Srdce máme všichni, říká zakladatelka kliniky, která léčí duše zadarmo

  11:37aktualizováno  11:37
Barbora Janečková v Dejvicích před více než dvěma lety založila Sociální kliniku, kam může docházet kdokoliv. Dnes tu působí 65 terapeutů. „Psychoterapií můžete pomoci lidem, kteří chtějí změnu, snaží se, jsou ochotni něco udělat. Těm, kteří chtějí a nemohou,“ říká psychoterapeutka a psycholožka.

Barbora Janečková, psychoterapeutka, psycholožka a spoluzakladatelka Sociální kliniky. | foto: Martin AndrleMetro.cz

Co byl první impulz pro založení Sociální kliniky?
Sociální klinika je něco, o čem jsem snila od první chvíle, kdy jsem o jejím fungování v brazilské Bahii slyšela. Tam se terapeuti přestěhovali s celým institutem do nejchudší čtvrti města a pracují s dětmi a učiteli těch nejvíc ohrožených dětí.

Co motivuje pracovat terapeuty na klinice zdarma?
Naše motto je, že je to služba ze srdce, protože to máme všichni. Terapeuty a terapeutky v Sociální klinice spojuje přesvědčení, že pro zdravý život je důležitá rovnováha mezi dáváním a přijímáním.

Žijeme v zemi a v situaci, kdy je důležité poukazovat na tuto odvěkou pravdu, která je základem veškerého dobrého spolužití lidí ve společnosti.

Dalšími tématy, pro něž se k nám kolegové přidávají, jsou: radost z toho, že můžu podpořit někoho jiného, že mohu něco dát. Pak také potěšení ze zapojení do týmu a setkávání s kolegy, se kterými mohu společně sdílet a učit se. Terapie je poměrně osamělá profese. Současně naši terapeuti dostávají podporu prostřednictvím dalšího odborného vzdělávání a pravidelných supervizí, což obzvláště profesně mladší terapeuti velmi vítají.

S čím se na vás nejčastěji obrací Pražané?
Nejvíce se na nás obrací lidé v situaci, kdy během krátkého období prožili prudký zvrat a změnu v životě a nejsou schopni se s tím vyrovnat. Dále se na nás obrací s tématy jako rozvod, rozchod nebo ztráta někoho blízkého.

Mnohdy se objevují obtíže spojené se zvládáním stresových situací a obtíže spojené s vyčerpáním z práce. Četnými důvody pro kontaktování Sociální kliniky jsou také těžkosti spojené s partnerskými vztahy nebo rodičovstvím.

Výjimkou nejsou ani klienti, jimž byla sdělena nepříznivá diagnóza nebo kteří mají vážné onemocnění v rodině či doprovázejí umírajícího. Velmi často přichází klienti s traumatickými zkušenostmi z dětství či z dospělosti, které doposud nebyly ošetřeny a které negativním způsobem ovlivňují jejich současný život.

Kolik hodin klientům poskytujete?
Naše klinika poskytuje krátkodobou terapii. Zájemci o terapii projdou mapovacím pohovorem a následně ti, kteří jsou doporučeni do služby, obdrží podporu v počtu 12 terapeutických sezení. Terapie je zpravidla zahájena do čtyř týdnů od prvního kontaktu. Oproti tomu terapie hrazené zdravotními pojišťovnami jsou dostupné se značným časovým zpožděním, průměrně šest měsíců.

Osoby, které nemají finanční prostředky, tedy nemohou čerpat psychoterapii v čase, který potřebují, a musí dlouho čekat. Dostupné soukromé služby jsou pro řadu lidí příliš drahé.

Kolik sezení terapií proplácí obyčejně pojišťovny?
Počet sezení není omezen. Problém je ale především v tom, že počet nasmlouvaných klinických psychologů poskytujících psychoterapii na pojišťovnu je zoufale malý.

Další potíží, která se pojí s psychoterapií „na pojišťovnu“ je, že každý klient placený zdravotní pojišťovnou má přiřazenu diagnózu, což někdy podporuje u lidí pasivní roli. Jsem pacient, vy mě budete léčit a já budu dělat co řeknete.

Pokud má být psychoterapie úspěšná, je velmi důležitá osobní zaangažovanost klientů, musí jim záležet na tom, aby jim bylo lépe, musí být motivovaní ke změně. Klienti Sociální kliniky jsou lidé, kteří chtějí změnu, jsou ochotni na sobě pracovat, jen nemají možnosti.

Jaké typy služeb nejčastěji nabízíte?
Nejčastěji poskytujeme individuální terapii dospělým lidem nebo mladým dospělým/dospívajícím. Sociální klinika nabízí krátkodobou terapii, tj. terapie čítající 12 sezení. Máme i další spolupracující odborníky v jiných oblastech, ale naším hlavním cílem je poskytovat psychoterapii. Z mnoha šetření vyplývá, že právě krátkodobá terapie je formát, který může pomoci klientům nastartovat změny v životě, které přetrvávají.

Za jakým účelem sbíráte finance při crowdfundingové kampani?
V současné době jsme schopni pomoci více než 150 lidem za rok. Naši pomoc však potřebuje mnohem více lidí, kteří jsou kolem nás. Proto jsme se rozhodli sehnat další finanční prostředky, které použijeme na provoz, abychom zvýšili dostupnost služeb kliniky.

Autor: Metro.cz


Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

ROZHOVOR: Pokud berete drogy v šedesáti, jste za exota

Martin Hulík, Terapeutická komunita Němčice

V souvislosti s drogami se často zmiňují mladí nebo lidé sociálně vyloučení. Tolik už se nemluví o závislých v...

Curling si můžete zkusit na Zbraslavi

Nezapomeňte se teple obléct. V hale není teplo.

Týmový sport, který si jen tak někdo nevyzkouší. I tak lze mluvit o curlingu. Zbraslavské Centrum Třešňovka ale...

Najdete na iDNES.cz