu s dodavatelem jízdenek

  10:41aktualizováno  10:41
Pražský Dopravní podnik se rozhodl ukončit smlouvu se společností Neograph, od které kupuje papírové jízdenky na MHD a která část peněz posílá firmě sídlící na britských Panenských ostrovech. Ta měla Neographu zakázku od Dopravního podniku zprostředkovat. Výpověď smlouvy ale nebude jednoduchá.

Martin Dvořák, ředitel Dopravního podniku Praha | foto: Robert RambousekMF DNES

Její výpovědní lhůta je totiž čtyři roky, což znamená, že po vypovězení smlouvy musí Dopravní podnik odebírat od společnosti Neograph papírové jízdenky ještě několik let.

Zřejmě jediná možnost, jak uniknout této čtyřleté výpovědní lhůtě, je změna odbavovacího systému v pražské hromadné dopravě. Zjednodušeně řečeno by se musel změnit způsob a podoba placení jízdného.

Pražané by se tak mohli v brzké době dočkat třeba nových automatů na lístky, případně jízdenek kupovaných pouze přes SMS zprávy. Ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák připustil, že chtějí smlouvu ukončit právě změnou odbavovacího systému.

"Je to pravda, ale podrobnosti po mně nechtějte. Řešení budeme mít zhruba do 14 dnů a nejdříve s ním seznámíme naše orgány, nikoliv média," řekl Dvořák. Podle něj ale nepůjde o zavedení turniketů. "To je projekt nejméně na čtyři roky," dodal.

Miliony putují na Panenské ostrovy

Kauza, na kterou upozornila Česká televize, souvisí s nákupem jízdenek. Dopravní podnik platí Neographu za kus nejprodávanějších typů jízdenek 37 haléřů.

Podle ČT však téměř polovina této sumy nekončí u výrobce, ale putuje dál do společnosti Cokeville Assets na Panenské ostrovy. Společnost si tímto systémem přišla na desítky milionů korun (více čtěte zde).

Dvořák už v minulosti připustil, že chce smlouvu vypovědět. V tom případě by však musel akceptovat čtyřletou výpovědní lhůtu. Změna odbavovacího systému je tak zřejmě jedinou možností, jak se ze smlouvy vyvázat bez dalších závazků.

O případ se začal zajímat i pražský magistrát, kterému Dopravní podnik patří. Primátor Bohuslav Svoboda si vyžádal veškeré smlouvy a chce si je prostudovat. "Zatím na ně čekáme. Jakmile je dostaneme, tak je prostudujeme a s největší pravděpodobností dojde k přesoutěžení zakázky," uvedl primátor.

Dozorčí rada: Jde zřejmě o daňovou optimalizaci

O informace požádala i dozorčí rada dopravce. Její členové si vyslechli srovnání lístků a jejich ceny v Praze a v Brně. Ty pražské jsou prý sice dražší, ale mají více ochranných prvků.

"Domníváme se z toho, co jsme vyslechli, že ta záležitost s Panenskými ostrovy je pouze daňová optimalizace podniku Neograph," řekl předseda dozorčí rady Miloslav Ludvík.

Podivnou smlouvou se zřejmě budou zabývat i policisté. Společnost Oživení podala trestní oznámení na předsedu představenstva společnosti Neograph Jana Janků (podrobnosti zde).

Obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná uvedla, že se k ní zatím nedostalo, ale jakmile ho obdrží, přidělí ho některému státnímu zástupci. Ten poté požádá o doplnění nebo věc rovnou předá policii.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Další z rubriky

Prahu 7 povede Praha Sobě s koalicí Pirátů a Zelených

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V Praze 7 se na spolupráci domluvily Praha Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Dnes to sdělili starosta Jan Čižinský z...

V Lysé nad Labem hoří hala na kovovýrobu, příčina požáru zatím není jasná

V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří 15. října 2018 výrobní hala společnosti...

V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí kovový nábytek. Situace se zhoršuje,...

Policie při akci Stmívání vyrazila na boj s drogovými dealery v centru Prahy

I když policisté mohou při zásazích proti nebezpečným pachatelům využívat...

V centru Prahy proběhla ze čtvrtka na pátek policejní akce Stmívání, od které si policie slibuje eliminaci pouliční...

Najdete na iDNES.cz