Smog trápí i středočeská města, kde je situace nejhorší, se ale neví

  15:16aktualizováno  15:16
Ve středních Čechách je nejhorší smogová situace oficiálně v Mladé Boleslavi. Mělník a Neratovice jsou na tom ale možná ještě hůř. Není však šance to zjistit, v obou městech byly totiž zrušeny měřicí stanice. Přesné hodnoty nebezpečných látek v ovzduší tak není možné určit.

(Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Pátého stupně ze šesti dosahovalo ve čtvrtek znečištění ovzduší v Mladé Boleslavi. Šlo o nejhorší naměřenou úroveň v Česku s výjimkou Ostravy a Bohumína. Limity byly překročeny také v Kladně. Špatně se dýchalo i lidem v Mělníku či Neratovicích, tady ale byly z důvodu úspor zrušeny měřicí stanice. Lidé se tak údaje o míře znečištění nedozvědí.

"Provoz jedné stanice stojí milion korun ročně. Několik stanic jsme tak museli zrušit. Ze zákona na ni mají nárok pouze města nad 50 tisíc obyvatel. Ta ostatní by si ji musela platit sama," říká Jan Sládeček z oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Znečištění ovzduší

Povolený 24hodinový imisní limit polétavého prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový. Při hodnotě 150 mikrogramů se vyhlašuje signál regulace, což znamená ekologická opatření.

V Mladé Boleslavi bylo přitom v těchto dnech naměřeno 140 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový.

"Před časem nám zrušili stanici v městské části Pšovka, takže údaje o znečištění k dispozici nemáme," potvrzuje mluvčí Mělníku Helena Vavřinová s tím, že informování občanů má v kompetenci kraj.

Ten ale od toho dává ruce pryč. "Informování veřejnosti o úrovni znečištění za účelem ochrany zdraví je v kompetenci ČHMÚ," říká Markéta Vítková z tiskového odboru krajského úřadu.

Lidé se tedy v některých městech musí spolehnout na vlastní vnímání. Neplatí přitom, že by menší města a obce znečištění netrápilo. Spíše naopak. Podle studie ČHMÚ byly v loňském roce nejvyšší hodnoty tzv. polétavého prachu v Neratovicích, Mělníku a také v Lysé nad Labem či Kralupech nad Vltavou.

"Přesné hladiny nebezpečných látek ve vzduchu by lidé měli znát kvůli ochraně svého zdraví," tvrdí přírodovědec David Hradiský, který se zabývá příčinami znečištění vzduchu v Mladé Boleslavi. Hladiny polétavého prachu tu jsou podle údajů měřicí stanice zvýšeny už několik let. Nikdo ale neví proč. Hradiský navíc zjistil, že se ovzduší v Mladé Boleslavi v posledních letech zhoršilo.

Za špatné ovzduší si často mohou lidé sami

"Rok 2010 představuje negativní změnu doposud nevídaného rozsahu. V 69 procentech celkového území bývalého okresu jsou překračovány denní limity polétavého prachu," říká Hradiský. Mladá Boleslav nemá v okolí žádnou větší elektrárnu a Škoda Auto používá kvalitní filtry, které většinu drobných částic zachytí. Podle Hradiského si tak lidé za špatný vzduch mohou sami.

"Podle mých zjištění pochází znečištění hlavně z lokálních topenišť v příměstských částech. Sídliště je totiž připojeno na centrální a vcelku ekologické vytápění. Dalším významným zdrojem znečištění je doprava. Lidé jsou totiž zvyklí jezdit do práce výhradně autem," upozorňuje Hradiský.

Města podle něj navíc problém podceňují. Mladá Boleslav už však podnikla první kroky. "S panem Hradiským jednáme a už jsme na internetové stránky dali odkaz na aktuální stav ovzduší. Když znečištění překročí pátý stupeň, tak také informujeme školy a školky. Chceme stavět více cyklostezek, aby se omezila automobilová doprava," říká náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška.

Před přehlížením situace varují i lékaři. "V posledních dnech přibývá kvůli inverzi lidí s dýchacími obtížemi, smog jejich problémy zhoršuje. Zejména dětem a nemocným doporučujeme příliš nevycházet. Řešením by mohlo být i nošení roušky, která prachové částice odfiltruje. Na to si ale budeme u nás muset nejdříve zvyknout," říká alergolog Jan Vedral.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Příbram - Sparta 1:1, hosté bez života, domácí v závěru trefili tyč

Martin Nový z Příbrami (vlevo) a Alexandru Chipciu ze Sparty v souboji o míč.

Sparťanští fotbalisté zase nevyhráli, už počtvrté za sebou. V závěrečném ligovém utkání podzimu se v Příbrami...

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Lokvenc o Spartě: Pořád dokola, další zpackaný rok. Dočkala bych nebral

Vratislav Lokvenc (10. dubna 2012)

Dlouhodobý problém, který před rokem přiživily nákupy předražených cizinců. „Vůbec se mi nelíbí, co se momentálně ve...

Další z rubriky

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

VIDEO: Provoz v Praze zastavily ovce, odvedli je strážníci na koních

Stádo ovcí pobíhalo po Strakonické ulici v Praze

Stádo zatoulaných ovcí zkomplikovalo dopoledne dopravu na frekventované Strakonické ulici v Praze. Situaci vyřešila...

Psy z množírny koupily od obviněných žen desítky lidí, policie hledá další

Podvedených majitelů psů přibylo

Pražské policii se ozvaly desítky lidí, kteří koupili psy od dvou žen obviněných z přeprodávání zvířat ve špatném stavu...

Najdete na iDNES.cz