Smog trápí i středočeská města, kde je situace nejhorší, se ale neví

  15:16aktualizováno  15:16
Ve středních Čechách je nejhorší smogová situace oficiálně v Mladé Boleslavi. Mělník a Neratovice jsou na tom ale možná ještě hůř. Není však šance to zjistit, v obou městech byly totiž zrušeny měřicí stanice. Přesné hodnoty nebezpečných látek v ovzduší tak není možné určit.

(Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Pátého stupně ze šesti dosahovalo ve čtvrtek znečištění ovzduší v Mladé Boleslavi. Šlo o nejhorší naměřenou úroveň v Česku s výjimkou Ostravy a Bohumína. Limity byly překročeny také v Kladně. Špatně se dýchalo i lidem v Mělníku či Neratovicích, tady ale byly z důvodu úspor zrušeny měřicí stanice. Lidé se tak údaje o míře znečištění nedozvědí.

"Provoz jedné stanice stojí milion korun ročně. Několik stanic jsme tak museli zrušit. Ze zákona na ni mají nárok pouze města nad 50 tisíc obyvatel. Ta ostatní by si ji musela platit sama," říká Jan Sládeček z oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Znečištění ovzduší

Povolený 24hodinový imisní limit polétavého prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový. Při hodnotě 150 mikrogramů se vyhlašuje signál regulace, což znamená ekologická opatření.

V Mladé Boleslavi bylo přitom v těchto dnech naměřeno 140 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový.

"Před časem nám zrušili stanici v městské části Pšovka, takže údaje o znečištění k dispozici nemáme," potvrzuje mluvčí Mělníku Helena Vavřinová s tím, že informování občanů má v kompetenci kraj.

Ten ale od toho dává ruce pryč. "Informování veřejnosti o úrovni znečištění za účelem ochrany zdraví je v kompetenci ČHMÚ," říká Markéta Vítková z tiskového odboru krajského úřadu.

Lidé se tedy v některých městech musí spolehnout na vlastní vnímání. Neplatí přitom, že by menší města a obce znečištění netrápilo. Spíše naopak. Podle studie ČHMÚ byly v loňském roce nejvyšší hodnoty tzv. polétavého prachu v Neratovicích, Mělníku a také v Lysé nad Labem či Kralupech nad Vltavou.

"Přesné hladiny nebezpečných látek ve vzduchu by lidé měli znát kvůli ochraně svého zdraví," tvrdí přírodovědec David Hradiský, který se zabývá příčinami znečištění vzduchu v Mladé Boleslavi. Hladiny polétavého prachu tu jsou podle údajů měřicí stanice zvýšeny už několik let. Nikdo ale neví proč. Hradiský navíc zjistil, že se ovzduší v Mladé Boleslavi v posledních letech zhoršilo.

Za špatné ovzduší si často mohou lidé sami

"Rok 2010 představuje negativní změnu doposud nevídaného rozsahu. V 69 procentech celkového území bývalého okresu jsou překračovány denní limity polétavého prachu," říká Hradiský. Mladá Boleslav nemá v okolí žádnou větší elektrárnu a Škoda Auto používá kvalitní filtry, které většinu drobných částic zachytí. Podle Hradiského si tak lidé za špatný vzduch mohou sami.

"Podle mých zjištění pochází znečištění hlavně z lokálních topenišť v příměstských částech. Sídliště je totiž připojeno na centrální a vcelku ekologické vytápění. Dalším významným zdrojem znečištění je doprava. Lidé jsou totiž zvyklí jezdit do práce výhradně autem," upozorňuje Hradiský.

Města podle něj navíc problém podceňují. Mladá Boleslav už však podnikla první kroky. "S panem Hradiským jednáme a už jsme na internetové stránky dali odkaz na aktuální stav ovzduší. Když znečištění překročí pátý stupeň, tak také informujeme školy a školky. Chceme stavět více cyklostezek, aby se omezila automobilová doprava," říká náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška.

Před přehlížením situace varují i lékaři. "V posledních dnech přibývá kvůli inverzi lidí s dýchacími obtížemi, smog jejich problémy zhoršuje. Zejména dětem a nemocným doporučujeme příliš nevycházet. Řešením by mohlo být i nošení roušky, která prachové částice odfiltruje. Na to si ale budeme u nás muset nejdříve zvyknout," říká alergolog Jan Vedral.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Jedna z lávek na železničním mostě u Výtoně je průchozí, další bude za rok

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni (18.10.2018)

Od čtvrtka zase mohou chodci přecházet z pražské Výtoně na Smíchov po lávce na železniční mostě. Technická správa...

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

V Braníku hořelo auto, někdo na něj napsal název přepravní služby Uber

V pražském Braníku hořelo auto s nasprejovaným názvem Uber. (19.10.2018)

K požáru automobilu v pražském Braníku vyjížděli brzy ráno hasiči. Podle policie vozidlo s nasprejovaným nápisem Uber...

Najdete na iDNES.cz