Příznivci iniciativ Islám v ČR nechceme a Blok proti islámu 12. srpna...

Příznivci iniciativ Islám v ČR nechceme a Blok proti islámu 12. srpna instalovali na několika místech v Praze torza ukamenovaných žen | foto: ČTK

Protiislámské spolky rozmístily po Praze figuríny ukamenovaných žen

  • 1359
Iniciativa Islám v České republice nechceme spolu s Blokem proti islámu ráno po Praze rozmístily figuríny ukamenovaných žen. Chtěly tak připomenout násilí páchané na ženách v islámských státech. Akci monitorovala policie, kriminalisté ji nyní vyhodnotí.

Postavy se objevily na Klárově, u stanice metra Lužiny, na náměstí Jiřího z Poděbrad a Karlově náměstí.

„Začíná to předsedou muslimských obcí, který vykládá v televizi, že ženy mají polovinu mozku, pokračuje nuceným zahalováním, domácím násilím, které je výslovně nařízené v Koránu, pokračuje ženskou obřízkou, následují vraždy ze cti a končí to veřejným kamenováním znásilněných žen,“ vysvětlila na Facebooku iniciativa Islám v České republice nechceme, proč busty po Praze rozmístila.

U figurín byly i cedule, které oznamovaly, za jaký čin byla žena ukamenována. Jsou na nich nápisy jako „Byla nevěrná!“ nebo „Po znásilnění otěhotněla“. 

Kolemjdoucí u figurín našli informační letáky o islámu a seznamy ukamenovaných žen.

„Ty příběhy jsou čistě symbolické, kamenování za nevěru, znásilnění je bohužel poměrně běžné. Nechtěli jsme, aby to byly konkrétní ženy, protože například v Pákistánu souhlasí s kamenováním za nevěru 80 procent muslimů. Tím bychom opomenuli ostatní,“ napsal redakci iDNES.cz mluvčí Islám v ČR nechceme Artur Fišer.

Sociolog Dan Prokop mu částečně dává za pravdu, upozorňuje však, že Pákistán se v tomto ohledu vymyká.

„Mám výzkum mezi muslimy z jednotlivých zemí světa. Pan Fišer má pravdu, ale dodal bych, že Pákistán je jednou ze zemí, kde je podpora těchto praktik nejvyšší a v dalších zemích, jako je například Turecko, Libanon, Indonésie, je podporuje menšina muslimů,“ upřesnil Prokop.

Akci monitorovala policie. „Na místě policie nezjistila žádné protiprávní jednání. O případu jsme informovali kriminalisty, kteří ho budou dále vyhodnocovat,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Iniciativa podle svého mluvčího nechce touto akcí posílit odpor vůči uprchlíkům.

„Nenávist vůči uprchlíkům rozpoutávají rasistické organizace typu Národní demokracie nebo DSSS, které otevřeně vyzývají k násilí, a vláda tím, že jedná proti vůli většiny občanů. My upozorňujeme na islám, ne na muslimy, a opakovaně vyzýváme lidi ke klidu a odsuzujeme násilí,“ řekl Fišer.

Kolem půl jedenácté dopoledne organizátoři figuríny sklidili. „Odnesli jsme je všechny, nečekáme od našich odpůrců nějaké slušné chování,“ vysvětlil Fišer. Jednu z postav použijí na tichém pochodu žen, který uspořádají v srpnu.

Primárně šlo o zviditelnění hnutí, míní sociolog

Podle sociologa Prokopa je primárním cílem iniciativy medializace. „Jedná se o nové metody, jak iniciativu udržet při životě. Snaží se rozšířit jádro fanoušků,“ míní sociolog. „Pořádají meetingy, které jsou pořád o tom samém, a pro média tak ztrácejí na atraktivitě. Těžko říct, na kolik jim takto akce přispěje k rozšíření řad.“  

Kamenování se podle něj děje v několika zemích a středeční akce tak příliš generalizuje. „Zneužívat téma, že existují země jako Saúdská Arábie, která používá středověké metody, v diskusi o uprchlících z islámských zemí je myslím dost účelové,“  dodal Prokop.