Čtyři mláďata vzácných sokolů stěhovavých se vylíhla na komíně pražské spalovny v Malešicích. | foto: Dušan Rak

Vzácným sokolům se na komíně pražské spalovny vylíhla čtyři mláďata

  • 0
Vzácní a ohrožení sokoli stěhovaví vyvedli čtyři mláďata na komíně spalovny v pražských Malešicích. Před několika dny je tam našli ornitologové. Ti nyní doufají, že podobné příjemné překvapení najdou i v jiné budce.

Pro ornitology byl nález zhruba dvacetidenních mláďat překvapením. Našli je na komíně spalovny, kam umístili jednu z hnízdních budek pro ohrožené ptáky. Po celé Praze je takových šest.

Sokol stěhovavý

  • Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě.
  • Díky systematické celoevropské ochraně se sokoli postupně znovu vracejí na svá historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny.
  • Vhodných nerušených lokalit ovšem v přírodě ubývá a počty hnízdících párů tak zůstávají stále velmi nízké - aktuálně na českém území hnízdí jen asi 60 párů. Někteří ptáci proto hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst a technických staveb v krajině.

„Jsme velmi rádi, že se komín ZEVO Malešice ukázal jako vhodné místo pro život sokolů a již druhým rokem u nás úspěšně vyvádějí mladé. Zároveň nás těší, že Pražské služby mohou takto přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu,“ sdělil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

„O mláďata se nadále postarají rodiče, kteří je naučí lovit i létat. My už do toho nebudeme zasahovat. Máme ale monitorovací techniku, kterou se zpětně podíváme, jak hnízdění dopadlo,“ řekl pro iDNES.cz Dušan Rak z České společnosti ornitologické (ČSO).

„Minimálně na dalších dvou místech je situace velmi nadějná. Jasno bychom měli mít během následujících týdnů,“ dodal.

Ohrožení dravci sídlí v Praze již třetím rokem po sobě. Do měst je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy - hejna holubů věžáků.

Bez pomoci lidí se však přítomnost sokolů ve městech neobejde, ornitologové proto kvůli jejich ochraně spolupracují s vlastníky a správci výškových budov.

Na instalaci hnízdních budek aktuálně v Praze spolupracuje Česká společnost ornitologická s Pražskou teplárenskou, s Pražskými službami, s farnostmi Karlín a Vršovice a s fakultní nemocnicí Motol. Instalace budek a sledování sokolů podporuje i magistrát.

Návrat sokolů do míst, z nichž zmizeli před desítkami let, by však nebyl možný bez odpovídající legislativy.

„Přitom právě Směrnici o ptácích se chystá Evropská komise okleštit. I naše pomalu rostoucí sokolí populace se tak může opět dostat do přímého ohrožení,“ varuje ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.